• "Dzień Życzliwości" w zerówkach

          • Dzieci poznały dwie wersje w języku polskim i angielskim życzliwych zwrotów. Dzieliły się również swoimi dobrymi uczynkami, życzliwymi gestami jakie udało im się uczynić przez weekend w domu.

          • Światowy Dzień Życzliwości

          • 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. W tym dniu wyrażamy życzliwość, dobroć i koleżeństwo wobec innych, uczymy się kulturalnego odnoszenia wobec siebie. Uczniowie klas 2 podczas zajęć świetlicowych wysłuchali wiersza Jolanty Wybieralskiej pt.”Dzień życzliwości’”, po czym wspólnie zaprojektowali drzewo życzliwości. W sercach zapisali hasła promujące kluczowe  słowo. Prezentowali scenki rodzajowe ukazujące koleżeńskie zachowania. Wysłuchali piosenki o szacunku dla innych. Warto uwierzyć, że w każdym w nas drzemią pokłady dobra, a rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania  siebie i innych.

            Magdalena Jurczak – wych. świetlicy

          • Wyniki szkolnego konkursu plastycznego

          • W dniu 8.11.2023 roku rozstrzygnięty został szkolny konkurs. Spośród ponad 100 prac Jury w składzie: p. Agnieszka Kucharska, p. Agnieszka Studzińska, p. Wojciech Klamka wyłoniło 12 prac plastycznych. Laureatami i kolejne miejsca zajęli uczniowie:

            1. I m. Wożyńska Amelia kl. 6b oraz Kiraga Nikola kl. 4a
            2. II m. Jończyk Claudia kl. 6c
            3. III m. Brzozowski Stanisław kl. 5d oraz Laskowski Krystian kl. 6c

            Wyróżnienia:      Kiraga Wiktoria kl. 7a
                                       Kowalska Lena kl. 4c
                                       Borkowska Patrycja kl. 4c
                                       Kaca Antoni kl. 1c
                                       Kuciarska Maja kl. 4c
                                       Bocheńska Zuzanna kl. 8a
                                       Maciejczyk Lena kl. 5a

             

          • Szkolny konkurs recytatorski

          • W tym roku kalendarzowym patronami są Aleksander Fredro i Wisława Szymborska. Z tego powodu w szkole został zorganizowany konkurs recytatorski, podczas którego uczniowie deklamowali wiersze tych twórców. Konkurs odbył się w dwóch grupach wiekowych: klasy III, IV, V przygotowały utwory Aleksandra Fredry, a klasy VI, VII, VIII Wisławy Szymborskiej. Niektórzy pokusili się nawet o inscenizacje teatralne, przebranie, co uatrakcyjniło to wydarzenie.

            Wyniki konkursu dla młodszej grupy wiekowej:

            I miejsce – Zuzanna Rybczyńska – klasa IVb

            II miejsce – Hanna Wosztyl – klasa IVb

                                 Paulina Michałkiewicz – klasa IVa

            III miejsce – Lena Cibor, Alicja Kołtun i Julia Płatos IIIa.

            Wyniki konkursu dla starszej grupy wiekowej:

            I miejsce – Wiktor Rydz – klasa VIIIa

            II miejsce – Hanna Mąkosa – klasa VIIIa

                                 Hanna Zawadzka – klasa VIIa

            III miejsce – Dominika Cibor – klasa VIb

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy występów!

            Organizatorzy konkursu: Joanna Marszałek, biblioteka szkolna.

             

          • Niecodzienna lekcja języka polskiego

          • W dniu 20 listopada klasa 7a uczestniczyła w niecodziennej lekcji języka polskiego, która dotyczyła sądu nad Balladyną. Uczniowie wcielili się w role z lektury, a oprócz świadków i oskarżonej  na sali sądowej byli również obecni sędzia, obrońca oraz oskarżyciel. Sędzia przesłuchał świadków, prawnicy wygłosili mowy końcowe i zapadł sprawiedliwy wyrok.

            Tekst przygotowała Joanna Marszałek

          • Kwesta w Galerii Słonecznej

          • W sobotę 18 listopada 2023 r grupa wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły,  kwestowała w Galerii Słonecznej na rzecz ludzi starszych i chorych.

          • "Od ziarenka do bochenka"

          • 17 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych pojechały autokarem do Muzeum Wsi Radomskiej na warsztaty pt.: "Od ziarenka do bochenka". Podczas zajęć poznały gatunki zbóż, przesądy i zwyczaje towarzyszące wypiekowi chleba oraz dowiedziały się, jak pozyskać mąkę. Dzieci formowały ciasto na wybrany kształt bułek, które po wypieczeniu mogły zjeść. Po zajęciach udały się na spacer z przewodnikiem, podczas którego poznały warunki życia na wsi w dawnych czasach. Zwiedziły obiekty dawnego budownictwa wiejskiego: chałupy, budynki gospodarcze oraz remizę strażacką.

          • DZIEŃ JEŻA 

          • 10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża. Zwierzątka te towarzyszą nam od najmłodszych lat w bajkach , wierszach, książeczkach. Ale niestety zostały uznane za gatunek grożący wyginięciem. Dzieci ze świetlicy z oddziałów zerowych miały okazję poznać bajkę zatytułowaną  „ Tajemnicę Jeża Kolczusia”,  która przybliżyła im  fascynujący świat tych pożytecznych zwierząt. Była też bardzo lubiana zabawa pt." Na dywanie siedzi jeż.."  Wykonane zostały wnież  ciekawe prace plastyczne przedstawiające jeża Kolczusia. 

            Agnieszka Garbacz 

          • Dzień Jeża

          • 10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeż – święto kłujących ssaków.

            Od najmłodszych lat jeże towarzyszą nam w bajkach, wierszach, książeczkach, dlatego uczniowie w świetlicy włączyli się w obchody tego nietypowego święta.  Głównym celem zajęć  było kształtowanie postawy proekologicznej.  Dzieci miały okazję poszerzyć wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku poprzez wysłuchanie wierszy oraz ciekawostek z życia tych sympatycznych zimowych śpiochów. Obejrzeli także film edukacyjny, uczestniczyli w zabawach ruchowych oraz wykonali prace plastyczną. Dzień Jeża spędziliśmy bardzo miło z uśmiechami na twarzach.

            Magdalena Jurczak – wych. świetlicy

          • Wyróżnienie dla Maksa Tokarskiego z klasy 1a

          • Maksymilian Tokarski uczeń klasy 1a zdobył wyróżnienie w gminnym konkursie plastycznym pt. "11 Listopada, Narodowe Świeto Niepodległości" w kat. wiekowej 7-10 lat. Najmłodszy artysta otrzymał nagrodę i gratulacje z rak Pana Piotra Lesnowolskiego Burmistrza Jedlni - Letniska. Cieszymy się z sukcesu Maksymiliana.

          • "Wolność" inscenizacja muzyczna w wykonaniu szkolnej grupy "Wesołe Nutki"

          • 10 listopada podczas szkolnej Akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na scenie wystąpiła szkolna grupa muzyczna „Wesołe Nutki”.  Dzieci zaprezentowały się w przepięknej inscenizacji muzycznej pt. „Wolność”. Był to wyjątkowy a zarazem bardzo wzruszający występ.

            Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.

          • GRATULUJEMY

          • Milo nam poinformować że, uczniowie z PSP w Jedlni Letnisko trenujący w Radomskiej Akademii Karate  startowali na Mazowieckiej Lidze Karate 12.11.2023 w Warszawie.

            W swoich kategoriach wagowych zajęli: Magdalena Urbaniak II miejsce, Gabriela Urbaniak II miejsce, Szymon Bernat III miejsce.

            Zawodnikom i trenerom gratulujemy!

          • KIBICUJEMY CZARNYM RADOM 🏐🏐

          • W poniedziałek 13 listopada kibicowaliśmy Czarnym Radom. Siatkarze zagrali w roli gospodarza z  CMC Wartą Zawiercie. Do nowej, pięknej hali RSC w Radomiu pojechała grupa naszych uczniów, która  mocno dopingowała naszą drużynę. Wspolne zdjęcia z dryżyną było spełnieniem marzeń. 

          • NIEPODLEGŁA 🇵🇱

          • 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się Akademia z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

            Tradycyjnie akademia rozpoczęla sie od odspiewania hymnu narodowego przez całą społeczność szkolną i zaproszonych gości.

            W swoim wystąpieniu dyrektor szkoly Elżbieta Sobieraj nawiązała do historii obchodzonego święta oraz podkreśliła rolę wolności we współczesnym świecie. Zwróciła uwagę, jak ważne jest pielęgnowanie patriotyzmu przez współczesnych Polaków i dbanie o Ojczyznę. Zachęciła wszystkich zebranych do obejrzenie programu artystycznego, który jest lekcją historii  o postawach naszych przodków i ich walce o wolność.

            Podczas uroczystości głos zabrał również pan Piotr Leśnowolski- Burmistrz Jedlni- Letniska, który podkreślał, z jakim trudem Polacy odzyskali niepodległość i jak powinno zachować się obecne pokolenie, aby nie stracić wolności.

            Kolejnym punktem programu było złożenie kwiatów i pełnienie warty przez harcerzy przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego- patrona szkoły.

            Program artystyczny rozpoczęli uczniowie klas IIIc i IIId, którzy przepięknie zaśpiewali piosenkę ,,Co to jest niepodległość?” oraz zatańczyli polskie tańce ludowe.

            Uczennica Erna Petniak, prowadząca uroczystość, przedstawiła najważniejsze wydarzenia dotyczące sytuacji Polaków walczących o wolność, podkreśliła symbolikę daty: 11 listopada i przypomniała dokonania Ojców Niepodległości. Dopełnieniem jej wystąpienia były wzruszające recytacje wierszy o charakterze patriotycznym oraz  występ zespołu ,,Wesołe nutki”,  który przedstawił inscenizację muzyczno- taneczną ,,Wolność”, W atmosferę czasów poprzedzających odzyskanie niepodległości wprowadziło zgromadzonych wspólne śpiewanie pieśni legionowych.

            Patriotyczny wymiar akademii podkreślała dekoracja oraz prezentacja multimedialna nawiązujące do tego, co zostało przedstawione na scenie.

            Uroczystość zakończyła dyrektor szkoły Elżbieta Sobieraj, która zaprosiła na scenę wszystkich uczniów biorących udzial w akademii oraz nauczycieli, którzy przygotowali obchody Narodowego Święta Niepodległości: p. Wioletę Wołoszyn, p. Łukasza Zucha, p. Renatę Cieplak, p. Alicję Boryczkę, p. Milenę Gumowską, p. Grzegorza Brzozę oraz p. Wojciecha Klamkę.

          • PIEŚNI PATRIOTYCZNE PRZY OGNISKU W KLASACH 0-3

          • Listopad to szczególny miesiąc w roku. To czas zadumy i refleksji, to czas pamięci. 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, wspominamy dzień, w którym Polska po 123 latach powróciła na mapy. Uczniowie klas 0-3 naszej szkoły nigdy nie zapominają o tym uroczystym dniu, dlatego jak co roku, uczestniczyli w ognisku i śpiewaniu pieśni patriotycznych. W swoich salach zadbali o kąciki patriotyczne biorąc w ten sposób udział w szkolnym projekcie edukacyjnym. Zostały również przeprowadzone konkursy patriotyczne w klasach.

          • Czary mary! Hokus pokus! Abra kadabra! -to wszystko działo się w Naszej Szkolnej Bibliotece.

          • 5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek! Z tej okazji biblioteka szkolna zamieniła się w Akademie Magii i przygotowała zajęcia pełne czarów dla naszych bajkowych gości. W tym dniu zawitały do Nas bardzo dostojne księżniczki, czarodzieje, wróżki, jak również liczne zwierzątka: króliki, żółw, biedronki, kotki, Myszka Miki. Spotkanie to było wyśmienitą okazja, by zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować do wspólnej zabawy w bajkowym wymiarze.

            Tego dnia dzieci wysłuchały bajki „Alladyn”, a także miały możliwość zobaczyć (podobno „prawdziwą”) lampę Alladyna. Następnie dla przybliżenia dzieciom niewyjaśnionych zjawisk Pani Agnieszka Palińska odprawiała czary mary, a bohaterem naszych eksperymentów były różne substancje, które zmieniały kolory, płynąca lawa, wir w buletce, piłeczki w pułapce, czy też balonowy wir. Nasi młodzi widzowie chętnie słuchali i brali czynny udział w pokazie. Niewyjaśnione zjawiska jawią nam się jako czary, jako coś niemożliwego, coś co jedynie magicy mogą wykonać. Jednak uczniowie klas pierwszych nie na wszystkie magiczne sztuczki dali się nabrać. Czasami wystarczy poznać zasady fizyki, chemii, aby bez bycia magikiem wykonać zapierające dech w piersiach pokazy.

            Ten dzień sprawił nam wszystkim wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać, gdyż:

            “Świat bajek jest jak magiczna kraina, gdzie uśmiech jest kluczem do niezwykłych przygód, a kreatywność daje życiu kolory. Warto otworzyć drzwi tej krainy, by odnaleźć radość w najmniejszych rzeczach i odkryć piękno w każdej chwili.”

            Relacja z kolejnych bajkowych, przepełnionych magią spotkań w naszej Akademii już wkrótce…..

            c.d.n

            nauczyciele biblioteki