• Szkolny program profilaktyczny „Wczesne wykrywanie nadwagi i otyłości”

          • W ramach realizowanego w naszej szkole programu profilaktycznego dotyczącego wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości oraz zdrowego stylu życia, w świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia tematyczne.

            Nauczyciel świetlicy  wspólnie z grupą dzieci z zerówek omówił temat zdrowego odżywania. Dzieci dowiedziały się co to jest zdrowe odżywianie, musiały odpowiednio pogrupować zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze, wyjaśnione zostało również pojęcie piramidy żywienia. Jako podsumowanie został przygotowany „pociąg do zdrowia”, na którym zostały umieszczone warzywa i owoce, wycięte i pokolorowane przez przedszkolaków. 

            Wychowankowie świetlicy z klas 1-3 uzupełniały sylwetkę człowieka produktami ze zdrową żywnością. Poza obrysem umieszczały produkty oraz dania niezdrowe dla organizmu. Wspólnie z nauczycielami zrobiły koktajle  z przyniesionych przez siebie owoców. Było smacznie i zdrowo.

                                                                                                      Wych. świetlicy: Magdalena Jurczak

          • :-)

          • Życzymy wszystkim Dzieciom, aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i  trwało jak najdłużej!

            Dyrekcja szkoły i nauczyciele

          • AKTUALNOŚCI SPORTOWE

          • PROFILAKTYKA WCZESNEGO WYKRYWANIA NADWAGI I OTYŁOŚCI WŚRÓD DZIECI

            Programem profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród dzieci klas IV-VIII  uczniów szkół podstawowych z terenu Powiatu Radomskiego na lata 2022-2023”, do którego przystąpiła nasza szkoła.

            Nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu prozdrowotnego, którego celem głównym jest wczesne wykrywanie nadwagi i otyłości wśród dzieci  klas IV-VIII szkół podstawowych na terenie Powiatu Radomskiego, poprzez zmniejszenie częstości występowania nadmiaru masy ciała w okresie trwania programu, poprzez regularne badania antropometryczne, zwiększenie poziomu wiedzy wśród uczestników programu  zakresie zdrowego stylu życia oraz konsekwencji nadwagi i otyłości.

            Program obejmuje trzy etapy:

            I etap:

            • Badania przesiewowe ( fizykalne) dzieci i młodzieży przeprowadzone przez pielęgniarkę szkolną, zgodnie z aktualnymi zaleceniami ekspertów.
            • Wyrażenie pisemnej zgody przez rodziców, zakwalifikowanych uczniów.
            • Przeprowadzenie ankiet dotyczących stanu zdrowia, zachowań zdrowotnych oraz czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych u dzieci.

            II etap:

            • Konsultacje zakwalifikowanych dzieci i młodzieży,odbywać się poza placówką szkolną (SPZZOZ w Pionkach) z lekarzem, psychologiem,dietetykiem oraz specjalistą aktywności fizycznej. Spotkania będą podzielone na odpowiednie kategorie wiekowe i dostosowane merytorycznie do wieku uczestników. Dotyczyć będą czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, zagrożeń związanych z nadwagą i otyłością. Będą one również wprowadzeniem do dalszej interwencji dietetycznej i psychologicznej.
            • Spotkania przewidziane są w formie indywidualnych konsultacji z lekarzem, dietetykiem, psychologiem i specjalistą aktywności fizycznej. W czasie pierwszych spotkań zostanie omówiony obecny stan zdrowia dziecka oraz testy przesiewowe. W porozumieniu ze wszystkimi specjalistami biorącymi udział w programie zostanie wytyczony plan postępowania zdrowotnego dla dziecka skupiający się na zmianie diety, aktywności fizycznej i zachowań zdrowotnych w rodzinie.
            • Specjalistyczna konsultacja lekarska, z lekarzem specjalistą lub lekarzem specjalizującym się w chorobach metabolicznych. W ramach programu badania lekarskiego przeprowadzone zostaną:
              • szczegółowa ocena czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych,
              • konsultacje z dietetykiem, analiza zachowań żywieniowych, dobór odpowiedniej diety, wprowadzenie prawidłowych zachowań żywieniowych, konsultacje ze specjalistą aktywności ruchowej, ustawienie optymalnego wysiłku fizycznego zgodnie z masą ciała, a także możliwościami i preferencjami dziecka, zaplanowanie grafiku narastania intensywności i ilości wysiłku.
            • Specjaliści będą również dostępni do konsultacji w ramach poczty elektronicznej(e-mail). Tam uczestnicy i ich rodzice będą mogli na bieżąco zadawać pytania i dzielić się rezultatami podejmowanych działań.
            • W podjętym programie, planowane jest zakończenie interwencji po roku. Ten czas pozwoli na odpowiednie zmotywowanie rodziców i pokazanie możliwych do wprowadzenia zmian w środowisku domowym.
            • Każdy z uczestników programu, otrzyma materiały edukacyjne.

            III etap:

            • Prelekcje w zakresie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej na rzecz walki z nadwagą i otyłością dla dzieci klas IV-VIII - nauczyciele wychowawcy oraz zainteresowani nauczyciele przedmiotowcy.
            • Trening prozdrowotny- nauczyciele w-f.
            • Akcje prozdrowotne-SU.

            Po wytypowaniu uczniów przez pielęgniarkę szkolną, koordynator poinformuje wychowawców poszczególnych klas o dalszych działaniach.

            Wszystkie dokumenty do pobrania zamieszczone są na stronie https://spzzozpionki.pl/ w zakładce: realizowane programy.

            ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO AKTYWNEGO WŁĄCZENIA SIĘ W REALIZACJĘ TEGO PROGRAMU!

            Pozdrawiam,

            koordynator programu Agnieszka Kot

            NASZE DZIAŁANIA:


            ​​​​​​​

          • Konkurs fotograficzny pt.”Moje oczy widzą coś pięknego”

          • Wiosna to pora roku, podczas której  otaczający nas świat budzi się do życia, słonko i cieplejsza aura stanowi natchnienie do działania. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie fotograficznym p.”Moje oczy widzą coś pięknego”. Celem konkursu było zachęcanie do aktywnej organizacji czasu wolnego, uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata oraz dostrzeganie  niezwykłych jego detali.  

            Wyniki konkursu:

            1 miejsce: Hanna Sternicka kl.4b

            2 miejsce: Kacper Natora kl.2a

            3 miejsce: Szymon Bernat kl.1b

            Gratuluję oraz dziękuję wszystkim za piękne fotografie i  zaangażowanie w konkursie.

                                                                                 Magdalena Jurczak – wychowawca świetlicy

          • Dzień Mamy w klasie 1a

          • Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy oraz,  że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość. Uczniowie klasy 1a przygotowali dla swoich Mam piękne prezenty i życzenia.

          • EGZAMIN 8-KLASISTY

          • Dzisiaj język polski, w środę matematyka, a na koniec język obcy... W naszej szkole do  egzaminu przystąpiło  60 uczniów  klas ósmych.

          • „ZIELONO MI, czyli STEAM w edukacji matematyczno-przyrodniczej”

          • Nasza szkoła brała udział w projekcie pilotażowym „ZIELONO MI, czyli STEAM w edukacji matematyczno-przyrodniczej” programu skierowanego do nauczycieli i edukatorów służący wspieraniu i rozwijaniu kompetencji, kładący nacisk na aktywne wykorzystanie metody STEAM, samodzielne tworzenie i projektowanie lekcji oraz budowanie współpracy między nauczycielami i uczniami w celu skutecznego nauczania.

            STEAM to metoda pracy projektowej, zapewniająca holistyczny rozwój uczniów. Metoda ta kształtuje kompetencje przyszłości, odpowiada również na potrzeby współczesnej gospodarki. STEAM stawia na naukę projektową konsolidującą pięć kluczowych bloków tematycznych: naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Koncepcja taukierunkowana jest na kształcenie uczniów, którzy dzięki realizacji projektów potrafią myśleć w sposób innowacyjny i niekonwencjonalny, którzy podejmują rozważne ryzyko, angażują się w eksperymentalne uczenie się i twórcze rozwiązywanie problemów, podejmują współpracę i aktywnie uczestniczą w procesach twórczych.

            Cele projektu:

            • Kształcenie interdyscyplinarnego podejścia do nauczania i uczenia się zgodnie z zasadami modelu STEAM
            • Doskonalenie kompetencji nauczycieli w zakresie planowania i realizacji zajęć o tematyce ekologicznej z wykorzystaniem narzędzi matematycznych.
            • Rozwijanie wiedzy i umiejętności uczestników w zakresie nauk przyrodniczych (przyroda, chemia, fizyka, biologia), technologii, inżynierii, sztuki i matematyki;
            • Kształtowanie umiejętności łączenia wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin w celu rozwiązania problemu;
            • Rozwijanie logicznego myślenia, wykorzystanie narzędzi matematyki do rozwiązywania praktycznych problemów;
            • Kształcenie umiejętności czytania za zrozumieniem;
            • Rozbudzanie ciekawości poznawczej, kreatywności i wyobraźni uczniów;
            • Rozwijanie kompetencji niezbędnych do planowania własnej pracy oraz do pracy w grupie, wdrażanie do pracy projektowej;
            • Określanie problemu badawczego, formułowanie hipotezy, planowanie,  przeprowadzanie oraz dokumentowanie obserwacji i prostych doświadczeń fizycznych;
            • Wykorzystanie różnorodnych źródeł i metod pozyskiwania informacji;
            • Współpracowanie i podejmowanie różnych roli w pracy w zespole;
            • Wykonywanie prac z należytą starannością i dbałością.

            Jednym z wymogów uzyskania Certyfikatu przez szkołę było wykonanie doświadczenia – eksperymentu związanego z wodą.Stąd właśnie zrodził się pomysł konkursu na wykonanie Fontanny Herona.

            Fontanna Herona to wynalazek z I wieku naszej ery, który składa się trzech, połączonych ze sobą zbiorników.

            Jak działa fontanna Herona?

            Woda spływa ze zbiornika górnego do dolnego, wypierając z niego powietrze; powietrze wyparte ze zbiornika dolnego wpływa do naczynia środkowego, z którego wypycha wodę przez wodotrysk nad zbiornikiem górnym; zbiornik górny nie musi zawierać dużo wody, gdyż jest ona dostarczana poprzez wodotrysk z naczynia środkowego.

            Doświadczenia fizyczne z udziałem wody to potężna dawka wiedzy, ale też rozrywki.

            Woda to jedna z najbardziej rozpowszechnionych substancji w przyrodzie, ale też jeden z najdziwniejszych związków chemicznych. Jako jedna z niewielu substancji może występować w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym.

            W naszej szkole odbył się szkolny konkurs fizyczny polegający na wykonaniu  fontanny Herona.

            Celem konkursu było:

            • rozwijanie logicznego myślenia, wykorzystanie narzędzi matematyki do rozwiązywania praktycznych problemów;
            • rozbudzanie ciekawości poznawczej, kreatywności i wyobraźni uczniów;
            • rozwijanie kompetencji niezbędnych do planowania własnej pracy oraz do pracy w grupie;

            Do konkursu przystąpiło 37eksperymentatorów, a oceniane były między innymi oryginalność pomysłu i sposób prezentacji doświadczenia – jego przebieg, obserwacje i wnioski.

            Doświadczenia były obserwowane i oceniane przez uczniów, oraz nauczyciela fizyki – Martę Deja.

            Laureatami zostali:

            I miejsce:

            Pachocki Julian

            II miejsce:

            Tarnowski Tadeusz

            III miejsce:

            Zawadzka Barbara

            Wyróżnienie:

            Szydło Kajetan, Porochnenko Maksim, Mąkosa Hanna, Kołodziejczyk Adam, Kiraga Mikołaj, Gołąbek Maja, Brzeska Nikola, Ziółkowski Damian, Skrzypek Amelia, Ciupiński Jan, Przyrowska Maja, Peryt Jakub, Malecha Kinga, Kapusta Rafał, Kaca Dariusz, Malecha Kinga, Mazur Karolina, Muszyńska Hanna, Kowalski Kamil, Kiraga Filip, Sobczak Maciej, Więckowski Mateusz, Hernik Adrian, Kuna Natalia, Lisicki Daniel, Michałowska Aleksandra, Nowak Marcin, Stanik Amelia, Szczęsny Maciej, Wroński Maciej, Zdziech Hanna, Karczewska Joanna, Rdzanek Zuzanna, Wasiak Julita.

            Doświadczenia sprawiły uczniom przyjemność, chętnie w nich uczestniczyli i z zainteresowaniem poszerzali swoje wiadomości.

            Konkurs został przyjęty z entuzjazmem i zaangażowaniem uczniów klas 7 i 8, a także  z klasy 4a.

            Wszyscy uczestnicy biorący udział w konkursie otrzymali  oceny celujące z fizyki (klasy 7 i 8) oraz z matematyki (klasa 4a).

            Kolejnym wymogiem było przeprowadzenie zajęć  poświęconych znaczeniu WODY w naszym życiu w ujęciu matematycznym, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 5c. Zostali zapoznani z filmikami edukacyjnymi czy zestawieniami z których zdecydowanie wynikało jak dużo wody marnujemy! Jak to się dzieje w naszych gospodarstwach domowych, jaki jest to globalny problem. Uczniowie tworzyli diagramy słupkowe prezentujące procentowe zużycie wody w gospodarstwie domowym na poszczególne czynności. Zastanawialiśmy się jak możemy odzyskać, zaoszczędzić wodę, zmniejszyć jej parowanie oraz oczywiście zmniejszyć koszty jej zużycia. Dowiedzieliśmy się jak zasiać łąkę kwietną oraz, że czasami warto zrezygnować z idealnie skoszonej trawy. W naszej miejscowości każdy posiada "jakiś" przydomowy ogródek czy rabatę z kwiatami co za tym idzie warto przeliczyć ile wody zużywa się do podlania roślin i jaki jest to koszt używając wody z sieci, a ile można by było zaoszczędzić wody korzystając ze zbiornika na deszczówkę oraz obliczyć po jakim czasie używania wody ze zbiornika zwróciłby się koszt jego założenia. Uczniowie mówili jakie kroki w ich domach zostały podjęte w celu pozyskiwania deszczówki: wkopane zbiorniki czy beczki gromadzące wodę z rynien. Najbardziej zastanowiło nas jak można odzyskać wodę pitną - uczniowie w grupach tworzyli filtr wody. Na kolejnych zajęciach przeanalizujemy czy w skutek rezygnacji z kąpieli w wannie na rzecz kąpieli pod prysznicem (2 razy w tygodniu) jesteśmy w stanie zyskać 200 zł w skali roku.

            Zajęcia takie także były przeprowadzone w klasie 7b. Podczas lekcji uczniowie zaprezentowali zadanie z podziałem na  II grupy.

            I grupa:

            Do jakich celów wykorzystujemy słodką wodę?

            Rolnictwo–wykorzystuje tyle wody, ile Energetyka i Gospodarstwa domowe razem

            Energetyka–potrzebuje o 10 punktów procentowych więcej niż Górnictwo i produkcja

            Górnictwo i produkcja-zużywa3/2zasobówGospodarstwa domowego

            Gospodarstwa domowe–wykorzystuje 6 razy więcej wody niż Inne cele.

            Inne–2 %

            Narysuj diagram słupkowy pokazujący udział procentowy zużycia wody do różnych celów.

            Przedstaw te dane w inny graficzny sposób.

            II Grupa:

            Dlaczego warto korzystać z wody deszczowej? Tu uczniowie zaprezentowali zużycie wody w gospodarstwie domowym/na dobę/na osobę

            Wyciągnęli wnioski:

            Najwięcej wody zużywamy na pranie, spłukiwanie toalet czy zmywanie, a statystyczny Polak zużywa w ciągu dnia ok. 125 l wody! Często dochodzą do tego problemy z nieszczelną spłuczką czy kranem, więc koszty zużycia wody w ciągu roku są naprawdę ogromne. Wykres pokazuje zużycie wody w ciągu doby.

            Aby zrealizować projekt należało spełnić kolejne zadania, w których uczniowie nabywali kolejno umiejętności:

            Realizacja modelu STEAM

            S

            W toku realizacji projektu uczniowie zdobyli wiadomości o wodzie, jej roli w życiu człowieka, zasobach i zagrożeniach związanych z dostępnością. Uczniowie nabyli umiejętności poszukiwania informacji na temat: Do jakich celów wykorzystujemy słodką wodę?

            Dowiedzieli się co to są diagramy kołowe, prostokątne i jak je należy wykonywać.

                       

            Podczas pracy uczniowie korzystali z zasobów Internetu wyszukując niezbędne informacje dotyczące wody, diagramów.

            Wykonali mapę myśli przy użyciu wybranego programu komputerowego. Uczniowie korzystali z różnych aplikacji w celu poznania właściwości fizycznych i chemicznych wody.

            E            

            Fontanna Herona

            Uczniowie projektowali prototyp fontanny Herona jako zamknięty obieg wody, mający na celu oszczędzanie jej.

            A           

            Uczniowie wykonywali i sprawdzali działanie prototypu fontanny.

            Uczniowie po opracowaniu graficznej formy diagramów przedstawiali wyniki swojej pracy w grupie. Uczniowie wykonywali techniką dowolną  plakaty informacyjne na temat wykorzystania słodkiej wody, grali w gry z wykorzystaniem narzędzi TIK podsumowujących zdobyte wiadomości.

            M          

            Uczniowie wykonywali obliczenia na procentach, rysowali diagramy procentowe (kołowy, słupkowy lub prostokątny), zamieniali jednostki objętości, stosowali porównanie ilorazowe, utrwalali działania w zbiorze liczb wymiernych, szacowali wyniki.

            Opracowały:

            Marta Deja

            Anna Pietrzyk

          • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur 2023”

          • W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur 2023” wynik bardzo dobry uzyskał Wiktor Kacprowicz z kl. 2c natomiast wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie:

            Klasa 2a: Kacper Natora,

            Klasa 2c: Oskar Warchoł, Leon Jabłoński,

            Klasa 3b: Zuzanna Rybczyńska,

            Klasa 3c: Aleksandra Wasiak, Alan Nowak, Aleksander Janek,

            Klasa 4a: Julian Pachocki,

            Klasa 7a: Dawid Nieckarz,

            Klasa 7b: Amelia Skrzypek.

            Uczniom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            Szkolny koordynator konkursu Anna Pietrzyk

          • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

          • W dniach 11-12 maja 2023r. 25 uczniów z klas: 7c, 7a i 8a pod opieką nauczycieli: Bogumiły Słomskiej i Roberta Raciborskiego wybrało się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

            W dniu 11 maja pod opieką przewodnika uczniowie:

            • zwiedzili Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi im. Mieczysława Radwana
            • weszli na Łysą Górę tzw. Drogą Królewską
            • na Św. Krzyżu zwiedzili opactwo pobenedyktyńskie z relikwiami drzewa Krzyż Świętego, Muzeum Misyjne Ojców Oblatów oraz weszli na taras widokowy aby zobaczyć gołoborze
            • zwiedzili Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej
            • zwiedzili Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Św. Katarzynie.

            W dniu 12 maja zobaczyliśmy:

            • Kadzielnię w Kielcach – rezerwat geologiczny z najpiękniejszym w Polsce amfiteatrem wykutym w skale
            • ruiny zamku z IV wieku w Chęcinach
            • Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim
            • Jaskinię Raj jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju, która zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują w niej skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.

            Dwudniowy pobyt w Górach Świętokrzyskich dostarczył uczniom dość dużą dawkę wiedzy oraz niezapomnianych wrażeń.

            TEKST:   Bogumiła Słomska

            ZDJĘCIA:   Robert Raciborski

             

             

          • Wycieczka klas 5a, 5b, 6c do Wrocławia

          • W dniach 17-19 maja 2023r. klasy 5a, 5b i 6c wyjechały na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili historyczne centrum miasta m. in: Ostrów Tumski, Rynek i Uniwersytet Wrocławski. Atrakcją było również obejrzenie Panoramy Racławickiej- obrazu upamiętniającego bitwę pod Racławicami.

            Drugiego dnia uczniowie spacerowali po Starówce w Świdnicy. Następnie udali się do przepięknie położonego zamku Książ. Podczas zwiedzania poznali historię tego obiektu i jego właścicieli.

            Ostatniego dnia grupa miała możliwość zwiedzenia Hydropolis- centrum wiedzy na temat wody. Ciekawy okazał się również spacer po Parku Szczytnickim i Pergoli. Wrażenie zrobiła Hala Stulecia ze słynną iglicą. Zwieńczeniem pobytu we Wrocławiu był pokaz fontanny multimedialnej.

            Wyjazd do stolicy Dolnego Śląska okazał się ciekawą przygodą. Uczniowie byli zadowoleni z pobytu w tym mieście i planują już następne wyjazdy.

            Edyta Kaczmarczyk

            Anna Pietrzyk

            Wioleta Wołoszyn

          • ERASMUS 🌍

          • - uczniowie z Czech w naszej szkole

            Dyrektor  szkoły Elżbieta Sobieraj nawiązała współpracę ze szkołą podstawową z Brna w ramach unijnego projektu Erasmus+. 16 maja naszą szkołę odwiedziła grupa uczniów i nauczycieli z Czech. Podczas spotkania obejrzeliśmy prezentacje o Polsce i Czechach, oczywiście w języku angielskim, przygotowaną przez uczennice klasy 8b, a uczniowie klas 8b i 8c zaśpiewali eurowizyjną piosenkę Blanki „Solo” przy akompaniamencie 3 gitar. Nie mogło zabraknąć też tradycyjnego krakowiaka w wykonaniu  najmłodszych. Goście  mieli również możliwość nauczenia się tańca: belgijki. Wspólny taniec niezwykle zbliżył grupy. Podczas przerwy uczniowie  zwiedzili naszą szkołę, która  bardzo im się podobała. Dużo emocji wzbudził rozegrany mecz Polska - Czechy, a rywalizacja sztafet dostarczyła wszystkim wiele radości. Niestety przyszedł czas na pożegnanie. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy, może tym razem w Czechach… 

          • Gratulujemy :-)

          • W dniu wczorajszym w Urzędzie Miejskim Burmistrz Piotr Leśnowolski wręczył laureatom  konkursu "Wiwat Maj. Trzeci maj" nagrody i pamiątkowe dyplomy. Cieszymy się, że wśród nagrodzonych była tak liczna grupa uczniów naszej szkoły. 

            Jeszcze raz wszystkim serdecznie gratulujemy!

          • ŁUCJA MOSIONEK – FINALISTKĄ konkursu języka angielskiego

          • W II etapie X edycji Konkursu Języka Angielskiego YLE Movers ,organizowanym przez Centrum Egzaminacyjne City College dla klas piątych, naszą szkołę reprezentowała ŁUCJA MOSIONEK, uczennica klasy 5c.

            W finale swoją wiedzę sprawdzała wraz z rówieśnikami ze szkół regionu radomskiego, m.in.  Radomia, Pionek, Szydłowca, Cerekwi, Dąbrówki Podłężnej, Mazowszan, Skaryszewa i Zakrzewa.
            II etap sprawdzał  umiejętności finalistów w słuchaniu i czytaniu ze zrozumieniem, pisaniu oraz mówieniu.

            Jak przyznała manager centrum egzaminacyjnego, Maria Kukla – Dąda , poziom finalistów był naprawdę wysoki. - Uczestnicy  już świetnie mówią po angielsku – przyznała.

            Dziękujemy Łucji za udział w konkursie i rozwijanie swoich umiejętności językowych.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Opiekun: Katarzyna Tysiak

             

          • Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

          • „Moja, Twoja, Nasza- BIBLIOTEKA” – to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek obchodzonego od 8 -15 maja. W tym roku biblioteka szkolna wraz z nauczycielami języka polskiego przygotowała konkurs literacki dla klas 4-5 z wiedzy o lekturach. Głównymi celami konkursu była promocja czytelnictwa, upowszechnienie obowiązujących lektur uczniów, integracja oraz zachęcenie uczniów do poszerzenia i utrwalenia wiedzy. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się bardzo dobrą znajomością treści lektur, umiejętnością współpracy w zespole oraz zdrową rywalizacją. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni ocenami z języka polskiego.

            Dziękujemy za zainteresowanie i udział w konkursie.

          • To był raj!

          • W piątek 12 maja klasy 6a i 6b wybrały się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Swoją wyprawę zaczęły od wejścia na Łysą Górę, podczas którego przewodnik opowiadał historię i legendy związane z tym miejscem. Dowiedzieliśmy się np. dlaczego jeleń z krzyżem między rogami jest symbolem tego parku narodowego. Ponadto na szczycie zwiedziliśmy klasztor oraz muzeum poświęcone pamiątkom z wyjazdów misyjnych.

            Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki da Vinci, gdzie uczniowie mogli skorzystać z eksponatów wyjaśniających funkcjonowanie naszego organizmu.

            Na koniec był prawdziwy deser- wizyta w Jaskini Raj. Podziwialiśmy tam stalaktyty i stalagmity, które tworzą niezapomniane konstrukcje i figury. Ten wyjazd na pewno można zaliczyć do udanych, to  był raj!

            Tekst przygotowała Joanna Marszałek

          • Wojewódzki Konkurs Biblijny

          • 13 Maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w finale Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego w Warszawie. Julian Pachocki, uczeń klasy 4a otrzymał wyróżnienie.

          • "Pierwsza pomoc" - szkolenie dla nauczycieli

          • W poniedziałek odbyła się pierwsza część szkolenia dla nauczycieli z zasad udzielania  pierwszej pomocy.  Praccownicy szkoły na fantomach trenowali procedury ratownicze w tym: ocenę funkcji życiowych pacjenta, udrażnianie dróg oddechowych, masaż serca, resuscytację. Zostali również zaznajomieni z procedurami użycia defibrylatora i innych narzędzi stosowanych podczas procedur ratunkowych.

            Prowadzący szkolenie Pan Jakub Wachnicki doświadczony ratownik medyczny, strażak w arcyciekawy sposób przybliżył wymagającą ogromnej wiedzy, determinacji, a także siły, trudną pracę ratownika medycznego.

            Panu Jakubowi bardzo dziękujemy!  Obiecujemy przekazywać zdobytą wiedzę innym, bo dzięki edukacji możemy uratować komuś życie, a to jest dobro najcenniejsze!

             

          • Zerówki na XXII Święcie Polskiej Niezapominajki.

          • Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlni – Letnisku wzięły udział w XXII Święcie Polskiej Niezapominajki. Zostały zaprezentowane talenty wokalne i taneczne. Gratulujemy odwagi i wspaniałego występu.