W dniach 20-21 maja 2024r. uczniowie klas ósmych pod opieką nauczycieli: Bogumiły Słomskiej, Agnieszki Garbacz i Agnieszki Palińskiej byli na wycieczce w Oświęcimiu, Krakowie i Wieliczce.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu, gdzie czekała na nas pani przewodnik, który zaznajomiła nas z historią obozu. Obozy koncentracyjne to miejsca naznaczone tragiczną historią. Pokazują one do czego prowadzi nienawiść. Budynki, przedmioty, opisy przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości. Myślę, że każdy z nas zapamięta tą lekcję historii.
Następnie przejechaliśmy do Krakowa. Przy Smoku Wawelskim spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zapoznał nas z historią miasta oprowadzając po Rynku Starego Miasta, który słynie w Europie ze swego uroku. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa są: Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha, klimatyczne kawiarenki.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od lekcji muzealnej na Zamku Królewskim na Wawelu, temat: „Renesans na Wawelu” Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta oraz groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze na Wawelu.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka”, która jest zabytkiem kultury wpisanym w 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Przechodząc wąskimi korytarzami zabytkowej kopalni, słuchaliśmy opowieści naszej przewodniczki, która najpierw opowiedziała legendę związaną z powstaniem tego miejsca, a później historię kopalni. Dowiedzieliśmy się o metodach wydobywania soli, o metodach zabezpieczania kopalni oraz poznaliśmy tajniki pracy górników. Kopalnię opuściliśmy zauroczeni pięknymi wnętrzami kopalni.
To była wspaniała wycieczka. 🙂🙂