Maksymilian Tokarski uczeń klasy 1a zdobył wyróżnienie w gminnym konkursie plastycznym pt. "11 Listopada, Narodowe Świeto Niepodległości" w kat. wiekowej 7-10 lat. Najmłodszy artysta otrzymał nagrodę i gratulacje z rak Pana Piotra Lesnowolskiego Burmistrza Jedlni - Letniska. Cieszymy się z sukcesu Maksymiliana.
Wyróżnienie dla Maksa Tokarskiego z klasy 1a
"Wolność" inscenizacja muzyczna w wykonaniu szkolnej grupy "Wesołe Nutki"
10 listopada podczas szkolnej Akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na scenie wystąpiła szkolna grupa muzyczna „Wesołe Nutki”. Dzieci zaprezentowały się w przepięknej inscenizacji muzycznej pt. „Wolność”. Był to wyjątkowy a zarazem bardzo wzruszający występ.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.
GRATULUJEMY
Milo nam poinformować że, uczniowie z PSP w Jedlni Letnisko trenujący w Radomskiej Akademii Karate startowali na Mazowieckiej Lidze Karate 12.11.2023 w Warszawie.
W swoich kategoriach wagowych zajęli: Magdalena Urbaniak II miejsce, Gabriela Urbaniak II miejsce, Szymon Bernat III miejsce.
Zawodnikom i trenerom gratulujemy!
KIBICUJEMY CZARNYM RADOM 🏐🏐
W poniedziałek 13 listopada kibicowaliśmy Czarnym Radom. Siatkarze zagrali w roli gospodarza z CMC Wartą Zawiercie. Do nowej, pięknej hali RSC w Radomiu pojechała grupa naszych uczniów, która mocno dopingowała naszą drużynę. Wspolne zdjęcia z dryżyną było spełnieniem marzeń.
7
NIEPODLEGŁA 🇵🇱
- 63
10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się Akademia z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Tradycyjnie akademia rozpoczęla sie od odspiewania hymnu narodowego przez całą społeczność szkolną i zaproszonych gości.
W swoim wystąpieniu dyrektor szkoly Elżbieta Sobieraj nawiązała do historii obchodzonego święta oraz podkreśliła rolę wolności we współczesnym świecie. Zwróciła uwagę, jak ważne jest pielęgnowanie patriotyzmu przez współczesnych Polaków i dbanie o Ojczyznę. Zachęciła wszystkich zebranych do obejrzenie programu artystycznego, który jest lekcją historii o postawach naszych przodków i ich walce o wolność.
Podczas uroczystości głos zabrał również pan Piotr Leśnowolski- Burmistrz Jedlni- Letniska, który podkreślał, z jakim trudem Polacy odzyskali niepodległość i jak powinno zachować się obecne pokolenie, aby nie stracić wolności.
Kolejnym punktem programu było złożenie kwiatów i pełnienie warty przez harcerzy przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego- patrona szkoły.
Program artystyczny rozpoczęli uczniowie klas IIIc i IIId, którzy przepięknie zaśpiewali piosenkę ,,Co to jest niepodległość?” oraz zatańczyli polskie tańce ludowe.
Uczennica Erna Petniak, prowadząca uroczystość, przedstawiła najważniejsze wydarzenia dotyczące sytuacji Polaków walczących o wolność, podkreśliła symbolikę daty: 11 listopada i przypomniała dokonania Ojców Niepodległości. Dopełnieniem jej wystąpienia były wzruszające recytacje wierszy o charakterze patriotycznym oraz występ zespołu ,,Wesołe nutki”, który przedstawił inscenizację muzyczno- taneczną ,,Wolność”, W atmosferę czasów poprzedzających odzyskanie niepodległości wprowadziło zgromadzonych wspólne śpiewanie pieśni legionowych.
Patriotyczny wymiar akademii podkreślała dekoracja oraz prezentacja multimedialna nawiązujące do tego, co zostało przedstawione na scenie.
Uroczystość zakończyła dyrektor szkoły Elżbieta Sobieraj, która zaprosiła na scenę wszystkich uczniów biorących udzial w akademii oraz nauczycieli, którzy przygotowali obchody Narodowego Święta Niepodległości: p. Wioletę Wołoszyn, p. Łukasza Zucha, p. Renatę Cieplak, p. Alicję Boryczkę, p. Milenę Gumowską, p. Grzegorza Brzozę oraz p. Wojciecha Klamkę.
PIEŚNI PATRIOTYCZNE PRZY OGNISKU W KLASACH 0-3
Listopad to szczególny miesiąc w roku. To czas zadumy i refleksji, to czas pamięci. 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, wspominamy dzień, w którym Polska po 123 latach powróciła na mapy. Uczniowie klas 0-3 naszej szkoły nigdy nie zapominają o tym uroczystym dniu, dlatego jak co roku, uczestniczyli w ognisku i śpiewaniu pieśni patriotycznych. W swoich salach zadbali o kąciki patriotyczne biorąc w ten sposób udział w szkolnym projekcie edukacyjnym. Zostały również przeprowadzone konkursy patriotyczne w klasach.
31
Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości 🇵🇱
Społeczność naszej szkoły - dyrekcja, nauczyciele i liczna grupa dzieci wraz z rodzicami, wzięła udział w Gminnych Uroczystościach z okazji 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
zdjęcia- Z. Szmidt
8
.
Czary mary! Hokus pokus! Abra kadabra! -to wszystko działo się w Naszej Szkolnej Bibliotece.
- 58
5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek! Z tej okazji biblioteka szkolna zamieniła się w Akademie Magii i przygotowała zajęcia pełne czarów dla naszych bajkowych gości. W tym dniu zawitały do Nas bardzo dostojne księżniczki, czarodzieje, wróżki, jak również liczne zwierzątka: króliki, żółw, biedronki, kotki, Myszka Miki. Spotkanie to było wyśmienitą okazja, by zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować do wspólnej zabawy w bajkowym wymiarze.
Tego dnia dzieci wysłuchały bajki „Alladyn”, a także miały możliwość zobaczyć (podobno „prawdziwą”) lampę Alladyna. Następnie dla przybliżenia dzieciom niewyjaśnionych zjawisk Pani Agnieszka Palińska odprawiała czary mary, a bohaterem naszych eksperymentów były różne substancje, które zmieniały kolory, płynąca lawa, wir w buletce, piłeczki w pułapce, czy też balonowy wir. Nasi młodzi widzowie chętnie słuchali i brali czynny udział w pokazie. Niewyjaśnione zjawiska jawią nam się jako czary, jako coś niemożliwego, coś co jedynie magicy mogą wykonać. Jednak uczniowie klas pierwszych nie na wszystkie magiczne sztuczki dali się nabrać. Czasami wystarczy poznać zasady fizyki, chemii, aby bez bycia magikiem wykonać zapierające dech w piersiach pokazy.
Ten dzień sprawił nam wszystkim wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać, gdyż:
“Świat bajek jest jak magiczna kraina, gdzie uśmiech jest kluczem do niezwykłych przygód, a kreatywność daje życiu kolory. Warto otworzyć drzwi tej krainy, by odnaleźć radość w najmniejszych rzeczach i odkryć piękno w każdej chwili.”
Relacja z kolejnych bajkowych, przepełnionych magią spotkań w naszej Akademii już wkrótce…..
c.d.n
nauczyciele biblioteki
Szkoła pamięta 2023– podziękowanie za udział w akcji
105 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
SZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY
Z OKAZJI 105 ROCZNICY
ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
PRZEZ POLSKĘ
„ Z MIŁOŚCI DO NIEPODLEGŁEJ…”TERMIN REALIZACJI:
Projekt realizowany będzie od 6 do 17 listopada 2023 r.CELE:
- Kultywowanie tradycji narodowych, wartości, ideałów i kształtowanie postawy przywiązania do tych tradycji.
- Rozbudzanie szacunku do świąt państwowych i symboli narodowych.
- Kształtowanie w uczniach potrzeby uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym.
- Kształtowanie postaw patriotycznych uczniów.
- Przekazanie wiedzy uczniom na temat postaw Polaków w czasie niepodległości.
- Poznanie historii walki Polaków i ich wkład w odzyskanie niepodległości
- Rozwijanie świadomości historycznej uczniów.
- Pobudzanie do twórczego myślenia.
ŚRODKI:
- tablice na korytarzach szkolnych upamiętniające rocznicę uchwalenia konstytucji,
- praca z tekstami literackimi, tekstami źródłowymi, ikonograficznymi,
- prace plastyczne,
- filmy edukacyjne,
- prezentacje multimedialne,
- elementy wykładu,
- dyskusja,
- quizy online i inne.
Zadania
Narodowe czytanie
Mali artyści z 2c
- 12
Wyniki Szkolnego konkursu „ na najpiękniejszy różaniec”
- 1
Celem konkursu było :
- propagowanie modlitwy różańcowej wśród dzieci i młodzieży
- wychowanie do miłości Maryi Matki Jezusa i naszej Matki
- rozwijanie pomysłowości i umiejętności plastycznych wśród uczniów
I miejsce – Łucja Janowska kl.2b i Krystian Jończyk kl. 2c
II miejsce – Szymon Bernat kl.2b i Aleksander Wożeński kl. 6b
III miejsce – Maja Majewska kl. 4b i Kacper Natora kl. 3a
Wyróżnione prace : Julia Płatos i Laura Pawlicka z kl. 3a
Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy.
s. Bożena Molendowska
🕯🕯🕯
Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, udali się na mogiły znajdujące się w lesie i cmentarzu parafialnym.
Uczniowie uporządkowali mogiły, zapalili znicze oraz odmówili modlitwę za poległych i zmarłych.
Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Oprócz tego dzieci poznają tradycje i zwyczaje związane ze świętem Wszystkich Świętych.
PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA
- 4
26 października w naszej świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na Świetliczaka. Aby zostać przyjętym do grona świetlików naszej szkoły pierwszaki musiały przejść pozytywnie kilka prób m.in. wiedzy, sprawności, wygimnastykowanego języka i znajomości regulaminu świetlicy. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zabawach, a na koniec których złożyły uroczyste ślubowanie, po którym zostali pasowani na Świetliczaków. Otrzymali również pamiątkowe odznaki. Wychowawcy świetlicy życzą nowym Świetliczakom wielu sukcesów w nauce oraz radości w życiu świetlicowym.
Agnieszka Garbacz
Marlena Gumińska
KONKURS PLASTYCZNY PANI JESIEŃ
- 14
Jesień, niezwykle barwna i kolorowa pora roku jest wspaniałą okazją do wykorzystania jej uroku i darów. W świetlicy szkolnej został zorganizowany konkurs plastyczny pt.”Pani Jesień”. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości i wyobraźni artystycznej oraz zaprezentowanie swoich talentów plastycznych. Na konkurs wpłynęło 15 prac, spośród których przyznano następujące miejsca:
1 miejsce: Jan Mosionek kl.1b
2 miejsce: Laura Pawlicka kl.3a, Natalia Żaczek kl.1c
3 miejsce: Wiktoria Szymanek kl.1b, Hania Mąkosa kl.1b
Wyróżnienie specjalne: Basia Kalińska kl. 1b
Dziękujemy za udział w konkursie, za piękne i kreatywne prace.
Gratulujemy zwycięzcom!
Wychowawcy świetlicy
Warsztaty kulinarne promujące zdrowe odżywianie
- 22
27 października odbyły się pierwsze zajęcia dla dzieci z kl. 0c pod nazwą "Warsztaty kulinarne promujące zdrowe odżywianie", które realizowane są w ramach innowacji pedagogicznej.
Na początku omówione zostały zasady bezpiecznej pracy oraz regulamin zajęć.
Dzieci poznały przepis na zdrowe gofry owsiane.
Pracę zaczęły od założenia fartuszków, umycia rąk, sprawdzenia wszystkich potrzebnych sprzętów kuchennych oraz produktów spożywczych, które mogły powąchać, posmakować. Następnie zmieliły płatki owsiane na mąkę, z której przygotowały ciasto na gofry.
Kiedy gofry piekły się w gofrownicy, dzieci ubijały śmietanę, a następnie wykonaliśmy test, czy śmietana jest dobrze ubita i gotowa do podania. Było mnóstwo śmiechu i zabawy.
Po upieczeniu gofrów odbyła się najbardziej wyczekiwana degustacja. Dzieci mogły udekorować gofry śmietaną, owocami. Wszyscy przekonali się, że zdrowe posiłki też mogą być smaczne.
Na zakończenie zajęć, każde dziecko otrzymało wydrukowany przepis na gofry, który mogły zabrać do domu, aby powtórzyć je razem z rodziną.
Mój Ulubiony Bohater z Bajki
W październiku w związku z obchodami - Miesiąca Bibliotek Szkolnych, został zorganizowany przez bibliotekę konkurs plastyczno-literacki „Mój ulubiony bohater z bajki” . Wzięły w nim udział chętne dzieci z klas 1-3. Celem konkursu była promocja czytelnictwa, poznawanie literatury bajkowej, rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i rozwijanie sprawności manualnej. Dzieci wykazały się dużą znajomością literatury, pomysłowością i kreatywnością w tworzeniu prac. Dziękujemy za duże zainteresowanie konkursem i gratulujemy zwycięzcom.
Nauczyciele biblioteki
„Doświadczenia i Eksperymenty Młodego Majsterkowicza z Fizyki”
- 8
W miesiącu październiku tematem przewodnim innowacji
„ Doświadczenia i Eksperymenty Młodego Majsterkowicza z Fizyki”
były eksperymenty z jajkiem. Chcieliśmy dowiedzieć się: Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki? albo jak zachowuje się jajko włożone do octu, kawy czy coli? Które jajko kręci się szybciej i dłużej? Kolejnym nurtującym pytaniem było „Jak oddzielić żółtko od białka?” Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy, wykonując eksperymenty z jajkami. Sprawdziliśmy również, czy jajko potrafi pływać i co łączy jajko i zęby. Zęby, podobnie jak skorupki jajek, zawierają wapń. Surowe jajka zanurzyliśmy w roztworach kawy, herbaty i coli. Po dwudziestoczterogodzinnym namaczaniu przeraziliśmy się tym, co zobaczyliśmy! Na wszystkich skorupkach były plamy i przebarwienia! Wszyscy zgodnie stwardzieli, że musimy myć zęby szczególnie po wypiciu tych płynów. Zrobiliśmy również gumowe jajko, poprzez zanurzenie jajka w occie. Po 24 godzinach, pozbyliśmy się skorupki! Ocet (kwas) działa na skorupkę jajka (zrobioną z wapnia) i powoduje jej mięknięcie. Jak działa pasta do zębów? Tak samo, jak ocet rozpuszcza skorupkę, w naszej buzi produkowane przez bakterie kwasy atakują i osłabiają szkliwo naszych zębów. Teraz młodzi badacze mogli spokojnie przyjrzeć się wnętrzu surowego jaja, a nawet trochę nim porzucać – bo zachowywało się jak gumowa piłka. Poddawaliśmy jajko oświetleniu UV, barwieniu go różnymi substancjami. Tworzyliśmy także jajka z balonów i wykonywaliśmy bardzo ciekawe doświadczenia z nimi związane. Uczniowie klas 7 i 8 byli bardzo zaangażowani i chętnie wykonywali przygotowane doświadczenia.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie