Miło nam poinformować, że praca uczennicy naszej szkoły - Hanna Zawadzkiej z kl. 8 a w etapie wojewódzkim konkursu Projektu z ZUS w kategorii KOMIKS zajęła III miejsce.
To ogromny sukces. Serdeczne gratulacje!
Opiekun projektu:Anna Pietrzyk
Miło nam poinformować, że praca uczennicy naszej szkoły - Hanna Zawadzkiej z kl. 8 a w etapie wojewódzkim konkursu Projektu z ZUS w kategorii KOMIKS zajęła III miejsce.
To ogromny sukces. Serdeczne gratulacje!
Opiekun projektu:Anna Pietrzyk
Dużymi krokami zbliża się egzamin ósmoklasisty. Należałoby mieć głowę pełną wiedzy z różnych przedmiotów. Co zrobić, żeby te wiadomości usystematyzować?
Aby pomóc uczniom rozwiązać ten dylemat, w szkole został zorganizowany konkurs polonistyczny „Znamy lektury”. Miał on na celu powtórzenie treści i problematyki obowiązkowych tekstów omawianych w klasach 7-8. Dodatkowo, była to także powtórka z teorii literatury. Do konkursu przystąpiły trzyosobowe drużyny z klas 8. Rywalizowały one ze sobą w sześciu konkurencjach. I miejsce z liczbą punktów 16 zajęły klasy 8a i 8c, a II miejsce (14 punktów) klasa 8b.
Gratuluję uczestnikom wiedzy oraz refleksu, ponieważ czas na udzielenie poszczególnych odpowiedzi nie był długi.
Mam nadzieję, że to wydarzenie było znakomitą powtórką przed egzaminem zarówno dla biorących udział w konkursie, jak i dla widowni, którą tworzyli uczniowie klas 8.
Konkurs zorganizowały p. Joanna Marszałek i p. Agnieszka Kucharska.
Tekst przygotowała Joanna Marszałek
W dniu 9 maja na prośbę Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbył się turniej gry w FIFA. 16 uczniów z klas 7 i 8 rywalizowało pomiędzy sobą w popularną grę sportową w piłkę nożną - FIFA. Rywalizacja była zacięta, a po 2 godzinach wyłonieni zostali zwycięzcy:
I MIEJSCE - ALEKSANDER MACIEJEWSKI
II MIEJSCE - ALEKSANDER WOŻEŃSKI
III MIEJSCE - MACIEJ SKÓRA.
Uczniowie już szykują się na kolejne rozgrywki jeszcze w tym roku szkolnym.
Organizator:
Grzegorz Brzoza
W dniach 23.04.2025 – 29.04.2025 r. uczniowie klas 3 wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Wiwat Maj, 3 Maj”. Trzecioklasiści poszerzyli swoje wiadomości dotyczące najważniejszego dokumentu w państwie – Konstytucji, a także symboli narodowych. Projekcja filmu historycznego, prezentacji multimedialnych, odśpiewanie hymnu, zajęcia plastyczne, interpretacja wiersza rozbudziły dziecięcą wyobraźnię, chęć poznawania historii i miłość do naszej Ojczyzny – Polski.
We wtorek 29.04. 2025 r. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Nasza Flaga” dla klas 3. Każda flaga była wyjątkowa, wykonana różnymi technikami plastycznymi. Jury miało bardzo trudny wybór. Oto zwycięzcy:
I miejsce - Aleksandra Grabowska kl. 3b
II miejsce – Katarzyna Pasek kl. 3a
III miejsce – Małgorzata Prygiel kl. 3c
Gratulujemy!
Trzecioklasiści to „mali” patrioci! Jesteśmy z Was dumni.
Wychowawcy klas 3
Nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego Finansoaktywni, który organizowany jest przez Ministerstwo Finansów i adresowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych. W roku szkolnym 2024/2025 odbywa się kolejna już X edycja, której misja brzmi: Budżet. Dziś planujesz, jutro zyskujesz! W tym roku uczniowie na lekcjach zapoznali się z pojęciem budżetu - od osobistego i rodzinnego, aż po budżet państwa oraz dowiedzieli się, w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszym miejscu zamieszkania.
Grupa w składzie: Hanna Zawadzka kl. 8a, Barbara Zawadzka kl. 6a i Piotr Wolak kl. 6a przygotowali pracę konkursową - projekt: Skwer Edukacyjno-Rekreacyjny Aktywna Przestrzeń Wiedzy i Zabawy przy Szkole w Jedlni-Letnisku.
Projekt plakatu promujacego projekt inwestycyjny
Projekt plakatu promujacego w szkole I srodowisku lokalnym idee budzetu obywatelskiego
Opiekunowie programu:
Anna Pietrzyk
Marta Deja
Miło nam poinformować, że aż 7 uczniów naszej szkoły uzyskało wyróżnienie
w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny!
A oto i oni:
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach.
Opiekun konkursu: Anna Pietrzyk
Nasza szkoła bierze udział w projekcie Przerwij krąg przemocy w swojej szkole organizowanym przez Uniwersytet SWPS, Fundację UNIQA oraz RESQL.
Mamy szansę zdobyć darmowe wdrożenie systemu przeciwdziałania przemocy rówieśniczej RESQL, dzięki któremu będziemy mogli wesprzeć naszych uczniów i nauczycieli w walce z tym zjawiskiem. Aby było to możliwe, potrzebne są nam Wasze głosy!
Jak to zrobić?
Głosować można raz dziennie od 28 kwietnia do 9 maja 2025 r.
Inicjatorzy akcji: SU wraz z pedagogami szkolnymi
,,…Ziemio nasza, Ziemio miła
Tyś nas wszystkich wykarmiła,
Twe powietrze, lasy, wody,
To największa Twa uroda.
Więc człowieku, pilnuj srodze,
By nie padło wszystko w trwodze,
Bo gdy zniszczysz wszystko wszędzie
To i ciebie też nie będzie”.
Jan Kasperkowiak
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Celem naszych działań było:
W ramach realizacji projektu wykonaliśmy wiele działań:
Do organizowanych działań zaangażowała się cała społeczność szkolna. Dziękujemy wszystkim przyjaciołom naszej planety za włączenie się do akcji.
Rozstrzygnięcie konkursów i ogłoszenie wyników odbędzie się po majówce, ponieważ jeszcze dziś wpłynęły prace do organizatorów. Dziękujemy Wam za udział.
Organizatorzy Dnia Ziemi: nauczyciele przedmiotów przyrodniczych, informatyki, plastyki.
Opracowała Lidia Brzozowska
Wyniki Szkolnego Projektu Edukacyjnego Matematyczne Pisanki, który odbył się w dniach 14-23 kwietnia 2025 r.
Z ogromną radością ogłaszamy listę laureatów, którzy wykonali wszystkie 15 zadań i za swoją wytrwałość oraz zaangażowanie otrzymują ocenę celującą z matematyki oraz pozytywną uwagę:
Klasa 4a: Rafał Goliński, Alan Spasiński, Michał Tokarski
Klasa 4c: Henryk Olszówka, Amelia Sosnowska, Marcel Sosnowski, Oskar Warchoł
Klasa 5a: Ksawery SpasińskiKlasa
5c: Wojciech Czyżewski, Lena Kowalska
Gratulujemy wszystkim laureatom - Wasza praca i systematyczność są godne podziwu!
Dziękujemy również wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w projekcie i z zaangażowaniem rozwiązywali zadania. Choć nie udało się ukończyć całego zestawu, doceniamy Waszą aktywność i każda z poniższych osób otrzymuje ocenę bardzo dobrą z matematyki oraz pozytywną uwagę:
Klasa 4a: Maja Adamczyk, Alicja Kołtun, Julia Płatos, Jagoda Wilk
Klasa 4c: Zofia Stec
Klasa 6d: Zuzanna Spasińska
Klasa 7b: Gabriela Ślusaczyk
Dziękujemy za wspólną zabawę z matematyką - mamy nadzieję, że spotkamy się w kolejnych edycjach naszego projektu!
Koordynator akcji: Agata Olczak
Rozstrzygnięcie projektu interdyscyplinarnego: „Śladami Wielkich Umysłów – Galeria Sław Nauki”
Z radością informujemy o rozstrzygnięciu interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego dla uczniów klas 7–8, zatytułowanego „Śladami Wielkich Umysłów – Galeria Sław Nauki”. Celem przedsięwzięcia było nie tylko przybliżenie sylwetek wybitnych postaci świata nauki, lecz również rozwijanie umiejętności analitycznego myślenia, pracy zespołowej i kreatywnej prezentacji treści z pogranicza biologii, fizyki, chemii oraz matematyki.
Projekt ten stanowił inspirującą przestrzeń do odkrywania nauki jako dziedziny dynamicznej, pełnej pasji i ponadczasowych wartości. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, a ich prace cechowały się zarówno merytoryczną dokładnością, jak i oryginalnością formy.
Jury konkursowe stanęło przed wyjątkowo trudnym zadaniem – poziom zgłoszonych prezentacji był niezwykle wyrównany, a pomysłowość i staranność uczestników sprawiły, że ostateczne wyłonienie laureatów wymagało wielu dyskusji i uważnych analiz. To tylko potwierdza, jak wysoki poziom reprezentują nasi uczniowie.
Z dumą ogłaszamy zwycięzców:
I miejsce – Karol Gadalski (kl. 8b), Claudia Jończyk (kl. 7c)
II miejsce – Magdalena Czyżewska (kl. 7a), Wiktoria Kiraga (kl. 8a)
III miejsce – Dominika Cibor (kl. 7b), Władysław Janowski (kl. 7c), Liliana Szwajca (kl. 8b), Zofia Rydz (kl. 8b)
Składamy serdeczne gratulacje wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu! Wasza dociekliwość, pomysłowość oraz wysoki poziom przygotowania prezentacji zasługują na najwyższe uznanie. Pokazaliście, że nauka może być nie tylko źródłem wiedzy, ale i fascynującą przygodą.
Zgodnie z interdyscyplinarnym charakterem projektu uczestnicy, którzy przysłali swoje prace, otrzymają dodatkowe oceny z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia lub biologia – w zależności od profilu prezentowanej postaci.
Dziękujemy za udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu i życzymy Wam kolejnych sukcesów – zarówno naukowych, jak i osobistych!
Z wyrazami uznania,
Zespół nauczycieli matematyczno-przyrodniczych:
Marta Deja – fizyka, matematyka
Agnieszka Palińska – chemia
Michał Mendra – biologia
Anna Pietrzyk – matematyka
Dziś, 23 kwietnia 2025 r., nasza szkoła z dumą dołączyła do ogólnopolskiej akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Celem akcji jest upamiętnienie bohaterskiego zrywu mieszkańców warszawskiego getta, którzy 82 lata temu podjęli nierówną walkę o godność, wolność i życie.
W ramach działań uczniowie własnoręcznie wykonali papierowe żonkile - symbol pamięci, szacunku i solidarności z ofiarami i bohaterami Powstania. Dziś przypięli je do ubrań, by w tym prostym, ale głęboko symbolicznym geście oddać hołd walczącym i poległym.
To była wyjątkowa lekcja historii i empatii - przypomnienie, że pamięć to nasza wspólna odpowiedzialność, a historia nie może zostać zapomniana.
Serdeczne podziękowania kierujemy do koordynatorek akcji: Barbary Pskit, Marii Woźniak-Mąkosy i Agaty Olczak za zaangażowanie i piękne przygotowanie wydarzenia.
Wyrazy wdzięczności składamy również Pani Natalii Semik, mamie naszego ucznia - Piotra Cybulskiego z klasy 5c, za podarowanie przepięknych, własnoręcznie wykonanych żonkili.
Pamiętamy. I będziemy pamiętać.
29 kwietnia 2025r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, której motto brzmiało: ,,Wiwat Maj, 3 Maj”. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Dyrektor szkoły pani Beata Pałczyńska przywitała gości, grono pedagogiczne, uczniów oraz rodziców. W swoim wystąpieniu podkreśliła rolę Konstytucji 3 Maja, również dla współczesnego pokolenia.
Na scenie wystąpili uczniowie, którzy nieprzeciętnym talentom, przenieśli widzów do roku 1791. Zgromadzeni w świetlicy szkolnej mogli podziwiać piękną grę na wiolonczeli, recytacje wierszy patriotycznych, śpiew, taniec hip-hop, które ukazały dzieje Polski, wartość Konstytucji 3 Maja- walkę o wolność, sprawiedliwość i prawa obywatelskie. Dopełnieniem występów uczniów była prezentacja multimedialna ukazująca wydarzenia z historii Polski.
Uroczystość odbyła się w atmosferze dumy i szacunku dla dokonań naszych przodków. Była to lekcja historii, która została przeprowadzona z wykorzystaniem różnorodnych środków wyrazu.
CELE:
ŚRODKI:
Egzamin 8-klasisty:
Dyrektor Szkoły przypomina, że 30 kwiernia 2025 r., 2 maja 2025 r., są dniami dodatkowo wolnymi. Podczas tych dni nie będa dostarczane obiady.
Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice, Pracownicy Administracji i Obsługi,
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych pragnę złożyć Wam serdeczne życzenia zdrowia, radości oraz spokoju. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam wytchnienie od codziennych trosk, napełni serca nadzieją i wiarą w lepsze jutro.
Życzę, aby Święta Wielkiej Nocy były czasem refleksji, odpoczynku oraz spędzonym w gronie najbliższych. Niech wiosenne słońce doda energii do dalszych działań, a budząca się do życia przyroda napełni nas optymizmem.
Wesołych Świąt!
Beata Pałczyńska
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisko
W naszej szkole na przełomie marca i kwietnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach „Lekcje z ZUS”. Projekt ten powstał by budować świadomość młodego pokolenia Polaków w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja, by wykluczyć się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Kilku uczniów zdecydowało się wziąć udział w konkursie i stworzyło ciekawe komiksy i plakaty.
Pierwsze miejsce w kategorii komiks zdobyła Hanna Zawadzka kl. 8a, w kategorii plakat – grupa uczennic: Liliana Szwajca kl. 8b, Nadia Szczygielska kl. 8b i Hanna Łukaszewicz kl. 8a. Wygrane prace zostały przekazane do kolejnego etapu konkursu.
Opiekun projektu: Anna Pietrzyk
W dniach 7-10 kwietnia 2025 r. gościliśmy uczniów z Rumunii, którzy przyjechali do nas w ramach programu Erasmus+ wraz z opiekunami.
Pierwszy dzień rozpoczął się oficjalnym powitaniem, choć po chwili było już widać uśmiechy i pozytywne relacje między uczestnikami. Nasi goście zaprezentowali tradycyjne stroje, tańce i narodowe utwory, przywieźli ze sobą regionalne smakołyki, soki oraz pamiątki. Wszystko to, by podzielić się z nami częścią swojej kultury. Nasi uczniowie przygotowali i przedstawili prezentację o naszej szkole, miejscowości Jedlnia – Letnisko, mieście Radom, polskich symbolach, tradycjach, ciekawych miejscach i regionalnych potrawach. W ramach realizowanego projektu w mieszanych grupach uczniowie wspólnie tworzyli plakaty o ochronie środowiska, wymieniali się informacjami o lokalnych inicjatywach proekologicznych. Uczniowie z Rumunii zwiedzili również naszą szkołę, poznając jej najciekawsze zakątki.
Drugi dzień rozpoczął się od niezwykłych zajęć z fizyki i chemii – uczniowie wspólnie przeprowadzali eksperymenty tworząc m. in.: tornado w butelce, nurka Kartezjusza, lampę lawę, doświadczenia z magnesami, łódkę z napędem świeczkowym czy znikający atrament. Pokazy wzbudziły ogromne zainteresowanie i wywołały prawdziwy zachwyt wśród uczestników. W drugiej części dnia młodzież, podczas spaceru brzegiem Puszczy Kozienickiej wokół brzegu zalewu, odwiedziła miejsca pamięci poświęcone ofiarom hitlerowskiej zbrodni z lat 1940-1944. Rumuńscy uczniowie oddali hołd naszym przodkom zapalając symboliczne znicze.
Trzeciego dnia nasi goście kontynuowali swoją przygodę z polską kulturą i historią podczas wizyty w Muzeum Wsi Radomskiej. Zachwyciły ich zabytkowe drewniane chałupy, drewniany kościół, stroje ludowe i wnętrza z minionych epok. W drodze do Jedlni-Letniska młodzież rumuńska miała okazje sprawdzić w użyciu praktycznym język angielski podczas zakupów regionalnych produktów, które planowali zawieść swoim bliskim.
Ostatni dzień wizyty rozpoczął się od wspólnego tworzenia strojów z recyklingu oraz pokazu mody. Uczniowie z dumą prezentowali swoje prace wykonane z papieru, bibuły, folii. Wszyscy uczestnicy spotkania wykonali „bransoletki przyjaźni” obdarowując się wzajemnie. Pożegnanie było pełne wzruszeń, nasi goście otrzymali pamiątkowe zdjęcie oraz regionalne upominki. Ostatnią niespodzianką było wspólne posadzenie drzewa, które będzie przypominać nam rumuńskich przyjaciół.
Opiekunki projektu:
Anna Pietrzyk, Katarzyna Tysiak, Małgorzata Nawrot
Powered by aSc EduPage