• Patron szkoły - Marszałek Józef Piłsudski

• Patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlni – Letnisko jest Marszałek Józef Piłsudski. Nieprzypadkowo to właśnie ta postać została wybrana jako wzór dla młodego pokolenia.  Po raz pierwszy szkoła otrzymała imię Józefa Piłsudskiego w 1928 roku. 8 lutego 2002 roku Rada Gminy na wniosek Rady Pedagogicznej podjęła uchwałę o reaktywowaniu szkole imienia. Podniosła uroczystość odbyła się 13 maja 2002 roku. Na kilka dni przed tym wydarzeniem w holu głównym szkoły został wmurowany postument oraz tablica pamiątkowa z napisem:

„OJCZYZNY NIEŚMIERTELNEJ SERCE WIELKIE NIECH SŁYSZĘ CIĄGLE W SOBIE BIJĄCE”.

Urodził się w czasach, kiedy Polski nie było na mapie świata. Rodzice, a zwłaszcza mama, wychowywali go w duchu patriotycznym, o czym tak pisze sam Józef Piłsudski:

„Matka - nieprzejednana patriotka, wychowywała nas, robiąc nacisk na konieczność dalszej walki z wrogiem ojczyzny.”

Takie wychowanie spowodowało, że młody Józef związał się z konspiracyjnymi organizacjami, a w 1914 roku stanął na czele Legionów Polskich. Cel był jeden – niepodległość Polski!

Dzięki swoim czynom wojennym Piłsudski zyskał niewątpliwy autorytet w społeczeństwie polskim. Dlatego 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu władzę nad oddziałami Polskiej Siły Zbrojnej, a trzy dni później - 14 listopada - całą władzę.

Piłsudski ustalił strukturę prawną państwa polskiego i stanął na jego czele jako Tymczasowy Naczelnik Państwa.

Józef Piłsudski był człowiekiem niezwykle skromnym, dużą wagę przykładał do takich wartości jak:

HONOR, OJCZYZNA, WOLNOŚĆ.

Jako przywódca narodu stawiający zawsze i wszędzie na pierwszym miejscu interes Polski, sam stanowił wzór skromności. Był autorytetem moralnym i politycznym. W uznaniu zasług otrzymał wiele  wyróżnień, odznaczeń i orderów zarówno polskich jak i zagranicznych.

Z tych powodów społeczność lokalna wybrała Marszałka Józefa Piłsudskiego na patrona szkoły. Od tej pory Patron w życiu naszej szkoły odgrywa rolę szczególną, jest wzorem i drogowskazem.

Od momentu reaktywowania szkole imienia  organizowane są wydarzenia związane z tą postacią. W każdym roku uroczyście obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, gdyż jednocześnie jest to Dzień naszego Patrona. Z tego też powodu w naszej szkole odbywa się uroczysta akademia, na którą są zapraszani  goście ze środowiska lokalnego.

Józef Piłsudski – pierwszy Marszałek Polski, wskrzesiciel Ojczyzny i zwycięski wódz z 1920 roku – to wzór w postępowaniu dla młodego pokolenia. Reprezentował takie wartości jak: patriotyzm, odwaga, prawość, lojalność, skromność, nieugiętość w dążeniu do celu. Jego słowa:

„Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska

Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo”

są dla nas drogowskazem.

PREZENTACJA - PATRON NASZEJ SZKOŁY