W poniedziałek 3 czerwca br. uczniowie klasy 8c uporządkowali mogiły ofiar hitlerowskiego terroru osób pomordowanych w okresie II wojny światowej. Na miejscu zbrodni uczniowie złożyli również wieńce i zapalili znicze. Akcję sprzątania zbiorowych mogił koordynował Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej Pan Jerzy Chrzanowski, który przybliżył młodzieży historię poległych więźniów.
W grudniu 1939 r. przeprowadzona została pierwsza zbiorowa egzekucja w pobliskim lesie, w rezerwacie przyrody "Jedlnia". Od tego momentu zbiorowe i pojedyncze mordy odbywały się tutaj nieprzerwanie do lutego 1940 r. Kolejna seria egzekucji miała miejsce także w 1943 r. Tryb dokonywania zbrodni był stały, a przedstawiał się następująco: na dzień przed egzekucją Niemcy przywozili do lasu więźniów kryminalnych z Radomia, lub też doprowadzali tutaj Żydów z Jedlni. Zmuszano ich do kopania długich dołów o głębokości 2,5 metra. Naziści kazali im wchodzić do dołów, a następnie mordowali gradem pocisków z pistoletów maszynowych i karabinów.
Przeprowadzone po zakończeniu wojny ekshumacje doprowadziły do odkrycia w lesie koło Jedlni-Letnisko 14 grobów zbiorowych. Ponieważ w końcowym okresie okupacji zostały one zniszczone przez Niemców przy pomocy środków chemicznych w związku z akcją mającą na celu zacieranie śladów zbrodni dokładna liczba spoczywających w nich osób nie jest możliwa do ustalenia. Dokonane pomiary pozwoliły na określenie, że w każdej z mogił mogło spocząć od 20 do 40 ofiar. Ogólna liczba ludzi, którzy stracili życie koło Jedlni-Letnisko szacowana jest zatem od 280 do 560 osób. Warto podkreślić, że jest bardzo prawdopodobne, iż niektóre z grobów masowych nie zostały po dziś dzień odnalezione, a obecnie pokrywa je całkowicie las.