• Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • To już jest koniec….

            23 czerwca 2023 nasi Ósmoklasiści stali się Absolwentami Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pani dyrektor Elżbieta Sobieraj uroczyście pożegnała Ósmoklasistów i ich Rodziców. Podziękowała wychowawcom i nauczycielom za wkład włożony w wychowanie i edukację uczniów. Podniosłą chwilę uświetnił krótki występ artystyczny. Pojawiły się  łzy wzruszenia ze strony uczniów, rodziców, ale również nauczycieli.  

            Życzymy naszym Absolwentom odnalezienia swojej ścieżki życiowej w nowej szkole, a na najbliższy czas aktywnego i bezpiecznego wypoczynku.

                                                                              Wychowawcy klas ósmych

            *pełna relacja wkrótce

          • Stypendia Burmistrza Jedlni-Letniska

          • W poniedziałek 26 czerwca w naszej szkole zostały wręczone stypendia Burmistrza Jedlni-Letniska 2023. Uczniowie szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Jedlnia-Letnisko otrzymali stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia artystyczne i sportowe. Gratulujemy wszystkim stypendystom i życzymy kolejnych sukcesów w nauce.

          • Uniwersytet Biblijny dla dzieci zakończył rok szkolny 2022/23

          • Uczniowie – studenci otrzymali dyplomy – znawcy Pisma Świętego – pierwszego i drugiego stopnia oraz nagrody książkowe, zawierające ponad 100 zabaw rozwijających wrażliwość na wartości ogólnoludzkie.

            Uroczystości szkolnej wraz z panią Dyrektor Elżbietą Sobieraj przewodniczył ks.dr hab. Jacek Kucharski – moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego. Przed nami jeszcze wycieczka do Sandomierza i zasłużone wakacje.

          • Dzień Rodziny w grupach 0

          • Są takie dni szczególne w roku, w których Mama i Tata mają swoje święto. Z tej okazji do zerówek w dniu 19.06.2023 r. zostali zaproszeni rodzice, aby mogli wspólnie z dziećmi uczestniczyć w uroczystości z okazji Dnia Rodziny. Dzieci przygotowały program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły, a w podziękowaniu wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki.

          • .

          • Klasy VIII

            - godz. 8.30 - akademia na świetlicy szkolnej

            Klasy 0 - III

            - godz. 8.30 Msza św. w kościele parafialnym 

            godz. 9.30 spotkanie z wychowawcą w sali

            Klasy IV - VII

            - godz. 9.30 Msza św. w kościele parafialnym

            godz. 10.30 spotkanie w szkole

          • Wyjazd integracyjny klasy 2a i 2c

          • 16 czerwca uczniowie klasy 2a i 2c pod opieką nauczycieli i animatorów FUNDACJI AKTYWNIE KREATYWNI  uczestniczyli w edukacyjnych garach i zabawach terenowych zorganizowanych na ścieżce edukacyjnej „Śródborze” w Puszczy Kozienickiej.

            Bawiliśmy się doskonale w czasie gry terenowej, rozwiązując zagadki i wykonując zadania o tematyce leśnej. Dopisywał nam przy tym dobry humor i piękna pogoda. Na koniec, przy ognisku upiekliśmy kiełbaski. Mile i aktywnie spędzony czas służył integracji zespołów klasowych i uczył, jak można bawić się na łonie przyrody.                                                 

          • Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród dzieci

          • W klasie Vc odbyło się wiele zajęć w ramach wykonania zadań wymienionych w programie:

            1. Dyskusja o zdrowym stylu życia i dbałości o środowisko (wnioski umieszczone na tablicy ogłoszeń) .
            2. Układamy jadłospis –zasady zdrowego odżywiania się zapobiegającego otyłości i walce z nadwagą –tablica.
            3. Sposob odżywiania się i jego wpływ na nasze zdrowie- obejrzenie filmów o tej tematyce, rozmowa , wnioski.
            4. Dbałość o zdrowy styl życia, przyczyny, sposoby walki z otyłością i nadwagą- mapa myśli, przekład intersemiotyczny, wypowiedzi uczniów o ich odżywianiu się, przepisy na ulubione potrawy, pomysły na czynne spędzanie czasu.
            5. Podsumowanie cyklu zajęć i spotkań: co wiemy o zapobieganiu nadwadze i otyłości oraz ich zwalczaniu, praca nad sobą, silna wola, odpowiedzialność za siebie i innych, rysowanie plakatów promujących wzorowy jadłospis.

            Podsumowanie: uczniowie ugruntowali, poszerzyli wiedzę na temat szkodliwości nadwagi i otyłości, wdrożyli piramidę żywienia do codziennych  posiłków, starają się prowadzić zdrowy styl życia. To efekt wspólnej  pracy nauczycieli na wielu lekcjach., spotkaniach, zajęciach, zawodach sportowych.

             

          • Wycieczka integracyjna – 20 czerwca 2023 r.

          • We wtorek 20.06.2023, odbyła się wycieczka szkolna do Wojciechowa i Nałęczowa. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 4a, 4b i 4d. Celem naszej wyprawy było zwiedzanie miasta i okolic, odwiedzenie muzeum w Wojciechowie i Zwierzyńca w Nałęczowie.

            Wyjechaliśmy rankiem sprzed szkoły. W autokarze śpiewaliśmy i wspólnie rozmawialiśmy. Gdy dojechaliśmy do Wojciechowa spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem, który szybko przedstawił nam plan wycieczki.  Odbyły się warsztaty "Podkówka nie tylko z żelaza" , na których było lepienie podkówek z masy solnej. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po Muzeum, gdzie uczestniczyliśmy w opowieściach z życia kowala  – krótkiej lekcji historii kowalstwa. Zwiedziliśmy: imitację starej kuźni, ekspozycję narzędzi rolniczych oraz podków dla koni i bydła, kolekcję replik broni średniowiecznej, ekspozycję wyrobów kowalstwa artystycznego kowali polskich i zagranicznych m.in. kute akwarium, patera na owoce wykonana przez kobietę, żelazny pas cnoty, ostrzenie siekiery na ręcznej szlifierce, granie marsza kowalskiego na kowadle. Wykonaliśmy podkówkowy test na inteligencję, gdzie uczniowie otrzymali nagrody.

            Potem odbył obiad u Kowalowej w Wojciechowie  i przejazd do Nałęczowa. W Nałęczowie  spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym, gdzie  oprócz ciszy, spokoju i odpoczynku można także było spędzać czas podziwiając tamtejsze obiekty budowlane, takie jak: sanatorium uzdrowiskowe, zabytkowy Pałac Małachowskich, Stare Łazienki, domki: angielski, grecki i biskupi.

            Po drodze mijaliśmy znajdujące się stragany. Następnie poszliśmy do Wąwozu Głowackiego i do Nałęczowskiego Zwierzyńca, gdzie panował klimat jak u babci na wsi, spotkanie ze zwierzętami oko w oko m.in. jenotami, czy nutriami, lisiczką polarną i wiele innych. Spacerowaliśmy także ogrodem sensorycznym. Następnie odbyły się dodatkowe zajęcia warsztatowe na temat: Pająki nie takie straszne, czyli dawne ozdoby ludowe przynoszące "szczęście i bogactwo" (tworzenie najprostszych pająków krystalicznych ze słomy i bibuły).

            Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń. Udaliśmy się jeszcze do restauracji Mcdonald's. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej, równie interesującej wycieczce.

             

            Opracowały:

            Marta Deja

            Paulina Kwiatkowska

            Lidia Brzozowska

             

          • BAL ÓSMOKLASISTÓW

          • W piętek 16 czerwca 2023 odbył się Bal Ósmoklasistów. Uroczystość rozpoczęła się pięknym polonezem w wykonaniu uczniów,  przygotowanym w choreografii nauczycieli  wychowania fizycznego p. Anety i p. Aleksandry.  Po prezentacji uczniowie udali się na świetlicę, gdzie jDyrektor szkoły w krótkim przemówieniu powitała gości: Burmistrza Piotra Leśnowolskiego wraz z małżonką oraz wszystkich  Rodziców i Uczniów. W imieniu Rady Rodziców głos zabrała Pani Aneta Poneta, która podziękowała Pani Dyrektor za organizację balu,  zaangażowania i serce oraz wartości jakie przekazuje dzieciom.

            Piątkowe popołudnie zapamiętamy jako wspaniałą zabawę, przy pysznych przekąskach przygotowanych przez Rodziców. Nad oprawą muzyczną czuwał  DJ Michał.

            Dziękujemy zgromadzonym Rodzicom i Nauczycielom za wsparcie podczas tego wydarzenia.

          • Dzień Rodziny

          • W czwartek 15 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Rodziny przygotowany przez trzecioklasistów.Na akademię przybyli rodzice, dziadkowie oraz ciocie i wujkowie. Serdecznych gości przywitała Pani Dyrektor. Dzieci z klasy 3a, 3b i 3c przedstawiły program artystyczny. Były recytowane wiersze, śpiewane piosenki, tańce a także gra na instrumentach. Wszystkim rodzinom życzymy jeszcze raz dużo miłości i spędzonych wspólnie pięknych chwil.

          • „Wczesne wykrywanie nadwagi i otyłości”

          • W ramach realizacji w naszej szkole programu profilaktycznego „Wczesne wykrywanie nadwagi i otyłości” od dnia 8 maja 2023 odbyły się na zajęciach z wychowawcą w klasie 4d pogadanki na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie klasy 4d wykonali piramidę żywienia z wykorzystaniem również słownictwa w języku angielskim. Uczniowie wykazali się znajomością zasad zdrowego odżywiania. Poznali problem nadwagi i otyłości, zrozumieli jego wagę oraz trudności w pokonywaniu problemów związanych z otyłością.

             

            Wychowawca klasy 4d

            Paulina Kwiatkowska

          • Bezpieczni na drodze - konkurs powiatowy

          • We wtorek, 20 czerwca, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu dot.  bezpieczeństwa w ruchu drogowym i komunikacyjnym pn. „Bezpieczni na drodze”.

            Starosta Waldemar Trelka, jego zastępca Krzysztof Kozera, a także przedstawiciele policji, straży pożarnej wręczyli nagrody laureatom.

            I miejsce zajął uczeń naszej szkoły Krystian Jończyk z klasy Ic.

            Celem konkursu był wzrost wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz uświadomienie o konieczności noszenia odblasków i obowiązku ich posiadania w porze o ograniczonej widoczności. Uczestnicy poprzez formy plastyczne wymyślali hasła promujące bezpieczeństwo na drodze.

            Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy  kolejnych sukcesów.

            Dorota Mąkosa

          • Plakaty zdrowe żywienie

          • Edukacja zdrowotna, a w szczególności obszar związany ze zdrowym odżywianiem, jest ważnym filarem edukacji ucznia w szkole. Odkrywanie i docenienie związków między zdrowiem a dokonywanymi wyborami ma szczególne znaczenie we współczesnym świecie, w którym jesteśmy bombardowani kolorowymi reklamami produktów spożywczych. 

            Nasze zdrowie dane jest nam raz na całe życie i to od nas zależy, jak nim pokierujemy i jaką nadamy mu wartość.

            Uczniowie klas siódmych mieli możliwość wykonania na lekcjach plastyki PIRAMIDY ZDROWEGO ODŻYWIANIA.

          • Podsumowanie projektu "Dobra Farma".

          • W tym roku nasza społeczność szkolna uczestniczyła w realizacja projektu "Dobra Farma". 

            Akcja polegała na zbiórce funduszy na budowę szkoły dla dzieci w Libambi  w Afryce. Dzięki podjętym działaniom udało nam się zebrać kwotę 1058,90 zł. Wszystkie zebrane środki zostały przekazane na konto Fundacji Dobra Farma.

            Dziękujemy wszystkim tym, którzy okazali dobre serce i wsparli to szczytne przedsięwzięcie. 

            Z pozdrowieniami opiekunowie wolontariatu Aneta Alberska, s. Bożena Molendowska.

          • Najczęstsze błędy żywieniowe

          • W klasie 4a odbyła się rozmowa o najczęstszych błędach żywieniowych (podjadanie, późne posiłki, spożywanie zbyt małej ilości warzyw i wody, niezrównoważone posiłki - dzielenie się doświadczeniami).
            Dyskusja o tym co jeść, ile jeść a co omijać? Następnie uczniowie obejrzeli film: 10 zasad zdrowego odżywiania dotyczący 10 zasad zdrowego odżywiania. Uczniom klasy 4a bardzo spodobała się piosenka o zdrowym rapie, którą wspólnie zaśpiewali ;) (Piosenka powstała w ramach projektu o zdrowym odżywianiu): Zdrowy Rap

          • Wycieczka do Łodzi

          • 15 czerwca uczniowie klas 8b, 8c, 8a i 7b mogli mile a zarazem naukowo spędzić czas zwiedzając piękne i pełne tradycji miasto Łódź, a w nim Orientarium – Zoo oraz Centrum Nauki i Techniki EC1. Wjeżdżając do miasta, wszystkim ukazała się typowa architektura przemysłowego miasta.

            W dużym parku na Zdrowiu przeszliśmy do Zoo, gdzie wszyscy zwiedzali  Orientarium – najnowocześniejszy w Europie pawilon z fauną i florą Azji. Uczniowie przeżyli tu bliski kontakt z naturą, a zwierzęta biegające po dużych wybiegach wzbudzały zachwyt. Największe wrażenie zrobił tunel pod ogromnym akwarium z pływającymi kolorowymi rybami oraz rafą koralową.

            Kolejnym punktem naszego zwiedzania było Centrum Nauki i Techniki, gdzie młodzież mogła obejrzeć i doświadczyć nauk ścisłych: fizyki, biologii i chemii – nauka przez doświadczenie.

          • AKTYWNY + ZDROWY = SZCZĘŚLIWY

          • W związku z programem profilaktycznym organizowanym przez naszą szkołę „ Profilaktyka wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży”, uczniowie klasy 6a na lekcji z wychowawcą  poruszyli temat zdrowego trybu życia, aktywności i jej wpływu na rozwój psychiczny. Adam Gizan oraz Adam Murawski przygotowali prezentację, w której przedstawili najważniejsze informacje na temat zdrowego  odżywiania, wpływu aktywności fizycznej na nasze zdrowie i samopoczucie a także relacje z rówieśnikami.
            Podsumowując zajęcia cieszy fakt, iż uczniowie mają świadomość istniejącego problemu, wiedzą co robić, by unikać błędów w odżywianiu i chętnie uprawiają sport – grają w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, uczęszczają na zajęcia karate lub po prostu wybierają spacer.

            Opracowała: Katarzyna Tysiak