Społeczność naszej szkoły - dyrekcja, nauczyciele i liczna grupa dzieci wraz z rodzicami, wzięła udział w Gminnych Uroczystościach z okazji 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
zdjęcia- Z. Szmidt
Społeczność naszej szkoły - dyrekcja, nauczyciele i liczna grupa dzieci wraz z rodzicami, wzięła udział w Gminnych Uroczystościach z okazji 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
zdjęcia- Z. Szmidt
5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek! Z tej okazji biblioteka szkolna zamieniła się w Akademie Magii i przygotowała zajęcia pełne czarów dla naszych bajkowych gości. W tym dniu zawitały do Nas bardzo dostojne księżniczki, czarodzieje, wróżki, jak również liczne zwierzątka: króliki, żółw, biedronki, kotki, Myszka Miki. Spotkanie to było wyśmienitą okazja, by zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować do wspólnej zabawy w bajkowym wymiarze.
Tego dnia dzieci wysłuchały bajki „Alladyn”, a także miały możliwość zobaczyć (podobno „prawdziwą”) lampę Alladyna. Następnie dla przybliżenia dzieciom niewyjaśnionych zjawisk Pani Agnieszka Palińska odprawiała czary mary, a bohaterem naszych eksperymentów były różne substancje, które zmieniały kolory, płynąca lawa, wir w buletce, piłeczki w pułapce, czy też balonowy wir. Nasi młodzi widzowie chętnie słuchali i brali czynny udział w pokazie. Niewyjaśnione zjawiska jawią nam się jako czary, jako coś niemożliwego, coś co jedynie magicy mogą wykonać. Jednak uczniowie klas pierwszych nie na wszystkie magiczne sztuczki dali się nabrać. Czasami wystarczy poznać zasady fizyki, chemii, aby bez bycia magikiem wykonać zapierające dech w piersiach pokazy.
Ten dzień sprawił nam wszystkim wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać, gdyż:
“Świat bajek jest jak magiczna kraina, gdzie uśmiech jest kluczem do niezwykłych przygód, a kreatywność daje życiu kolory. Warto otworzyć drzwi tej krainy, by odnaleźć radość w najmniejszych rzeczach i odkryć piękno w każdej chwili.”
Relacja z kolejnych bajkowych, przepełnionych magią spotkań w naszej Akademii już wkrótce…..
c.d.n
nauczyciele biblioteki
TERMIN REALIZACJI:
Projekt realizowany będzie od 6 do 17 listopada 2023 r.
CELE:
ŚRODKI:
Zadania
Celem konkursu było :
I miejsce – Łucja Janowska kl.2b i Krystian Jończyk kl. 2c
II miejsce – Szymon Bernat kl.2b i Aleksander Wożeński kl. 6b
III miejsce – Maja Majewska kl. 4b i Kacper Natora kl. 3a
Wyróżnione prace : Julia Płatos i Laura Pawlicka z kl. 3a
Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy.
s. Bożena Molendowska
Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, udali się na mogiły znajdujące się w lesie i cmentarzu parafialnym.
Uczniowie uporządkowali mogiły, zapalili znicze oraz odmówili modlitwę za poległych i zmarłych.
Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Oprócz tego dzieci poznają tradycje i zwyczaje związane ze świętem Wszystkich Świętych.
26 października w naszej świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na Świetliczaka. Aby zostać przyjętym do grona świetlików naszej szkoły pierwszaki musiały przejść pozytywnie kilka prób m.in. wiedzy, sprawności, wygimnastykowanego języka i znajomości regulaminu świetlicy. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zabawach, a na koniec których złożyły uroczyste ślubowanie, po którym zostali pasowani na Świetliczaków. Otrzymali również pamiątkowe odznaki. Wychowawcy świetlicy życzą nowym Świetliczakom wielu sukcesów w nauce oraz radości w życiu świetlicowym.
Agnieszka Garbacz
Marlena Gumińska
Jesień, niezwykle barwna i kolorowa pora roku jest wspaniałą okazją do wykorzystania jej uroku i darów. W świetlicy szkolnej został zorganizowany konkurs plastyczny pt.”Pani Jesień”. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości i wyobraźni artystycznej oraz zaprezentowanie swoich talentów plastycznych. Na konkurs wpłynęło 15 prac, spośród których przyznano następujące miejsca:
1 miejsce: Jan Mosionek kl.1b
2 miejsce: Laura Pawlicka kl.3a, Natalia Żaczek kl.1c
3 miejsce: Wiktoria Szymanek kl.1b, Hania Mąkosa kl.1b
Wyróżnienie specjalne: Basia Kalińska kl. 1b
Dziękujemy za udział w konkursie, za piękne i kreatywne prace.
Gratulujemy zwycięzcom!
Wychowawcy świetlicy
27 października odbyły się pierwsze zajęcia dla dzieci z kl. 0c pod nazwą "Warsztaty kulinarne promujące zdrowe odżywianie", które realizowane są w ramach innowacji pedagogicznej.
Na początku omówione zostały zasady bezpiecznej pracy oraz regulamin zajęć.
Dzieci poznały przepis na zdrowe gofry owsiane.
Pracę zaczęły od założenia fartuszków, umycia rąk, sprawdzenia wszystkich potrzebnych sprzętów kuchennych oraz produktów spożywczych, które mogły powąchać, posmakować. Następnie zmieliły płatki owsiane na mąkę, z której przygotowały ciasto na gofry.
Kiedy gofry piekły się w gofrownicy, dzieci ubijały śmietanę, a następnie wykonaliśmy test, czy śmietana jest dobrze ubita i gotowa do podania. Było mnóstwo śmiechu i zabawy.
Po upieczeniu gofrów odbyła się najbardziej wyczekiwana degustacja. Dzieci mogły udekorować gofry śmietaną, owocami. Wszyscy przekonali się, że zdrowe posiłki też mogą być smaczne.
Na zakończenie zajęć, każde dziecko otrzymało wydrukowany przepis na gofry, który mogły zabrać do domu, aby powtórzyć je razem z rodziną.
W październiku w związku z obchodami - Miesiąca Bibliotek Szkolnych, został zorganizowany przez bibliotekę konkurs plastyczno-literacki „Mój ulubiony bohater z bajki” . Wzięły w nim udział chętne dzieci z klas 1-3. Celem konkursu była promocja czytelnictwa, poznawanie literatury bajkowej, rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i rozwijanie sprawności manualnej. Dzieci wykazały się dużą znajomością literatury, pomysłowością i kreatywnością w tworzeniu prac. Dziękujemy za duże zainteresowanie konkursem i gratulujemy zwycięzcom.
Nauczyciele biblioteki
W miesiącu październiku tematem przewodnim innowacji
„ Doświadczenia i Eksperymenty Młodego Majsterkowicza z Fizyki”
były eksperymenty z jajkiem. Chcieliśmy dowiedzieć się: Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki? albo jak zachowuje się jajko włożone do octu, kawy czy coli? Które jajko kręci się szybciej i dłużej? Kolejnym nurtującym pytaniem było „Jak oddzielić żółtko od białka?” Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy, wykonując eksperymenty z jajkami. Sprawdziliśmy również, czy jajko potrafi pływać i co łączy jajko i zęby. Zęby, podobnie jak skorupki jajek, zawierają wapń. Surowe jajka zanurzyliśmy w roztworach kawy, herbaty i coli. Po dwudziestoczterogodzinnym namaczaniu przeraziliśmy się tym, co zobaczyliśmy! Na wszystkich skorupkach były plamy i przebarwienia! Wszyscy zgodnie stwardzieli, że musimy myć zęby szczególnie po wypiciu tych płynów. Zrobiliśmy również gumowe jajko, poprzez zanurzenie jajka w occie. Po 24 godzinach, pozbyliśmy się skorupki! Ocet (kwas) działa na skorupkę jajka (zrobioną z wapnia) i powoduje jej mięknięcie. Jak działa pasta do zębów? Tak samo, jak ocet rozpuszcza skorupkę, w naszej buzi produkowane przez bakterie kwasy atakują i osłabiają szkliwo naszych zębów. Teraz młodzi badacze mogli spokojnie przyjrzeć się wnętrzu surowego jaja, a nawet trochę nim porzucać – bo zachowywało się jak gumowa piłka. Poddawaliśmy jajko oświetleniu UV, barwieniu go różnymi substancjami. Tworzyliśmy także jajka z balonów i wykonywaliśmy bardzo ciekawe doświadczenia z nimi związane. Uczniowie klas 7 i 8 byli bardzo zaangażowani i chętnie wykonywali przygotowane doświadczenia.
Serdecznie dziękujemy za nominacje do nagrody w Plebiscycie Edukacyjnym
❤️❤️
❤️
❤️
W dniu 24 października 2023 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Warszawy. Nasza przygoda rozpoczęła się od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Tutaj eksperymentowaliśmy, angażując wszystkie nasze zmysły, bez najmniejszych oporów, bez wstydu przed pomyłką. Napędzaliśmy swoją ciekawość poprzez atrakcyjne doświadczenia wodne, samodzielne odkrywanie tajników przyrody. Wkroczyliśmy w magiczny świat nauki. Mogliśmy zadać pytania samemu Mikołajowi Kopernikowi oraz spróbować swoich sił w Majsterkowni. Po bardzo aktywnie spędzonym czasie w Centrum Nauki Kopernik spotkaliśmy się z panią Grażyną – przewodnikiem po Warszawie. Odbyliśmy spacer śladami baśni i legend. Zauroczyły nas zabytkowe kamieniczki Starego Miasta i Zamek Królewski. Biegając po królewskich ogrodach poczuliśmy się jak prawdziwe książęta. Wracaliśmy do domu pełni wrażeń, bardzo szczęśliwi i zadowoleni, z pełnymi głowami nowo zdobytych informacji.
18.10.2023r. klasy 6a, 6b, 6c i 7c pojechały na wycieczkę do Łodzi. Miasto słynące z manufaktur przywitało uczniów piękną pogodą, dlatego zwiedzanie słynnej ulicy Piotrkowskiej było przyjemnością. Na znanym deptaku uczniowie widzieli Aleję Gwiazd i poznali miejsca związane ze znanymi mieszkańcami Łodzi. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Włókiennictwa i zajęcia warsztatowe. Po obiedzie uczniowie podziwiali piękne zwierzęta w Orientarium.
Wycieczka do Łodzi była wspaniałym przeżyciem. Warto odwiedzić miasto manufaktur, pałaców i słynnej Filmówki.
Termin
Kryteria oceny prac plastycznych
Cele konkursu
Warsztaty na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej:-)
W środę 18 października 2023 roku uczniowie wszystkich klas piątych i ósmych pojechali na wycieczkę do Lublina. Uczniowie mieli „Spotkanie z nauką” na Uniwersytecie Dziecięcym UMCS. Klasy piąte brały udział w warsztatach biologicznych pt. „Ochrona roślin pożytkowych i zapylających je owadów” oraz „Od kwiatka do miodu” na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Natomiast uczniowie klas ósmych mogli choć przez chwilę poczuć się jak studenci Wydziału Chemii UMCS w Lublinie.
Następnie wspólne zdjęcie pod sławnym pomnikiem Marii Skłodowskiej-Curie.
Spacerkiem udaliśmy się na stołówkę akademicką, gdzie zjedliśmy przepyszne jedzonko.
olejnym etapem wycieczki było zwiedzanie magicznego miejsca niedaleko Uniwersytetu. Ogród Botaniczny UMCS zrobił na uczniach ogromne wrażenie w dodatku mieli trochę wolnego czasu na wygłupy i wspólny spacer.
To już jest koniec
W drodze do domu nie obyło się bez McDonald’s 😊 każdy zdrowy i zadowolony wrócił do domu.
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Jest to nie tylko okazja do docenienia naszych pupili, tych małych i tych dużych. To również dobry czas do zastanowienia się nad tym, jaki mamy stosunek do zwierząt i czy wszystko już o nich wiemy. Z tej właśnie okazji na małej świetlicy szkolnej został zorganizowany konkurs plastyczny pt: ,,Niezwykłe przyjaźnie zwierząt". Dzieci na zajęciach świetlicowych miały okazję obejrzeć film edukacyjny przedstawiający nietypowe zachowania w świecie zwierząt, a dokładnie przyjaźnie ,które w przyrodzie wydawać by się mogły niemożliwe. Urocze zabawy psa z lisem, kota z kurą czy słonia z psem, wzbudziły niezwykłe zainteresowanie i chęć udziału w konkursie. Gratulujemy wszystkim maluchom za wspaniałe prace.
Wych.świetlicy
Powered by aSc EduPage