• Wycieczka Kraków - Wieliczka

          • Dnia 10 maja 2024 roku nasi młodzi podróżnicy z klas piątych wyruszyli w magiczną wyprawę do królewskiego Krakowa i tajemniczej Wieliczki. Już na samym początku,
            w kopalni soli w Wieliczce, otworzyły się przed nimi drzwi do innego świata. Zachwyceni widokiem rzeźb i komór wykutych w solnych skałach, wsłuchiwali się w opowieści o trudach pracy górników oraz historii tego wyjątkowego miejsca.

            W Krakowie czekały na nich niezliczone skarby historyczne. Zaczęliśmy od majestatycznych Grobów Królewskich na Wawelu, gdzie w podziemiach katedry wawelskiej ukryte są losy wielkich postaci z dziejów Polski. Przemierzając gwarne aleje Rynku Głównego, zatrzymaliśmy się pod słynnymi Sukiennicami, gdzie tchnęliśmy atmosferą minionych wieków, snując się między kramami pełnymi barwnych towarów.

            Spacerując po zaułkach Starego Miasta, zachwycaliśmy się pięknem gotyckich kościołów
            i renesansowych kamienic, które opowiadały historię wieków mijających. Ale to nie tylko architektura wzbogaciła naszą wyprawę. Poznawaliśmy także ducha i kulturę Krakowa, która tkwi w codziennym życiu jego mieszkańców.

            Ta wyprawa była nie tylko naukową odkrywką o historii i dziedzictwie Polski, ale również magiczną przygodą, która na zawsze pozostanie w sercach naszych uczniów, napełniając je wiedzą, doświadczeniem i niezapomnianymi wspomnieniami.

            Opracowała:

            Marta Deja

          • Planetarium „HALO WIEDZA”

          • W dniu 8 maja 2024 roku, w naszej szkole odbyły się niezwykłe zajęcia organizowane przez Planetarium  „HALO WIEDZA”, które przeniosły nas w fascynujący świat kosmicznych odkryć i tajemnic. Podczas tych wyjątkowych spotkań uczniowie zostali zaproszeni do zgłębienia tajemnic wypraw Apollo z Ziemi na Księżyc. Poprzez interaktywne prezentacje i praktyczne doświadczenia, uczniowie poznali nie tylko historyczne aspekty tych misji, ale również zagadnienia związane z fizyką lotów kosmicznych, takie jak prędkość ucieczki dla rakiet startujących z Ziemi.

            Jednym z najbardziej porywających momentów było odtworzenie zjawiska zaćmienia Księżyca w naszej kopule planetarium. Dzięki współpracy z uczniami, którzy wzięli udział w tym projekcie, mogliśmy przenieść się na tajemniczy glob naszego naturalnego satelity i zobaczyć, jak zaczarowany świat gwiazd przesłania Księżyc.

            Nie zabrakło także innych pasjonujących informacji związanych z aktywnością Słońca, w tym zjawiskiem zorzy polarnej. Uczniowie zostali zapoznani z fascynującym światem promieniowania słonecznego i jego wpływem na życie na Ziemi. To niezwykłe doświadczenie otworzyło uczniom oczy na kosmiczne tajemnice, inspirując ich do dalszej eksploracji nieba nad głowami.

            Planetarium „HALO WIEDZA”, inspirowane filmem "Pierwszy krok", zapewniło niezwykłą podróż przez tajemniczy świat Księżyca, rzucając światło na warunki panujące na jego powierzchni. Uczniowie mieli okazję zgłębić tajemnice temperatury na Księżycu, odkrywając ekstremalne zmiany termiczne, które tam panują. Dzięki wizualnym prezentacjom nasi uczniowie mogli zaobserwować ekstremalne warunki, jakie towarzyszą życiu na naszym naturalnym satelicie.

            Dodatkowo, za pomocą odpowiednio dobranych modeli wagowych, uczniowie mieli możliwość zobrazowania mocy grawitacji na Księżycu. Poprzez wcielanie się w rolę badaczy kosmosu, uczestnicy mogli lepiej zrozumieć, jak grawitacja wpływa na codzienne życie na Księżycu oraz jak różni się od tej, którą doświadczamy na Ziemi. To fascynujące doświadczenie przyniosło głębsze zrozumienie tego, co czeka nas poza granicami naszej planety.

            Opracowała:

            Marta Deja

          • Konkurs recytatorski „Wiosna z poezją”

          • W bibliotece szkolnej odbyła się druga edycja konkursu recytatorskiego pt.”Wiosna z poezją”. Celem konkursu było poznawanie i odkrywanie utworów poetyckich oraz zachęcanie uczniów do prezentacji zdolności w trakcie występów scenicznych. Do konkursu przystąpili uczniowie klas 1-3. Młodzi miłośnicy poezji zaprezentowali w parach utwory o różnorodnej tematyce. Wybrzmiały min.: wiersze A. Fredry - „Paweł i Gaweł”, J. Tuwima -„Na straganie ”, J. Brzechwy - „Przyjście wiosny.”

            Jury z zachwytem słuchało młodych artystów, którzy wykazali się odwagą, dobrą pamięcią i ciekawą interpretacją utworu. Wyłoniono  następujących laureatów:

            1 miejsce: Lena Cibor , Alicja Kołtun kl.3a

            2 miejsce: Lucja Janowska, Hania Szewczyk kl.2b

            3 miejsce: Basia Kalińska, Asia Leśnowolska kl.1b

            Wyróżnienie: Laura Pawlicka kl. 3a

            Uczniowi otrzymali nagrody niespodzianki oraz słodki poczęstunek.

            Gratulujemy odwagi scenicznej i pięknego przekazu poezji.

            Konkurs przygotowały: Agnieszka Kucharska, Magdalena Jurczak

          • Wiwat Maj, 3 Maj!

          • Wiwat Maj, 3 Maj!  - to było hasło przewodnie tegorocznych uroczystości szkolnych związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przygotowali występ artystyczny, w którym przedstawili różne propozycje zapamiętania historycznych dat, w tym 3 maja 1791 roku. Pokazali, że przy pomocy współczesnych scenek rodzajowych oraz pieśni i piosenek można zapamiętać najważniejsze wydarzenia. Jedna z uczennic zaprezentowała układ taneczny w stylu rap, czym udowodniła, że historia nie musi wiązać się tylko z nudnym wkuwaniem wiedzy i dat. Można też świętować ważne dla Polaków momenty historyczne na wesoło i radośnie.

            Pamiętajmy wszyscy: 3 maja 1791 rok!

            tekst przygotowała Joanna Marszałek

          • 🇵🇱

          • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej  jest  jednym z najmłodszych świąt państwowych,  w  Polsce  obchodzony  2  maja.  Święto  ma  popularyzować  wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
                   Dzień Flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek. Na terenie kraju polska flaga 🇵🇱 ma pierwszeństwo przed każdą inną.
                    Jako Polacy zawsze pamiętajmy, gdzie są nasze korzenie, skąd nasz ród i jakie są barwy narodowe oraz z dumą przekazujmy tę wiedzę i tradycję młodszym pokoleniom.

          • Z wizytą w stolicy

          • Dnia 29 kwietnia 2024 r. klasy 5b, 6a, 6b i 7c wyjechały na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie obejrzeli w Teatrze Capitol musical FRIENDS. Sztuka ta porusza ważne tematy - hejt wśród młodzieży, kwestię okazywania szacunku i problem przemocy w szkole. Po spektaklu była możliwość wejścia na scenę, zrobienia pamiątkowego zdjęcia i rozmowy z aktorami. Ciekawym punktem okazała się prelekcja, podczas której dowiedzieliśmy się, że aktorzy - wolontariusze aktywnie pracują na rzecz SOS Wioski Dziecięce. Następnie udaliśmy się na spacer i piknik po Parku Saskim, oddaliśmy hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Potem udaliśmy się do Domu Zagadek, w którym w sposób kreatywny spędziliśmy czas z dala od telefonów, laptopów i Internetu.

            Wszyscy szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do domu

          • Brawo nasi chłopcy!!

          • W dniach 22-25 kwietnia zawodnicy drużyny piłki nożnej z naszej szkoły przystąpili do finałowych rozgrywek międzypowiatowych piłki nożnej rocznik 2009 i młodsi w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W drodze do finału pokonali drużyny z gminy Jedlnia Letnisko oraz gminy Gózd zdobywając awans do rozgrywek finału powiatu radomskiego, który odbył się w naszej szkole. Chłopcy okazali się bezkonkurencyjni pokonując szkoły z PSP Maków oraz PSP Zakrzew. Zwycięstwo w finale rozgrywek powiatowych otworzyło uczniom awans do rozgrywek szczebla międzypowiatowego grupy A, gdzie spotkali się z mistrzami powiatu przysuskiego PSP Potworów oraz mistrzami powiatu szydłowieckiego PSP Szydłowiec. Obydwa mecze zostały wygrane i otworzyły awans do finałów rozegranych dnia 25 kwietnia na boisku przy LO im. Stanisława Konarskiego w Radomiu. Pierwszy mecz rozegraliśmy z drużyną PSP nr 9 Radom uzyskując remis, w drugim nasi zawodnicy ulegli PSP Magnuszew zajmując 3 miejsce. Chciałbym zaznaczyć że jesteśmy trzecią drużyną spośród 9 powiatów i miasta Radom. Skład naszej drużyny: Mikołaj Kiraga, Konstanty Wożeński, Kajetan Szydło, Adam Kołodziejczyk, Maciej Skóra, Adam Gizan, Adam Murawski, Szymon Michowski. Wszyscy wymienieni zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale dyplomy oraz puchar.

            Gratulacje dla chłopaków oraz dalszych sukcesów w sporcie.

          • 23 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

          • W kwietniu obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Czytanie książek spełnia bardzo ważną rolę: inspiruje, rozwija wyobraźnię, poprawia skupienie i koncentrację, redukuje stres, poszerza wiedzę, a także rozwija wrażliwość na drugiego człowieka. 

            Biblioteka szkolna zorganizowała zajęcia czytelnicze, których celem było promowanie czytelnictwa i zwrócenie uwagi na to, że książka może być naszym najlepszym przyjacielem. „Książka jest ciekawa, dzięki niej możemy przeżyć niesamowite przygody, wzruszyć się i uśmiechnąć…” - takie odpowiedzi padły w czasie naszych rozmów z dziećmi. Nasi uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się wiele ciekawostek o książkach, a także poznali historię jej powstania. Nie zabrakło zabaw, quizów, zagadek oraz wspólnego tworzenia opowiadania, które stało się dla dzieci niezwykłym wyzwaniem. Uczniowie zaskoczyli nas kreatywnością i zaangażowaniem. 

            Czytanie nie powinno się kojarzyć z obowiązkiem i nudą, a przede wszystkim sprawiać przyjemność. Mamy nadzieję, że nasi czytelnicy czerpią jak najwięcej przyjemności i pozytywnych wzorców z literatury. Zachęcamy wszystkich do odbycia niezwykłej podróży w towarzystwie książki. 
             

          • 22 kwietnia 2024 - Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania postaw proekologicznych i budowania wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

            W tym roku hasłem przewodnim Dnia Ziemi jest: „Planeta kontra plastik”.

            W naszej szkole to ekologiczne święto przypominające o potrzebie ochrony środowiska obchodziliśmy cały tydzień!

            Wielu nauczycieli wraz z uczniami podczas swoich lekcji włączyło się do działań na rzecz ochrony środowiska.

            Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole obejmowały:

            • wystawę prac o tematyce ekologicznej wykonanej przez uczniów klas 4-8,
            • ćwiczenia dla uczniów klas młodszych na szkolnych korytarzach w formie wykreślanki, labiryntów, szyfrów, obrazków i wiele, wiele innych,
            • gazetki ścienne na korytarzach szkolnych,
            • pogadanki na lekcjach biologii, chemii, geografii oraz na godzinach wychowawczych na temat „Co niszczy naszą planetę” wraz z prezentacją i espace room,
            • uczniowie na lekcjach biologii i geografii włączyli się w akcję sprzątamy okolicę szkoły segregując przy tym odpady,
            • uczniowie klas młodszych mogli gościć w bibliotece szkolnej ,gdzie poprowadzona była przez p. Agnieszkę Kucharską i Agnieszkę Palińską lekcja o treści ekologicznej wraz z prezentacją i dużą bazą ćwiczeń dydaktycznych,
            • na zajęciach dodatkowych z chemii podjęta była tematyka dotycząca globalnego ocieplenia, problemów z wodą pitną, nadmierną produkcją plastiku i problemami z jego utylizacją, a także dalsze próby zachęcania uczniów do selektywnej zbiórki odpadów.
            • Kolor zielony zalał szkolne korytarze i sale lekcyjne. Działo się sporo! S U P E R dekoracje XXL, gry dydaktyczne, wystawa plakatów, zdjęcia, filmy edukacyjne, pogadanki pomogły zrozumieć istotę tej ważnej akcji jakim jest nasza planeta !
            • Z przyjemnością również ogłaszamy wyniki Projektu Działania proekologiczne, który miał na celu promowanie i uwrażliwienie uczniów na sposoby ochrony środowiska. W projekcie wzięli udział uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły, wykonując plakaty lub wizualno - manualne prace o tematyce ekologicznej np. budki dla ptaków.

            Po dokładnej ocenie wszystkich prac, komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:

            I miejsce: - Grabowska Nadia - klasa 7a
            Rozwadowski Antoni - klasa 8c
            II miejsce: Jończyk Claudia - klasa 6c
            - Rydz Wiktor - klasa 8a
            III miejsce: Maciejczyk Lena - klasa 5a
            - Gizan Adam - klasa 7a

            Ponadto, wyróżnione zostały również następujące prace:
            - Pawlak Patryk - klasa 7a
            - Kiraga Wiktoria - klasa 7a
            - Brzeska Nikola - klasa 8a
            - Michałowska Amelia - klasa 8c
            - Marczewski Jakub - klasa 8a
            - Adam Kołodziejczyk - klasa 8a
            - Zagożdżon Adam - klasa 7a
            - Wrażeń Antoni - klasa 7a
            - Żaczek Milena - klasa 7a
            - Kwiatkowski Szymon - klasa 7c
            - Skóra Maksymilian - klasa 7c
            - Osińska Zuzanna - klasa 7c
            - Brzozowska Katarzyna - klasa 5a
            - Szwajca Liliana - klasa 7b
            - Czyżewska Magdalena - klasa 6a
            - Szwajca Jakub - klasa 4a
            - Odzimek Wojciech - klasa 7c
            - Kupidura Julia - klasa 7a
            - Łukaszewicz Hanna - klasa 7a
            - Bukalska Gabriela - klasa 7c
            - Bocheńska Zuzanna - klasa 8a
            - Gołąbek Maja - klasa 8a
            - Szczygielska Nadia - klasa 7b
            - Kopczyńska Malwina - klasa 8c
            - Pelc Amelia - klasa 7b
            - Gałek Alicja - klasa 8c
            - Skrok Amelia - klasa 7b
            - Gizan Mateusz - klasa 7b
            - Szczepanowska Antonina - klasa 7b
            - Marczewska Maja - klasa 7b
            - Tusińska Alicja - klasa 7b
            - Gniaździńska Eliza - klasa 7a
            - Szydło Kajetan - klasa 8a
            - Wożyńska Julia - klasa 7c
            - Kaca Darek - klasa 8c
            - Jan Klamut - klasa 7c
            - Maciejczyk Mateusz - klasa 7c
            - Mordak Magdalena - klasa 7a
            - Szymon Michowski - klasa 7a
            - Rydz Zosia - klasa 7b

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie prac. Wasze plakaty i prace manualne pokazują, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i jak wiele można zrobić, stosując proekologiczne działania na co dzień.
            Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz nauczycielom wspierającym ich w przygotowaniu prac. Prace konkursowe będą wykorzystane w działaniach informacyjno-edukacyjnych na terenie naszej szkoły, co przyczyni się do podniesienia świadomości ekologicznej wśród społeczności szkolnej.

            Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu!

            Organizatorzy akcji „Dzień Ziemi” oraz konkursu szkolnego

            Marta Deja i Agnieszka Palińska

          • DZIEŃ ZIEMI W ŚWIETLICY ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

          • 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Tegoroczne hasło brzmiało „ Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Z tej okazji dzieci ze świetlicy oddziałów przedszkolnych poszerzyły swoją wiedzę na temat ekologii i sposobów dbania o naszą planetę. Poznały „ Dobre rady na odpady „ czyli praktyczną naukę segregowania śmieci oraz dowiedziały się co to jest recykling. Obejrzały film edukacyjny o ekologii oraz wykonały prace plastyczne.

            Od dzisiaj każde dziecko już wie, co należy zrobić, aby chronić naszą planetę.  

                                                                                                          Agnieszka Garbacz

          • „NIEZWYKŁA PODRÓŻ PO POLSCE”

          • W ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” klasa 2b i 3a, 3b, 3c pojechały na wycieczkę do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach. Celem wycieczki było wprowadzenie dzieci w świat wiedzy o polskiej tradycji, folklorze muzycznym, instrumentach ludowych, tańcach regionalnych i narodowych. Uczniowie klas 2b i 3b wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych – wycinanka „Lalka Kołbielska”, a następnie obejrzeli znakomity koncert pt. „ Magiczna Podróż” – Piękna Nasza Polska Cała w wykonaniu zespołu Mazowsze.

            Dzieci z klasy 3a i 3c pojechały do Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie, gdzie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych na ścieżce dydaktycznej ,,Szlak leśnych gigantów’. Było to dla dzieci interesujące spotkanie z kilkudziesięcioma imponującymi i powiększonymi figurami owadów, grzybów, ptaków i ssaków.

            To był dzień pełen wrażeń

          • Osiagnięcia naszych drużyn piłkarskich

          • W ostatnim czasie chłopcy młodsi (klasy VIi młodsi) brali udział w rozgrywkach piłki nożnej w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz turnieju "Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku".

            W finale powiatu w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej nasza drużyna grająca w składzie:Jan Derlatka, Adam Wójcicki, Aleks Duk, Oskar Płatos, Aleksander Maciejewski, Aleksander Wożeński, Filip Wargacki, Filip Kwiatkowski, Antoni Michałowski, Adrian Klocek, Franciszek Pelc, Miłosz Seweryn zajęła III miejsce. We wcześniejszych eliminacjach na szczeblu gminy i rejonu zdobywaliśmy pierwsze miejsca.

            W rozgrywkach na szczeblu powiatu "Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku" w kategorii wiekowej U10 nasza szkoła reprezentowana przez uczniów: Alan Spasiński, Stanisław Górka, Oskar Gałek, Kacper Gałek, Aleksander Kupidura, Jakub Linowski, Marcel Sosnowski, Wiktor Kacprowicz, Igor Wójcicki, Michał Tokarski zajęła II miejsce.

            Natomiast w kategorii wiekowej U12 nasza szkoła zajęła I miejsce i awansowała do finału miedzypowiatowego. Skład drużyny stanowili następujący zawodnicy: Marcel Sikora, Antoni Michałowski, Filip Wargacki, Filip Kwiatkowski, Leon Mąkosa, Adrian Klocek, Miłosz Koziarski, Miłosz Seweryn, Dawid Jaworski, Kacper Szymański, Franciszek Pelc.

          • Szkolny projekt edukacyjny „Wiwat Maj,  3 Maj”

          • TERMIN REALIZACJI:

                           Projekt realizowany będzie od 22 kwietnia do 10 maja 2024 r. 

            CELE:

            • Kształtowanie postaw patriotycznych uczniów.
            • Rozwijanie świadomości historycznej uczniów.
            • Przekazanie wiedzy uczniom na tematy związane z uchwaleniem pierwszej konstytucji w Europie i roli, jaką odegrała w dziejach naszego narodu.
            • Rozbudzanie szacunku do świąt państwowych i symboli narodowych.
            • Pobudzanie do twórczego myślenia.
            • Kontynuowanie najlepszych tradycji narodowych, kształtowanie postawy przywiązania  do  tych tradycji. 

            ŚRODKI:

            • tablica na korytarzu szkolnym upamiętniająca rocznicę uchwalenia konstytucji,
            • praca z tekstami literackimi, tekstami źródłowymi, ikonograficznymi,
            • interpretacja dzieł malarskich,
            • filmy edukacyjne,
            • prezentacje multimedialne,
            • prace plastyczne, 
            • elementy wykładu,
            • dyskusja,
            • przemówienie uczniów,
            • quizy online i inne.

            Propozycje dzialań

          • Sposób na lekturę w klasie 2a

          • Czytelnicze wyzwanie na lekcjach edukacji polonistycznej podjęli uczniowie klasy 2a. Celem przedsięwzięcia było zachęcenie młodych ludzi do czytania lektur szkolnych poprzez stosowanie innowacyjnych metod pracy, jak również podnoszenie wyników edukacyjnych uczniów. A efekty ich pracy widać na zdjęciach.

            Wieszak, sznurki, kolorowe kartki  stały się sposobem na ciekawie podsumowanie pracy
            z lekturą. Tym razem uczniowie odbyli podróż do Włoch za sprawą Lampo - psa podróżnika, głównego bohatera książki R. Pisarskiego pt. "O psie, który jeździł koleją". Wykonane zadania zaprezentowali w nietypowy sposób. Tak powstała lektura na wieszaku. To były pracowite zajęcia, które dały uczniom wiele satysfakcji.

            Kolejny pomysł zrodził się podczas omawiania lektury pt. „Pięciopsiaczki”. Drugoklasiści w oparciu o tekst Wandy Chotomskiej przygotowali „lekturowe pudełka”, w których zgromadzili rekwizyty  kojarzące się z czytaną książką. Uczniowie z entuzjazmem zaprezentowali swoje „skarby” podczas lekcji.

            Podjęte działania  dostarczyły uczniom  wielu bodźców kształtujących logiczne myślenie, wyobraźnię, aktywność własną oraz twórczą. Podniosą one  skuteczność procesu uczenia się. Uczenie się poprzez działanie i przeżywanie daje najlepsze efekty.  Ponadto jest to też doskonała okazja do dobrej zabawy.

            wychowawca: Sylwia Muszyńska

          • Warsztaty malowania figurek gipsowych w 2c

          • 24 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy 2c, uczestniczyli w warsztatach malowania figurek gipsowych. Podczas zajęć dzieci mogły rozwijać swoje zdolności manualne i plastyczne, tworząc piękne, kolorowe ptaki, wykorzystując figurki gipsowe i farby akrylowe.

            wychowawca: Dorota Mąkosa  

          • 22 kwietnia – Święto Ziemi

          • Dzień Ziemi to niezwykle ważne święto obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej oraz inspirowania do życia w zgodzie z naturą. W świetlicy szkolnej uczniowie obejrzeli film edukacyjny, z którego dowiedzieli się jakie nasza planeta ma dla nas przepiękne dary oraz co ją zatruwa i niszczy. Zrozumieli pojęcie „recykling” oraz dlaczego tak ważne jest segregowane odpadów. W grupach wykonali plakaty promujące to ważne święto. Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia zaowocują wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.                              

             

            Wychowawcy Magdalena Jurczak

            Marlena Gumińska

          • Z WIZYTĄ W MCSW „Elektrownia” w Radomiu

          • 17 kwietnia uczniowie klasy 2a i 2c wybrali się do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu aby podziwiać wystawę BIO-CHEM. Wystawa składa się z trzech prezentacji indywidualnych artystów: Diany Lelolek, Izabeli Chamczyk i Pawła Matyszewskiego. Tym, co je łączy, są odniesienia do procesów biochemicznych i funkcjonowania ekosystemów.  Uczniowie po obejrzeniu wystawy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, podczas których stworzyli swoje własne obrazy, rozwijając kreatywność oraz zdolności plastyczne i manualne. Po artystycznych doznaniach uczniowie obejrzeli film pt. „Szkoła magicznych zwierząt”.

          • 22 kwietnia – Dzień Ziemi

          • W tym dniu nauczyciele matematyki poprowadzili zajęcia, podczas których rozwiązywali wraz z uczniami klas 4-6 ciekawe zadania matematyczne, łącząc wiedzę związaną z matematyką i z fascynującymi aspektami przyrody. Rozwiązywaliśmy ciekawe zadania dotyczące przyrody oraz rozmawialiśmy jak przyroda jest fascynująca, piękna i ciekawa.

            Te tematy mogą pomóc uczniom zrozumieć złożone relacje między matematyką a przyrodą oraz zainspirować ich do dbania o środowisko naturalne. Przez przykłady praktyczne, jak obliczanie odległości na mapie terenu, szacowanie liczby drzew w lesie czy analizowanie wzrostu roślin, uczyliśmy się, jak matematyka może być używana do badania i ochrony środowiska naturalnego.

            Podczas tych zajęć rozmawialiśmy także o znaczeniu ochrony przyrody oraz o konieczności podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Zachęcaliśmy się nawzajem do podejmowania proekologicznych działań w naszym codziennym życiu, takich jak ograniczanie zużycia energii czy segregacja śmieci.

            Organizator:

            Marta Deja