• XXVII Konkurs Muzyczno-Taneczny „Music-Dance”

          • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły brali w maju udział w XXVII Konkursie „Music-Dance” organizowanym przez Kozienicki Dom Kultury. Uczestniczki zajęć wokalnych „Wesołe Nutki”, Weronika Ślusarczyk oraz Maja Borowska, 5 maja wzięły udział w przesłuchaniach w kategorii śpiew solowy 6-9 lat, a 12.maja dzieci z Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego „Koraliki” zaprezentowały się podczas przesłuchań formacji tanecznych.

            Weronika Ślusarczyk oraz Maja Borowska otrzymały w swojej kategorii wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy wszystkim występującym, a w szczególności nagrodzonym uczniom naszej szkoły!

            Wychowawcy świetlicy
            Marlena Gumińska
            Alicja Boryczka

          • Inscenizacja „Kopciuszka”

          • W dniu 27 maja w klasie 4b miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uczniowie tej klasy wystawili na deskach świetlicy szkolnej swoją wersję znanej baśni pt. „Kopciuszek”. Sami przygotowali scenariusz, dekorację, rekwizyty, a nawet układy taneczne! Dopracowali każdy szczegół , w sprytny sposób pokazali zmianę ubrania Kopciuszka.

            Serdecznie gratuluję Wam, drogie dzieci, tej inicjatywy, kreatywności, pomysłowości 😊

            Tekst przygotowała Joanna Marszałek

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

          • W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” kolejna pracownia wzbogaciła się o meble oraz  nowoczesne pomoce dydaktyczne dostosowane do zmieniających się programów nauczania. Sala przeszła też gruntowny remont.

            Wspomnijmy, że nasza szkoła pozyskała środki w wysokości 153 tys. zł., dzięki którym baza dydaktyczna placówki wzbogaciła się min. o nowoczesne drukarki 3D,  roboty, laptopy, kamerę, sprzęt nagłaśniający i audio-wideo.

            „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

          • EGZAMIN CZAS ZACZĄĆ...

          • Za chwilę  pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty. Nasi uczniowie, z lekką tremą, w eleganckich strojach, zjawili się w komplecie w szkole. Kolejne dni na pewno będą już mniej stresujące,  czego życzymy wszystkim naszym ósmoklasistom 🙂

          • KOMIKSY

          • Uczniowie klasy 5b po raz kolejny brali udział w pracy grupowej w ramach realizacji innowacji pedagogicznej z języka polskiego pt. „Przeżyj to sam!”. Tym razem wykonali komiksy do ballady Adama Mickiewicza „Powrót taty”. Najpierw ustalili wydarzenia, które powinny być wyeksponowane w pracy plastycznej, a następnie wykonali komiksy. Poniższe zdjęcia prezentują efekty pracy dzieci. Gratuluję pomysłowości i kreatywności!

            Tekst przygotowała Joanna Marszałek

          • Koncert Łódzkiego Biura Koncertowego "Wirtuoz"

          • W piątek 20 maja 2022r.  nasi  najmłodsi uczniowie i dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w koncercie w wykonaniu Łódzkiego Biura Koncertowego Wirtuoz. Dzieci, poprzez udział w programie: „Jedzie pociąg z daleka” zapoznały się z różnego rodzaju instrumentami strunowymi. Wykazały się przy tym dużą wiedzą muzyczną i doskonałą znajomością flag państw Europy. Formuła koncertu sprawiła, że publiczność aktywnie współpracowała z artystami, którzy zabrali nas w muzyczną podróż po Europie.

            W trakcie spotkania poznaliśmy utwory muzyki klasycznej oraz tańce z różnych zakątków naszego kontynentu. Dodatkową atrakcją dla młodych koneserów sztuki okazały się zagadki, za które można było zdobyć drobne upominki. Godzinne show minęło w mgnieniu oka i pozostawiło niedosyt. Serdecznie dziękujemy artystom p. Krzysztofowi Orzechowskiemu oraz p. Wojciechowi Marcinowskiemu za niezapomniane doznania artystyczne.

          • Maja Kupis wyróżniona w konkursie „Śladami Wandy Malczewskiej”

          • Podczas gali finałowej (18 maja) w Radomiu podsumowano I edycję konkursu dla uczniów szkół podstawowych „Śladami Wandy Malczewskiej”. Organizatorem konkursu był Mazowiecki Kurator Oświaty we współpracy z Łódzkim Kuratorem Oświaty i Śląskim Kuratorem Oświaty.

            Znamy laureatów konkursu „Śladami Wandy Malczewskiej” (radioplus.com.pl)

             

            W konkursie wzięli udział uczniowie ze 121 szkół z województw: mazowieckiego, łódzkiego i śląskiego. Nagrodzono 18 prac, przyznano 21 wyróżnień i 5 nagród specjalnych. Wydarzenie objął patronatem: Biskup Radomski, Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Mazowiecki.

            Konkurs prowadzony był w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej i w dwóch grupach wiekowych dla uczniów klasy  IV – V szkoły podstawowej i klasy VI – VIII szkoły podstawowej. Nagrody i wyróżnienia wręczyli organizatorzy i fundatorzy nagród m.in: Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty, ks. Biskup Piotr Turzyński, Sławomir Adamiec, Dyrektor Generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Waldemar Flajszer, Łódzki Kurator Oświaty, Cezary Jurkiewcz, Członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej,  a także przedstawiciele Arcybiskupa Łódzkiego, Posła na Sejm RP Marka Suskiego, Eurodeputowanego Zbigniewa Kuźmiuka i Wojewody Mazowieckiego.

             

            Gratulujemy osiągnięć wszystkim uczestnikom.

          • Wycieczka do Warszawy klasy 5a i 5b

          • Dnia 16 maja 2022r. klasy 5a i 5b wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym odwiedzonym obiektem było Planetarium, w którym dzieci dowiedziały się, jak można wyznaczyć kierunki świata za pomocą obserwacji nieba. Następnie obejrzały film edukacyjny pt. „Jesteśmy kosmitami”. Kolejnym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie mogli doświadczać zjawisk fizycznych, które nas otaczają. Dowiedzieli się także, jak te zjawiska powstają i jak na nas oddziaływują. To była niesamowita zabawa!

            Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali zwiedzania Stadionu Narodowego. Tam przewodnik opowiadał o imprezach rozgrywanych na tym obiekcie, nie tylko sportowych. Następnie piątoklasiści odwiedzili szatnie piłkarzy oraz salę konferencyjną. Siedzieli również na ławkach zawodników rezerwowych, więc mogli poczuć się jak prawdziwi piłkarze!

            To był niezapomniany dzień, pełen wrażeń!

            Tekst przygotowały: Joanna Marszałek, Katarzyna Tysiak

          • Spotkanie z ornitologiem

          • Dnia 18 maja uczniowie klas 1 uczestniczyli w ciekawych warsztatach przeprowadzonych przez panią Monikę Ziębakowską, która fascynuje się ptakami. Dzieci poznały ptaki, które na co dzień mogą spotkać w najbliższej okolicy, zapoznały się z ich wyglądem, zwyczajami oraz ciekawostkami na ich temat. Miały możliwość obejrzenia ptasich piór – bocianiego i gołębiego. Pani Monika zainspirowała uczniów do poszerzania wiedzy w temacie ornitologii.

            Otrzymaliśmy w prezencie Atlas Ptaków Polski oraz płytę ze śpiewem ptaków.

            Była to wyjątkowa lekcja przyrody, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

            Magdalena Jurczak –wychowawca świetlicy

          • Warsztaty plastyczne w plenerze

          • 19 maja klasy drugie wzięły udział w warsztatach plastycznych pt. ,,Las w słoiku”. Uczniowie przygotowywali swoje własne kompozycje roślin w słoiku. Do ozdoby wykorzystywali różne materiały tj. piasek, ziemię, kamyki oraz kolorową korę. Aura otaczającej zieleni oraz pogoda wprawiały dzieci w różnorodne i ciekawe pomysły.

          •  Finał Konkursu Biblijnego im. Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda

          • W dniu 14 maja 2022 roku w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbył się etap centralny Konkursu. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klas czwartych i piątych :

            Claudia Jończyk i Łucja Mosionek z klasy 4c

            Szymon Michowski z klasy 5a

            Lena Kołtunowicz  z klasy 5b

            Zuzanna Osińska i Aleksandra Znamiec z klasy 5c

            Finaliści otrzymali dyplomy i książki

            s. Bożena Molendowska

          •  „Biblioteka – świat w jednym miejscu”

          •  

            W dniach 8-15 maja obchodziliśmy Tydzień Bibliotek i Bibliotekarzy, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

            Biblioteka szkolna w ramach swojego święta przygotowała dla najmłodszych klas zajęcia czytelnicze pt. ”W krainie bajek i baśni”.  Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali tekstów literackich czytanych przez nauczycieli bibliotekarzy. Wiele radości i wspólnej zabawy uczestnicy mieli podczas rozwiązywania zagadek i rebusów, wykazali się piękną znajomością literatury dziecięcej. Uczestnicy mieli także możliwość wcielenia się w rolę bohatera literackiego, np. Kopciuszka. Jednak okazało się, że rozdzielenie różnych ziaren wcale nie jest łatwe. Najważniejsze, że spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze, uczestnicy przekonali się, że biblioteka to skarbnica wiedzy i ciekawa możliwość spędzenia czasu.

            W kolejnych spotkaniach uczestniczyły klasy 4 – 5, które miały możliwość i okazję wykazać się znajomością wybranych książek w quizie literackim, jak również odbyło się wspólne czytanie.

            Podczas podsumowania spotkania uczniowie stwierdzili, że książki rozweselają, bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe, rozwijają wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacają słownictwo. Książkowe postacie zaś sprawiają, że świat staje się radosny i kolorowy. Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece przebiegał intensywnie i radośnie. Wszystkim uczestnikom spotkań serdecznie dziękujemy.

             

          • Nowe pomoce do świetlicy szkolnej

          • W ramach projektu „ Laboratoria Przyszłości” świetlica wzbogaciła się w  nowe pomoce dydaktyczne i zabawki. Otrzymaliśmy: stolik aktywności „ Lego”, szafkę z różnego rodzaju klockami, gry planszowe oraz przybory plastyczne. Pozyskane pomoce sprawiły ogromną radość dzieciom, uatrakcyjniły zajęcia świetlicowe oraz rozbudziły kreatywność i twórcze myślenie dzieci. Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem różnych klocków są ulubioną formą  spędzania czasu na świetlicy.

            Wychowawcy świetlicy wraz z dziećmi dziękują bardzo za atrakcyjne i edukujące pomoce dydaktyczne.

          • Święto Niezapominajki

          • W niedzielę 15 maja 2022 r. zespół wokalny „Wesołe Nutki” oraz Dziecięcy Zespół Tańca „Koraliki” reprezentowały naszą szkołę podczas Święta Polskiej Niezapominajki w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni – Letnisku. Dzieci wykonały piosenkę pt. „Niezapominajki”,  która została napisana specjalnie na tą okazję przez panią Katarzynę Oktawiec –  emerytowaną nauczycielkę przyrody z naszej szkoły, zaś muzykę skomponował pan Łukasz Zuch – nauczyciel muzyki. Jak niesie pieśń: „W lasach Jedlni się zaczęło Niezapominajek dzieło…

            Piosenka przypomina dorosłym i dzieciom, że  przyrodę należy szanować. „Koraliki” skocznie, rytmicznie, a przede wszystkim pięknie zatańczyły Krakowiaka.  Na zakończenie występu nasi uczniowie chwycili się za ręce i wspólnie wykonali utwór Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”. Przypomnieliśmy, że tolerancja i szacunek to najważniejsze wartości. Zabawa była znakomita.

            Na scenie nasi mali uczniowie czują się jak ryby w wodzie-:)

          • Poszukiwacze Wiedzy w naszej szkole

          • Uczniowie klasy 5b biorą udział w programie edukacyjnym “Być jak Ignacy” organizowanym przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

            Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Uczestnicy projektu wierzą, że nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej.

            Realizacja projektu polega na zdobywaniu wiedzy z kilku dziedzin:

            1. podróży badawczych i nawigacji,
            2.  początków lotnictwa,
            3. mózgu, nauki i informacji,
            4.  badań przyrody,
            5. wielkich konstrukcji i maszyn prostych,
            6. czasu, badania przeszłości i przyszłości,
            7. badań kosmosu,
            8. wynalazków Ignacego Łukaszewicza.

            W ciągu kilku miesięcy realizowaliśmy udostępnione scenariusze, wykonywaliśmy doświadczenia, badania oraz wysłaliśmy liczne prace konkursowe.

            Więcej informacji na stronie projektu  https://bycjakignacy.pl/o-nas

             

            Lidia Brzozowska

             

             

             

             

          • ZERÓWECZKI  Z WIZYTĄ W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

          • Poznaliśmy już wszystkie literki, więc teraz jest doskonały czas na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. We wtorek 10 maja z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlni - Letnisku. W drzwiach przywitały dzieci panie bibliotekarki i zaprosiły do tajemniczego miejsca pełnego różnych książek, obrazów i rzeźb.

            Nasze mądrale zauważyły, że biblioteka jest nowoczesna. Pani Iza świetnie połączyła tradycyjne czytanie bajki z obrazkami wyświetlanymi na ekranie. Biblioteka to miejsce literatury i sztuki. Z dużym zainteresowaniem dzieci podziwiały piękne obrazy i rzeźby współczesnych artystów. Zaśpiewały piosenkę o książce i wręczyły album z bajkowymi ilustracjami.  Najwięcej radości sprawiła zerówkowiczom „wycieczka” między regałami z książkami. Bardzo spodobały się im kolorowe i bogato ilustrowane bajki, które z chęcią oglądały. Pani Iza opowiedziała o bibliotece, o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od pań  kolorowe baloniki i książeczki „Akademia Malucha”. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze.

            Serdecznie dziękujemy pracownikom biblioteki za ten cudowny czas!