24 października klasa 2b miała zaszczyt gościć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlni-Letnisku na spotkaniu z Panią Małgorzatą Strękowską - Zarembą, autorką książek i opowiadań dla dzieci publikowanych w "Świerszczyku" i "Płomyczku". Wśród bohaterów opowiadań Pani Małgorzaty są również osoby niepełnosprawne, które walczą o marzenia, tak jak Pani Agata - pierwsza niepełnosprawna kobieta - modelka czy Pan Przemek - niepełnosprawny piłkarz. Temat spotkania to "Wszyscy mamy marzenia". Na koniec spotkania Pani Małgorzata przeprowadziła konkurs dla dzieci - "Czy znam baśnie?". Dzieci wykazały się wspaniałą wiedzą o baśniach i zdały test celująco.
Aktualności
Spotkanie z Panią Małgorzatą Strękowską- Zarembą
- 6
Akademia Bezpiecznego Puchatka
,,Niech wyrosną z nas tacy, którzy ku gwiazdom wzlecą”.
- 53
W dniu 24 października 2024r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły przeżywali uroczystość ślubowania.
Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali się w programie wokalno-recytatorskim, a oprawę artystyczną przygotowały wychowawczynie klas pierwszych Pani Marta Jachimkowska, Pani Honorata Piestrzeniewicz, Pani Martyna Gregorczyk i Pani Marzena Tuszko-Ziętek.
Podczas uroczystości ślubowania, w obecności Pani Dyrektor Beaty Pałczyńskiej i Pani wicedyrektor Ewy Pietralskiej oraz przybyłych Gości: Pana Burmistrza Jedlni-Letniska Rafała Kornata, Pani Małgorzaty Giermasińskiej - Kierownika Referatu Edukacji, Kultury i Sportu, Pana Pawła Witczaka - Sekretarza Gminy, Pań Radnych Rady Miejskiej w Jedlni-Letnisku, Pana Wojciecha Piestrzeniewicza - Przedstawiciela Rady Rodziców oraz Rodziców, uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami i godnie reprezentować swoją szkołę. Po złożeniu ślubowania Dyrektor szkoły wraz z wicedyrektor dokonały pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku.
Wszystkim nowo pasowanym uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich talentów.
Radomski Maraton Trzeźwości
W ubiegłą niedzielę tj. 20.10.24r. nasi wolontariusze mieli przyjemność po raz kolejny pomagać przy organizacji XIX Radomskiego Maratonu Trzeźwości organizowanego przez Stowarzyszenie Biegiem Radom. Kilkuset biegaczy wystartowało z Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni - Letnisku pokonując dystans 42,195 km. Był to nie lada wyczyn! Naszym zadaniem, oprócz sportowego dopingu zagrzewającego zawodników do rywalizacji oraz wsparcia, było przygotowanie punktów, na których biegacze mogli posilić się i chwilę odpocząć. Cieszymy się, że oprócz aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu mogliśmy poczuć klimat zdrowej rywalizacji sportowej oraz zrobić coś dla innych. Piękna pogoda, niesamowity sportowy klimat oraz wspólne spędzenie czasu przyniosło nam wiele radości i satysfakcji z podjętego działania.
Opiekun SK Wolontariatu Aneta Alberska
Zajęcia edukacyjne „Poznasz Grzyby-Unikniesz Zatrucia”
Wczoraj 22 października 2024r. pod opieką pani Agnieszki Palińskiej i pana Michała Mendry uczniowie z klasy 4c oraz klasy 7a i 7b wzięli udział w zajęciach edukacyjnych o tematyce grzybów, które były połączone z wystawą „Poznasz Grzyby-Unikniesz Zatrucia”. Wystawa ta była zorganizowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu.
Na wystawie były prezentowane modele grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących. Uczniowie mogli dowiedzieć się o rodzajach grzybów, ich budowie, zasadach rozpoznawania i zbierania grzybów oraz obejrzeć premierę filmu z serii „Życie lasu. Grzyby” poświęconego fascynującemu światu grzybów w reżyserii Michała Ogrodowczyka.
Pracownicy Sanepidu w ciekawy i przystępny sposób przekazali naszym podopiecznym podstawowe zasady bezpiecznego zbierania grzybów. Uczniowie chętnie uczestniczyli w takiej lekcji przyrodniczej, a także zrozumieli jak ważna jest ostrożność w lesie.
Cieszymy się, że Nasi młodzi odkrywcy wynieśli z tej wizyty cenne lekcje, które z pewnością przydadzą im się w przyszłości!
7
Wystawa pt: "Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce"
21 października 2024 r. uczniowie kl. 7b wraz z opiekunami udali się do Działu Muzealnego Resursy w Kamienicy Deskurów w Radomiu by podziwiać wyjątkową wystawę "Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce". Myślą przewodnią tej niezwykłej ekspozycji jest uznanie mody za istotną części sztuki.
Ekspozycja przeniosła nas w świat rodzimego przemysłu odzieżowego od lat 50. do 90. XX wieku. To nie była tylko podróż przez kolejne dziesięciolecia stylów, ale także obserwacja dynamicznych zmian zachodzących w kraju w tamtych czasach.
Następnie udaliśmy się do JumpWorld na alternatywną lekcję WF-u. Świat trampolin okazał się strzałem w dziesiątkę! Tutaj stwierdzenie „przyjemne z pożytecznym” pasuje idealnie: doskonała zabawa i rozwój fizyczny na szóstkę z plusem.
Wychowawca kl. 7b – Anna Pietrzyk
Projekt "Fizyka w życiu codziennym"
- 15
Projekt miał na celu odkrycie przed uczniami fascynujących zastosowań fizyki w ich codziennym życiu. W jego ramach młodzi badacze zgłębiali zjawiska fizyczne, które nieustannie towarzyszą nam na każdym kroku – od grawitacji, przez siły tarcia, aż po akustykę, optykę i elektryczność. Uczniowie mieli za zadanie przygotować prezentacje multimedialne oraz plakaty, w których w kreatywny sposób ukażą aspekty fizyki w życiu codziennym.
Po intensywnym okresie pracy nadeszła chwila rozstrzygnięcia projektu. Dzieła były oceniane pod kątem poprawności merytorycznej oraz umiejętności przystępnego wyjaśnienia skomplikowanych zjawisk fizycznych. Radość i pasja, z jaką uczniowie podchodzili do tematu, były widoczne w każdej pracy.
Projekt pokazał, że fizyka to nie tylko zbiór suchych teorii i wzorów, ale niezwykła nauka, która w sposób namacalny kształtuje naszą rzeczywistość i otacza nas na każdym kroku.
Wyniki konkursu :
I miejsce – Natasza Kelnich – klasa 7aII miejsce – Wiktoria Kiraga – klasa 8a
III miejsce – Hanna Skrzyniarz – klasa 7a
Wyróżnienie :
Antoni Stec – klasa 7a
Szkolny organizator: Marta Deja
"Kolejowe ABC" w naszej szkole
- 42
Dnia 21.10 2024r. naszą szkołę odwiedził Rogatek, bohater kampanii „Kolejowe ABC”. Celem spotkania było zaznajomienie uczniów klas 1. z zasadami poruszania się na przejściach kolejowych.
ZBIÓRKA NA CZTERY ŁAPY - Pomóżmy razem zwierzakom przeżyć nadchodzącą zimę!
Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza do wzięcia udziału w akcji:
ZBIÓRKA NA CZTERY ŁAPY DLA STRAŻY OCHRONY ZWIERZĄT WE WRZOSOWIE!
Akcja polega za zbiórce pełnowartościowej karmy dla zwierząt tj. Brit czy Dolina Noteci dla ponad 30 czworonogów przebywającychw Straży Ochrony Zwierząt.
Fundacja ta boryka się z problemami związanymi z utrzymaniem i zapewnieniem odpowiednich warunków zwierzętom szczególnie w obliczu nadchodzącej zimy.Mile widziane również ciepłe koce, pledy itp. Zbiórka potrwa do 15.11.2024r. Dary składamy w swoich klasach.
W dniu 15.11. nasi wolontariusze zbiorą przygotowane podarki. Pomóżmy razem zwierzakom przeżyć nadchodzącą zimę. Liczymy na wasze zaangażowanie w to przedsięwzięcie! Bliższe informacje na plakacie:)
Opiekun SK Wolontariatu Aneta Alberska
Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej "Ale Heca" - klasa 1c
- 46
8 października klasa 1c odwiedziła Zagrodę Edukacyjną Ale Heca w Małomierzycach. Jest to miejsce edukacji, zabawy, rekreacji, które zapewnia swobodną, wiejską i leśną przestrzeń oraz obecność zwierząt.
Na samym wejściu przywitała nas sowa, która bacznie wszystkich obserwowała oraz ogromna i bardzo przyjazna sunia o imieniu Beza. Następnie poznaliśmy pozostałe zwierzęta tam zamieszkujące, które mieliśmy okazję również pogłaskać, nakarmić, a były to: osiołki, kozy, konie miniaturki, owce, kury, indyki, perliczki, kaczki.
Dzieci wzięły udział w warsztatach pt.: „Spiżarnia pełna przysmaków”, podczas których poznały piramidę zdrowego odżywiania oraz dowiedziały się jak zrobić przetwory na zimę. Następnie miały możliwość przygotowania kiszonych warzyw, które zabrały do domu.
W czasie, gdy chłopcy poszli łowić ryby, z okazji minionego Dnia Chłopaka dziewczynki przyrządziły dla nich ciasto śliwkowe. Gdy ciasto było w piekarniku, wszystkie dzieci spędzały czas na świeżym powietrzu podczas zabaw. Było mnóstwo atrakcji i radości.
Na koniec mogliśmy skosztować pysznych naleśników z mnóstwem dodatków, takich jak: świeże owoce, pieczone jabłka, powidła śliwkowe, biały ser, czekolada, posypki, miód. Do tego był domowy kompot.
Gorące ciasto śliwkowe zabraliśmy ze sobą, aby zjeść je następnego dnia w szkole. Było pyszne! Dziewczynki okazały się wspaniałymi cukiernikami.
Próbna ewakuacja szkoły
10 października, w trosce o bezpieczeństwo, w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły. Po sygnale dźwiękowym uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki, czyli boisko szkolne. Nauczyciele, na podstawie dziennika, przekazali p. Robertowi Raciborskiemu, koordynatorowi próbnej ewakuacji, informacje dotyczące stanu liczebności klas, które następnie zostały przekazane Dyrektor szkoły p. Beacie Pałczyńskiej prowadzącej akcję ewakuacyjną.
Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w razie niebezpieczeństw.
Do kogo przyszła jesień? - przedstawienie
Klasa 2c w zerówkach z przedstawieniem
p.t. "Bal Jesieni".18W piątek 18.10.2024r. klasa 2c wystąpiła przed najmłodszą publicznością naszej szkoły, czyli oddziałami zerowymi. Uczniowie przygotowali krótkie przedstawienie p.t. „Bal Jesieni”. Każdy mógł wykazać się zdolnościami aktorskimi i tanecznymi. Na zakończenie wszyscy wspólnie zatańczyli do piosenki „Wiewióreczka mała”. Tak miłym akcentem zakończyliśmy kolejny tydzień w szkole.
Magdalena Michowska
Wycieczka integracyjna klasy 1a
- 35
W piątek 18.10.2024r. klasa 1a wyjechała na wycieczkę integracyjną do Tricoramy w Radomiu. Dzieci zwiedziły lustrzany labirynt, pokój do gry nogami oraz inne ciekawe miejsca pełne iluzji. Zabawom nie było końca!
Marta Jachimkowska
„Z Orlika na Stadion”
Uczniowie naszej szkoły w dniu 10.10.2024 roku wzięli udział w turnieju eliminacyjnym U14 (powiatowym) „Z Orlika na Stadion”. Turniej odbył się w Zakrzewie. Zgłoszonych było pięć drużyn.
Nasi chłopcy zajęli I - miejsce i awansowali do kolejnego etapu turnieju - regionalnego. Drużynę reprezentowali: Jan Derlatka, Aleksander Wożeński, Adam Wójcicki, Antoni Stec, Aleksander Maciejewski, Aleks Duk i Oskar Płatos.
Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów!
Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych
W roku szkolnym 2023/2024 uczennica naszej szkoły Hanna Zawadzka (obecnie klasa 8a) została stypendystką w ramach projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka”.
Obrane przez Hanię kierunki to rozwijanie zdolności matematycznych, umiejętności informatycznych (w tym szczególnie w zakresie grafiki) i językowych. O wielu sukcesach uczennicy można było przeczytać na stronie internetowej szkoły.
Najbardziej prestiżowym okazało się zajęcie przez Hannę I miejsca w konkursie „KOMIKS W GRZE, GRA Z KOMIKSEM” w kategorii 10-14 lat, zorganizowanym w ramach 35. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją podsumowującą udział Hanny w programie stypendialnym.
Opiekun stypendystki: Anna Pietrzyk
Magiczne jesienne warsztaty plastyczne
- 1
Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas obfitością barw i kształtów, tworząc idealne tło do rozwijania dziecięcej kreatywności. Swoje zdolności plastyczne mieli okazję pokazać uczniowie klas drugich, którzy wzięli udział w jesiennych warsztatach plastycznych zorganizowanych na świetlicy szkolnej. Podczas zajęć dzieci wykorzystały materiały, jakie oferuje nam jesień. Projekty plastyczne z wykorzystaniem materiałów naturalnych to nie tylko doskonała zabawa, ale również cenna lekcja o świecie przyrody.
Jesień oferuje niezliczone możliwości do kreatywnego wykorzystania jej darów. Zachęcamy rodziców do eksperymentowania i odkrywania jesiennych skarbów razem z dziećmi, co pozwoli im na rozwijanie wyobraźni, zdolności manualnych oraz zrozumienia otaczającego ich świata.
Zajęcia zorganizowała
Marlena Gumińska
"Na muzyce wszystko gra"
Obcowanie z muzyką, szczególnie klasyczną, pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój dzieci. Pobudza wrażliwość, wzmacnia koncentrację, dyscyplinę, funkcje poznawcze. Podczas aktywności związanych z muzyką pracują obie półkule mózgu. Dzieci z oddziału 0b, podczas zajęć realizowanych w ramach innowacji "Na muzyce wszystko gra", co miesiąc mogą odkrywać piękno muzyki, śpiewając, rytmizując, tańcząc oraz grając na instrumentach do utworów najznamienitszych kompozytorów. W październiku uczniowie poznali J.F.Haendla oraz jego utwór "Country Dance". Tańcem, rytmizajcją oraz pokazywaniem poznawali charakter utworu, tempo, a wykonując go w bardzo prosty sposób, mogli poczuć się jak prawdziwi muzycy.
Alicja Boryczka.
Statuetki dla nauczycieli z okazji DEN
W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej, oprócz życzeń, Samorząd Uczniowski wręczył wyróżnienia i statuetki NAUCZYCIELOM, którzy zostali wybrani przez uczniów podczas tajnego głosowania w ośmiu kategoriach.
Oto wyniki:Honorowy tytuł „DYREKTOR NA 6” - otrzymała pani dyrektor Beata Pałczyńska
oraz wicedyrektorzy – pani Agata Mąkosa i pani Ewa Pietralska
„ Mikrofon Roku” - pan Łukasz Zuch
pani Małgorzata Nawrot - wyróżnienie„Szwajcarski Zegarek” - pani Agata Olczak
pani Wioleta Wołoszyn - wyróżnienie„ Wysportowany Nauczyciel” - pan Robert Raciborski
pan Hubert Grzmiel - wyróżnienie” Uśmiech Roku” - pani Anna Pietrzyk
pani Anna Wróbel - wyróżnienie„ Mistrzyni Elegancji” - pani Katarzyna Tysiak
pani Agnieszka Palińska - wyróżnienie"Sokole Oko" pani Małgorzata Nawrot
pan Michał Mendra - wyróżnienie„Wymagający Nauczyciel” - pani Maria Woźniak – Mąkosa
pani Agnieszka Palińskaa – wyróżnienie„Mistrz Ciętej Riposty” – pan Michał Mendra
ks. Piotr Gruszka - wyróżnienie
Życzenia od Samorządu Uczniowskiego
„ Zacną rzeczą jest UCZYĆ SIĘ, lecz jeszcze zacniejszą NAUCZAĆ.”
Mark Twain
W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, Dniu Edukacji Narodowej, w imieniu wszystkich uczniów, pragniemy złożyć Szanownej Dyrekcji, wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom i Pracownikom naszej szkoły wyrazy uznania i szacunku za trud codziennej pracy pedagogiczno – wychowawczej.
Dziękujemy za wysiłek i oddanie w przekazywaniu wiedzy i wartości, które wpływają na nasz rozwój.
Dziękujemy za pokazanie nam, że porażki mogą nas czegoś pożytecznego nauczyć, że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę, że miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni.
Życzymy Wam, Drodzy Nauczyciele, by każdy dzień pracy był dla Was źródłem wewnętrznej satysfakcji, spełnienia, a zarazem społecznego uznania.
Samorząd Uczniowski
Dzień Edukacji Narodowej w klasach 1–3 i oddziałach 0
- 7
Nauczycielka, wychowawczyni, pomocna dłoń w trudnych chwilach:
Pani Ala, Pani Agnieszka, Pani Beata, Pani Dorota, Pani Ela, Pani Honorata, Pani Kasia, Pani Magda, Pani Małgosia, Pani Marta, Pani Martyna, Pani Marzena, Pani Renata.
Dla każdego ucznia na pierwszym etapie kształcenia to najważniejsza osoba w szkole, która zawsze zmotywuje, wesprze, wysłucha, wszystko wie i otoczy opieką.
W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej najmłodsi uczniowie przygotowali dla swoich Pań miłe niespodzianki:
- Oddziały 0 - własnoręcznie wykonały kolorowe kwiaty
- Klasy 1 – piękne czerwone serduszka
- Klasy 2 – na jesiennych listeczkach dzieci napisały miłe słowa o swoich nauczycielkach
- Klasy 3 – narysowały portrety wychowawców.
Mini Samorząd Uczniowski każdej nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej przyznał medal „Najlepszy Nauczyciel” i wręczył atrybut władzy nauczyciela – czerwony długopis.
To były niezapomniane chwile. Niejednej Pani zakręciła się łezka w oku...
Agnieszka Zuch
Archiwum Aktualności