• Dzień Wody – 22.03.2024

          • 22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.

            Ten dzień jest niezwykle istotny, dla podkreślenia konieczności ochrony i racjonalnego wykorzystywania zasobów wodnych. Jest to także okazja do edukacji na temat znaczenia wody dla życia na Ziemi oraz promowania działań proekologicznych mających na celu jej ochronę. Pani Marta Deja i Pani Agnieszka Palińska zorganizowały akcję w ramach której uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat wykorzystywania i oszczędzania wody, zrobić sobie wspólne zdjęcie w niebieskich strojach, czy wykonać plakaty o tematyce woda. Zwieńczeniem akcji były ciekawostki o wodzie rozmieszczone po całej szkole oraz quizy do rozwiązania dla klas młodszych.

            W tą edukację szczególnie zaangażowane były klasy 7 i 8  oraz 5a, którym serdecznie za to dziękujemy. Pani Dyrektor Elżbieta Sobieraj oraz Pan Wicedyrektor Janusz Jemioł również wsparli akcję ubierając się na niebiesko 😊.

            W naszej bibliotece nie zabrakło lekcji edukacyjnej związanej z tematyką o wodzie. Pani Agnieszka Kucharska i Pani Agnieszka Palińska przeprowadziły z klasami pierwszymi rozmowy o znaczeniu wody w przyrodzie, o sposobach na jej oszczędzanie. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej wraz z ćwiczeniami do wykonania przez nich, a następnie obejrzeli krótki film edukacyjny o cyklu hydrologicznym. Nie zabrakło oczywiście udziału uczniów w kilku eksperymentach badawczych między innymi: Czy woda w kranie jest twarda czy miękka, dlaczego lusterka zaparowują?, Czy każda woda ma ten sam smak?

            Do akcji przyłączyła się również świetlica z oddziałami przedszkolnymi. Ozdabiali plasteliną kropelki wody i oglądali film edukacyjny o oszczędzaniu wody i jej znaczeniu dla życia.

            Na koniec każdy uczestnik dostał odznakę przyjaciela wody 😊

            Wspólnymi siłami możemy dbać o naszą planetę i zapewnić zrównoważony dostęp do wody dla przyszłych pokoleń.

          • WIELKANOCNE WARSZTATY DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ.

          • W minioną sobotę nasi wolontariusze uczestniczyli w wielkanocnych warsztatach zorganizowanych w Groszowicach dla osób z niepełnosprawnością z terenu naszej gminy. 

            Integracja, wspólnie spędzony czas, bezinteresowna pomoc, kultywowanie tradycji wielkanocnych- to cele jakie przyświecały temu spotkaniu.  Były to dla nas wyjątkowe chwile, który utwierdziły nas w przekonaniu, że warto pomagać innym.

            Z radosnym świątecznym pozdrowieniem opiekun SK Wolontariatu Aneta Alberska.

          • Warsztaty fizyczno - chemiczne w naszej szkole.

          • Dnia 25.03.2024 r. w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie - spektakl o nazwie "Sposobem na nudę", przygotowany przez grupę „Zaelektryzowani”.

            W ramach tego spektaklu dzieci mogły uczestniczyć w fascynujących eksperymentach z zakresu nauk przyrodniczych, przede wszystkim fizyki i chemii.

            Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zanurzyć się w świecie nauki, doświadczając działania sił grawitacji oraz bawiąc się gazami helem i butanem. Nie zabrakło także prezentacji krzesła żyroskopowego oraz eksperymentów związanych z napięciem powierzchniowym. Eksperymenty związane z napięciem powierzchniowym podkreśliły niezwykłość zjawisk, które otaczają nas na co dzień. Warsztaty te nie tylko dostarczyły wiedzy, ale również zachęciły uczniów do eksperymentowania, odkrywania i stawiania pytań. Łączyły w sobie elementy humorystyczne i przede wszystkim edukacyjne. Było to bez wątpienia ciekawe i pouczające wydarzenie dla uczniów!

            W trakcie spektaklu uczniowie mieli także okazję odkryć fascynujący świat nauki w sposób interaktywny i angażujący. Eksperymenty związane z ciekłym azotem przeniosły ich w zimną krainę, gdzie mogli zobaczyć niezwykłe przemiany materii. Doświadczenia dotyczące temperatury, rozprężenia i ciśnienia gazów były pełne nagłych, zaskakujących efektów, które rozbudzały ciekawość i zainteresowanie uczniów.

            Działanie sił grawitacji przeniosło ich w świat, w którym wszystko staje się możliwe,
            a zabawy z gazami helem i butanem wywołały nie tylko uśmiechy, ale i refleksje na temat zachowań materii.

            Ekscytującym doświadczeniem było zademonstrowanie lewitacji piłki za pomocą dmuchawy. Widzowie byli zaskoczeni, widząc, jak piłka unosząca się w powietrzu zdawała się nie podlegać siłom grawitacji

            Jednym z punktów naszego pokazu był także tajemniczy wir wodny w butelce. Zadziwiające było to, jak woda w butelce mogła wirować. To zjawisko stanowiło doskonałą ilustrację zasad fizyki płynów i zapewne pozostawiło wiele pytań w umysłach naszych widzów.

            Była to prawdziwa uczta intelektualna dla młodych umysłów. To doświadczenie nie tylko dostarczyło wiedzy naukowej, ale także wzbudziło zainteresowanie fizyką wśród naszych widzów.

            .

            Opracowała:

            Marta Deja

          • SZKOLNY "MAM TALENT"

          • 21 marca w świetlicy świętowaliśmy  pierwszy dzień wiosny, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje pasje i uzdolnienia, biorąc udział w konkursie „Mam talent”. Konkurs miał na celu odkrywanie i promowanie nowych talentów w środowisku szkolnym, reklamowanie nowatorskich form spędzania czasu wolnego oraz budowanie pozytywnego klimatu szkoły. Na szkolnej scenie wystąpili młodzi artyści, którzy dali wspaniały popis umiejętności tanecznych, wokalnych oraz akrobatycznych.

            Tego dnia każdy uczestnik miał swoje „5 minut” sławy. Mimo towarzyszącej tremy wszyscy wykonawcy zaprezentowali się świetnie.

            Atmosfera podczas konkursu była wspaniała. Publiczność żywiołowo oklaskiwała kolejnych uczestników doceniając ich talent, zaangażowanie i odwagę.

            Wysoki poziom konkursu sprawił, że jury miało trudności z wyłonieniem zwycięzców.

            Oto wygrani:

            1 miejsce- Marysia Sepioł kl. 2b - akrobatyka

            2 miejsce-Weronika Ślusarczyk, Zuzia Kowalczyk, Hania Szewczyk, Łucja Janowska – układ      taneczny

            3 miejsce-Hania Rozwadowska – kl.3a i Nikola Styczyńska kl.3b – taniec do utworu „Jesień     tańcuj”

            Wyróżnienie: Lena Cibor i Ala Kołtun kl.3a – własna piosenka

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Zaprezentowaliście się wspaniale!!! Wszystkim życzymy dalszych sukcesów i pielęgnowania swoich pasji. Powinniście pamiętać, że w każdym drzemie jakiś talent – trzeba go w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować. Zastanówcie się co jest Waszą siłą! Odkrywajcie swoje uśpione talenty i cieszcie się każdą chwilą swojego fantastycznego życia. Do zobaczenia za rok!

                                                                     Organizatorzy: Magdalena Jurczak

            Agnieszka Kucharska  Marlena Gumińska

          • Warsztaty Wielkanocne w klasie 2C

          • W dniu 26 marca w klasie 2C odbyły się warsztaty wielkanocne w trakcie, których dzieci szyły i ozdabiały wielkanocnego zajączka. Wszyscy z zainteresowaniem tworzyli świąteczną dekorację, korzystając z różnych materiałów, rozwijając kreatywność oraz zdolności plastyczne i manualne. Warsztaty wielkanocne były również świetną okazją do przybliżenia dzieciom tradycji Świąt Wielkanocnych.

            Wychowawca: Dorota Mąkosa

          • Wiosenno-wielkanocne warsztaty w klasie 2a

          • 21 marca w klasie 2 a odbyły się warsztaty malowania figurek świątecznych i siania rzeżuchy.

            Warsztaty  stworzyły niepowtarzalną możliwość twórczego przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy i wykonania dekoracji idealnej na świąteczny stół. Forma warsztatowa pozwoliła uczniom w sposób aktywny przyswoić i utrwalić wiedzę o polskich tradycjach oraz zwyczajach związanych ze Świętem Wielkanocnym i o oznakach wiosny. Warsztaty pozwoliły uczniom w artystyczny sposób spojrzeć na świat, rozwijać zdolności plastyczne i manualne. Wiosenne działania wyzwoliły dużo pozytywnych emocji a przy tym to doskonała forma udanej zabawy.

          • Turniej Dwa ognie

          • W dniu 21.03. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny odbył się w naszej szkole turniej Dwa ognie dla klas IV. Poszczególne klasy reprezentowała drużyna składająca się z 10 zawodników 5 dziewczynek i 5 chłopców. Pozostała część klasy dopingowała swoim rówieśnikom.Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja IVa , która to wygrała wszystkie mecze zajmując I miejsce, II miejsce zajęła klasa IVc, zaś III miejsce klasa IVb. Rywalizacja zespołów była bardzo zacięta i wyrównana. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy radosnego Dnia Wiosny.Organizatorzy Aneta Alberska i Robert Raciborski

          • Wycieczka do Centrum Folkloru Polskiego ,,Karolin” w Otrębusach

          • Dzieci z klasy 3a i klasy 3c odwiedziły Centrum Folkloru Polskiego ,,Karolin” w Otrębusach.  To właśnie tutaj ma siedzibę znany na całym świecie  Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca ,,Mazowsze”.

            Nasi  uczniowie, pod opieką przewodnika zwiedzali sale wystawowe, które prezentowały kulturę różnych regionów Polski. Udali się w pełną kolorów i muzyki podróż po Kaszubach, Kujawach, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podhalu i Śląsku. Pogłębili swoją wiedzę o kulturze tradycyjnej, folklorze muzycznym i instrumentach ludowych.

            Ciekawe opowieści przewodnika, piękne stroje i wystrój zwiedzanych  sal sprawiły, że wszyscy poczuli magię tego miejsca i zachwyt polską kulturą ludową oraz ogromną dumę narodową. Dopełnieniem wizyty były warsztaty rękodzielnicze, podczas których dzieci wykonały tradycyjne palmy wielkanocne.  

            Zachęcamy całą Społeczność Naszej Szkoły do odwiedzenia tego miejsca!!!

            My, wracamy w kwietniu na spotkanie z Zespołem ,,Mazowsze” i spektakl  ,,Magiczna podróż – piękna nasza Polska cała”.

                                                              Uczniowie kl. 3a i 3c z wych. B. Gocel i R. Cieplak

          • Rower dla pierwszaka

          • 20 marca w PSP w Jedlni - Letnisko odbyła się akcja "Rower dla pierwszaka", którego pomysłodawcą programu jest burmistrz Jedlni-Letniska Piotr Leśnowolski.  Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali program muzyczny związany z tym wydarzeniem.  W ramach akcji, uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe i kaski. Inicjatywa spotkała się z radością u dzieci i rodziców.  

          • Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

          • 19 marca w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka  Sienkiewicza w Myśliszewicach odbył się Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej pod hasłem: "Music is Everywhere".
            Uczniowie wykonywali piosenki głównie w języku angielskim, ale nie zabrakło wykonawców, którzy zaśpiewali po francusku czy włosku.

            Celem konkursu było m.in. zaprezentowanie umiejętności wokalnych i językowych uczniów, propagowanie nauki języków obcych poprzez piosenkę, motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego w ciekawy i przyjemny sposób, promowanie nowych talentów, przezwyciężenie tremy i stresu oraz budzenie wiary we własne siły.

            Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Jedlni – Letniska,
            Pan Piotr Leśnowolski,
            który ufundował nagrody dla wszystkich uczestników.

            Wręczając upominki Pan  Piotr Leśnowolski wyraził ogromne zadowolenie z tak licznego uczestnictwa uczniów w tegorocznym  konkursie.
             

            Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Iga Kopeć – klasa 5a, Maria Łukaszewicz,
            klasa 6b oraz Claudia Jończyk – klasa 6c.
            Dziewczyny rewelacyjnie zaprezentowały się przed publicznością!

             

            Miło nam poinformować,  iż PIERWSZE MIEJSCE w kategorii klas 4 – 6 zdobyła Marysia Łukaszewicz, która utworem Whitney Houston I WANNA DANCE WITH SOMEBODY porwała publiczność do wspólnego śpiewania.

            GRATULUJEMY dziewczynom wspaniałych występów i DZIĘKUJEMY za udział
            w konkursie oraz godne reprezentowanie szkoły i popularyzowanie języka angielskiego.

            Tekst opracowała Katarzyna Tysiak – opiekun konkursu

          • Pierwszy dzień wiosny - sadzimy kwiaty

          •  

            21.03.2024 r. 

            Pierwszy dzień wiosny to idealny moment na sianie roślin miododajnych.

            Akcja ta przyczyni się do wspierania populacji pszczół oraz innych owadów zapylających.

            Uczniowie przyniosą nasiona roślin miododajnych, np. lawendy, koniczyny czy facelii, a następnie wysieją je 21 marca (czwartek na lekcji biologii).

            Inicjatywa ozdobi teren szkoły oraz pomoże zrozumieć rolę owadów w ekosystemie.

            Dodatkowo jest to świetna okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i praktycznego zastosowania wiedzy z przedmiotów przyrodniczych.

            Uczniowie, którzy przyniosą nasiona roślin miododajnych, będą zwolnieni z odpowiedzi ustnych oraz niezapowiedzianych kartkówek w tym dniu.

          • 14 marca obchodziliśmy Dzień Liczby Pi - jednej z najbardziej inspirujących liczb. 

          • Chcielibyśmy podzielić się informacjami, które ogarnęły naszą szkołę w związku  z wyjątkowym wydarzeniem - Dniem Liczby Pi! 

            W ramach obchodów tego matematycznego święta, nasza szkoła zorganizowała fascynującą wystawę, która prezentowała najważniejsze informacje i ciekawostki na temat liczby Pi. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli matematyki P. Marty Deja i P. Anny Pietrzyk oraz uczniów, odwiedzający mogli zgłębić tajemnice tej niezwykłej liczby. 

            W trakcie tego wyjątkowego dnia, uczniowie mieli również okazję uczestniczyć  w interesującej prezentacji podczas lekcji matematyki, która podsumowywała kluczowe informacje związane z liczbą Pi. Na zakończenie prezentacji czekały na uczniów quizy, które sprawdziły ich wiedzę i umiejętności matematyczne. 

            W tym dniu chętni uczniowie mogli także popisać się znajomością rozszerzenia liczby Pi.  Do rywalizacji w recytowaniu z pamięci kolejnych cyfr po przecinku w liczbie Pi przystąpiło dwóch uczniów. Maks Porochnenko z kl. 8a pokonał 4 cyframi Krystiana Laskowskiego z kl. 6c podając bez zająknięcia 46 kolejnych cyfr.  

            Uczniowie mieli też możliwość sprawdzić swoją wiedz na temat Ludolfiny odpowiadając na 10 pytań rozwieszonych w różnych częściach szkoły. Liczyła się precyzja odpowiedzi i czas wykonania zadania. Tym razem o ułamek sekundy wygrał Dariusz Kaca z kl. 8b pokonując Alicję Gałek z kl. 8c. 

            Tego dnia uczniowie otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy z konkursu Lapbook matematyczny. Dla zwycięzców Rada Rodziców ufundowała wyjątkowe nagrody, takie jak poduszki ozdobione liczbą Pi, kubki matematyczne oraz zakładki z liczbą Pi do książek, które z pewnością będą cieszyć oko i przypominać o tej wyjątkowej liczbie. 

            Dzień Liczby Pi był nie tylko okazją do nauki i zabawy, ale także do rozwijania pasji matematycznych oraz integracji społeczności szkolnej. 

            Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w to wyjątkowe wydarzenie! 

             Organizatorki: 

            Marta Deja Anna Pietrzyk 

             

          • Klasa 1c - Nagroda Główna w Ogólnopolskim Konkursie

          • Biblioteka szkolna we współpracy z wychowawcą klasy 1c, wzięła udział w programie edukacyjnym „Gang Mocniaków”. Jego celem było wsparcie dzieci w wypracowaniu dobrych nawyków żywieniowych. Prace dzieci wyróżniły się nie tylko kreatywnością, ale także głębokim zrozumieniem tematu.

            NAGRODA GŁÓWNA

            W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE

            "SZKOLNE PRZYGODY MOCNIAKÓW"

            w postaci zestawu maskotek bohaterów Gangu Mocniakw i dyplomu, trafiła właśnie do klasy 1c. GRATULUJEMY!!!

          • Dzień Kobiet

          • Dzieci z oddziałów zerowych ruszyły w tym roku w miasto. Każdej napotkanej KOBIECIE wręczyły własnoręcznie wykonanego kwiatka. 

          • .

          • Poniedziałek

            Uczniowie klas 0 - III przychodzą do szkoły na godz. 8:00,  a następnie do kościoła na godz. 9:30.

            Uczniowie klas IV - VIII przychodzą do szkoły na godz. 9:30,  a następnie do kościoła na godz. 11:00.

            Wtorek

            Uczniowie klasy 0, I, II, III przychodzą do kościoła na godz. 11:30,

            Uczniowie klas IV, V, VI  przychodzą do kościoła na godz. 13:00,

            Uczniowie klas VII, VIII przychodzą do kościoła na godz. 10:00.

            Organizatorzy: katecheci