”Stylista- fryzjer” Jesienne prace z liści, to jedne z piękniejszych prac plastycznych, jakie można wykonać z dziećmi. Jesień przynosi nam na szczęście, nie tylko chłód i słotę, ale również bogactwo faktur i kolorów. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, a przecież tej dzieciom nie brakuje. Warto, aby pozwolić im realizować nie tylko gotowe pomysły, ale rozwijać też własną kreatywność. Warsztaty dla uczniów uczęszczających do świetlicy prowadzi p. Anna Wróbel, a odbywać się będą w każdą środę o godz.13.30.
Warsztaty plastyczne w świetlicy
- 18
Dlaczego warto segregować odpady?
- 4
W ramach akcji ekologicznej „Segreguj z PreZero” klasy pierwsze i trzecie uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami tej firmy. Uczniowie dowiedzieli się, że segregacja śmieci oznacza nie tylko czystość i porządek wokół nas. Segregacja to nadanie tym nieużytkom nowego życia. Poprawnie wyrzucony odpad stanowi cenny surowiec i jest wykorzystywany ponownie. Z plastikowych butelek PET powstają nie tylko inne opakowania, ale również bluzy polarowe, poduszki czy torby na zakupy. Po drugie, recykling sprawia, że dbamy o środowisko i naszą planetę. Oszczędzamy energię i zasoby naturalne, które są ograniczone. Od dziś już nasi uczniowie doskonale wiedzą, w jaki sposób segregować śmieci.
XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 3
Kolejny raz nasza szkoła przyłączyła się do obchodów XII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Akcja ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a także uświadomienie, iż jej znajomość jest niezbędna w życiu codziennym.
W pierwszym tygodniu października na zajęciach z matematyki w kl. III-VIII powtarzano tabliczkę, uczniowie grali w karty, układali piramidy oraz rozwiązywali łamigłówki matematyczne.
7 i 10 października 2022 r. w poszczególnych klasach przeprowadziliśmy Egzaminy MT Expert
i wręczyliśmy Mistrzom Certyfikaty MT Expert. Uczniów klas 3 i pracowników szkoły egzaminowali uczniowie z klas 6 i 8.Z tej okazji przeprowadziliśmy szkolny konkurs „Mistrz Tabliczki Mnożenia 2022”, który wygrała uczennica klasy 8b – Anita Kiraga. Poprawnie rozwiązała 15 przykładów w najkrótszym czasie tj. 1 min. 2 sekundy.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły wiele pozytywnych emocji oraz pobudziły chęć zdrowej rywalizacji.
Gratulujemy Mistrzom!!!
Szkolny koordynator: Anna Pietrzyk
Nowe niezwykłe...rozporządzenia! - Dzień Edukacji Narodowej
- 37
W naszej szkole, jak co roku, uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Część oficjalną tej uroczystości otworzyła pani Dyrektor Elżbieta Sobieraj, która podziękowała nauczycielom za pracę, nagradzając ich. Wszystkim pracownikom szkoły złożyła również życzenia.
Następnie wychowankowie, pod kierunkiem pani Joanny Marszałek, Marty Jachimkowskiej i Marleny Gumińskiej, zaprezentowali występ artystyczny, którego myślą przewodnią były… niezwykłe rozporządzenia ministra oświaty. Dzieci z klasy 5b wcieliły się w rolę dyrektora, sekretarki oraz rady pedagogicznej. Oczywiście temat został potraktowany z przymrużeniem oka, co spotkało się ze śmiechem publiczności. Dzieci z klas młodszych zaśpiewały piosenki oraz zaprezentowały taniec z parasolkami.
Głos zabrali również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy wcześniej przeprowadzili wśród uczniów plebiscyt na nauczycieli w różnych kategoriach, a w tym dniu wręczyli zwycięskim pedagogom statuetki i dyplomy.
Osobliwy bon wygrała także uczennica Antonina Szczepanowska, która wzięła udział w konkursie interaktywnym i prawidłowo przyporządkowała wszystkie zaprezentowane przedmioty do ich właścicieli, czyli nauczycieli.
Ten dzień był pełen wrażeń, zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów.
Pasowanie na ucznia klas 1
- 66
.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dziękuję wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Obsługi naszej Szkoły za poświęcenie i wysiłek włożony w przekazywanie wiedzy, uczenie wrażliwości, kształtowanie uczuć i wyobraźni, a nade wszystko w kształtowanie serc, umysłów i młodego pokolenia.
Dziękuję za twórcze i kreatywne podejście do pracy, za wiele ciekawych pomysłów i inicjatyw.
Życzę Państwu, aby niełatwa misja Nauczyciela, Pedagoga, Wychowawcy przyniosła jeszcze lepsze efekty oraz satysfakcję z pracy i dumę z wykonywania wyjątkowego zawodu.
Dyrektor szkoły
Elżbieta Sobieraj
.
Komunikat!! Dystrybucja preparatów stabilnego jodu w postaci tabletek w sytuacji wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.
Działania prewencyjne – dystrybucja tabletek jodku potasu na terenie Gminy Jedlnia-Letnisko w sytuacji wystąpienia zdarzenia radiacyjnego
Zgodnie z poleceniem MSWiA, Gmina Jedlnia-Letnisko realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Wydanie tabletek mieszkańcom nastąpi tylko w wypadku zbliżenia chmury radioaktywnej do granic naszego kraju.
Na podstawie zatwierdzonego „Planu przygotowania i dystrybucji preparatów jodowych w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego na terenie Gminy Jedlnia-Letnisko” zostały wyznaczone 3 punkty dystrybucji tabletek jodku potasu:
Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić, aby otrzymać preparat.
W przypadku wystąpienia zagrożenia, „akcją” dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy gminy do 60 roku życia.
Dawkowanie preparatów ( jedna tabletka zawiera 65 mg. jodku potasu, co odpowiada 50 mg czystego jodu).
- Noworodki do 1 miesiąca życia, 12,5 mg jodu – ¼ tabletki
- Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat, 25 mg jodu – ½ tabletki
- Dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat, 50 mg jodu – 1 tabletka
- Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat do 60 r. ż. 100 mg – 2 tabletki
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek), 100 mg – 2 tabletki
Wydanie preparatu jodku potasu w punktach nastąpi po ogłoszeniu „akcji” w środkach masowego przekazu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji lub przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Do tego momentu punkty wydawania preparatów będą nieczynne, więc nie ma konieczności udawania się do nich.
Z informacji, które otrzymujemy z administracji rządowej wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Jednak należy się do niego wcześniej przygotować.
Zasady odbioru preparatów jodowych w punktach dystrybucji na terenie Gminy Jedlnia-Letnisko:
- Do punktu może zgłaszać się 1 osoba z danego adresu zamieszkania, która pobiera jodek potasu dla wszystkich domowników ( w ten sposób wydawania spowoduje, że w punkcie dystrybucji preparatu będą tylko osoby uprawnione do pobrania tabletek);
- Wydawanie preparatów obejmuje tylko grupy wiekowe wskazane na podstawie Rekomendacji Ministra Zdrowia / do 60-tego roku życia i należy się do tego stosować, nie wprowadzać w błąd osób wydających preparat jodek potasu, gdyż to może spowodować, że zabraknie preparatu dla grup wiekowych, które muszą otrzymać ten preparat/;
- Preparat osobom małoletnim podawać będą rodzice wg. wskazanych norm;
- Uprawnionymi do odbioru tabletek jodku potasu są osoby dorosłe;
- osoby niepełnoletnie powinny posiadać pisemne upoważnienie rodziców lub opiekunów prawnych na pobranie tabletek jodku potasu; - W pierwszej kolejności preparat będzie wydawany osobom zameldowanym/ zamieszkującym Gminę Jedlnia-Letnisko;
- Wydawanie preparatu jest jednorazowe;
- Wydawanie preparatów jodowych następuje zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu;
- Osoba pobierająca preparat powinna okazać dokument tożsamości;
- Preparat jodku potasu nie będzie wydawany osobom pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka.
Wskazania do stosowania:
Jodek potasu jest wskazany do stosowania w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu, w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po spożyciu lub inhalacji substancji radioaktywnej. Tabletki z jodkiem potasu mogą być przyjęte tylko i wyłącznie po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze. Zaleca się jak najszybsze przyjęcie tabletki najlepiej w ciągu 2 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania. Wystarczy jednorazowe podanie zalecanej dawki.
Przeciwwskazania:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
- Opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa,
- Nadczynność tarczycy,
- Zapalenie naczyń z hipokomplementemią.
Prosimy o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich, lokalnych mediach oraz stronie internetowej – Gminy Jedlnia-Letnisko i w mediach społecznościowych.
Informujemy, że jest to działanie z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności,w związku z informacjami dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie.
Pamiętajmy! Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.
W razie wątpliwości przed przyjęciem preparatu najlepiej zasięgnąć opinii swojego lekarza pierwszego kontaktu.
Opracował
Inspektor Edward Nodżak
Europejski Tydzień Języków Obcych
- 19
W dniach od 26.09.2022r. do 30.09.2022r. został zorganizowany w naszej szkole Europejski Tydzień Języków Obcych. W tym czasie na drzwiach pomieszczeń szkolnych zostały wywieszone flagi państw europejskich oraz napisy z podstawowymi wyrażenia, takimi, jak: dziękuję, przepraszam, dzień dobry, do widzenia, w różnych językach. Cała społeczność szkolna mogła zapoznać się z międzynarodowymi słowami i spróbować je odczytać.
Uczniowie klas 4-8 przez tydzień wykonywali różne zadania:
- przygotowanie plakatu na temat: „ Dlaczego warto uczyć się języków obcych”,
- napisanie testu wiedzy z języka angielskiego (klasy 4-5) lub z języka niemieckiego (klasy 7 – 8).Zarówno spośród osób, które zrobiły plakat, jak również spośród uczniów, którzy napisali testy językowe zostali wyłonieni zwycięzcy.
Oto wyniki konkursów:
Język angielski:
KLASA 5
-I miejsce - Filip Chrost kl. 5a
-II miejsce - Magdalena Czyżewska kl. 5a
-III miejsce - Lena Sikora kl. 5a
KLASA 4
-I miejsce - Julia Suwalska kl. 4 d
-II miejsce - Adrian Klocek kl. 4 d
-III miejsce ex-aequo - Leon Mąkosa i Antoni Michałowski kl. 4 dJęzyk niemiecki:
KLASA 7
- I miejsce Amelia Skrzypek i Igor Urbańczyk kl. 7 b
- II miejsce: Alina Alieksieienko kl. 7 b, Hanna Muszyńska kl. 7 b,
Malwina Kopczyńska kl. 7 c
- III miejsce: Rafał Kapusta kl. 7 b, Jakub Peryt kl. 7 b, Hanna Mąkosa kl. 7 a
KLASA 8
- I miejsce: Szymon Michalczyk kl. 8 c, Kacper Skwara kl. 8c, Natalia Miernik kl. 8b
- II miejsce: Mateusz Więckowski kl. 8a, Bartosz Majda kl. 8a, Julia Bień kl. 8b,
Anita Kiraga kl. 8b, Maja Mąkosa kl. 8c
- III miejsce: Borys Kowalski kl. 8a, Kacper Okrój kl. 8a, Aleksandra Michałowska kl. 8b,
Blanka Falkiewicz kl. 8b, Maciej Wroński kl. 8b, Kamil Skwara kl. 8cKonkurs plastyczny:
- I miejsce - Natasza Kelnich kl. 5a
- II miejsce – Mateusz Ociepa i Jan Prygiel kl. 8aUczniowie ci otrzymali oceny celujące cząstkowe z języka angielskiego lub niemieckiego, uwagi pozytywne oraz pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach i projektach językowych.Nauczyciele języków obcych
Akcja charytatywna
- 6
Podopieczni Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu składają serdeczne podziękowania dla społeczności szkolnej za zebrane dary, za karmę i ciepłe kocyki. Na chwilę obecną w schronisku znajduje się 380 psiaków i kilka kotów. Każdy najmniejszy gest jest wielką rzeczą i wyrazem miłości w stosunku do zwierząt.
Dziękujemy – wychowawcy świetlicy
Spotkanie w ramach autorskiego projektu „Złotą 10”- Mazowiecka Szkoła Dziennikarska
3 października Publiczna Szkoła Podstawowa w Jedlni- Letnisku gościła w swoich murach gości z radia Radom.
Spotkanie odbywało się w ramach autorskiego projektu „Złotą 10”- Mazowiecka Szkoła Dziennikarska, którego partnerem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie miało na celu zainteresowanie młodzieży zawodem dziennikarza oraz zaszczepienie pasji dziennikarskiej. Dziennikarze pracujący w radiu opowiadali młodzieży z klasy 8a,c o swoim zawodzie, możliwościami związanymi z ich praca, ścieżkami kształcenia oraz możliwościami rozwoju. Jest to próba zaszczepienia pasji do sztuki dziennikarskiej i przede wszystkim przedstawienie jak wygląda i na czym polega praca dziennikarza. Uczniowie z pasją i zainteresowaniem słuchali i aktywie uczestniczyli w zajęciach, zadając pytania. Efektem spotkania jest zaproszenie naszych uczniów do Radomia na dalszy cykl działań w ramach projektu „Złotą 10”- Mazowiecka Szkoła Dziennikarska,
Maria Woźniak-Makosa.
XVII Maraton Trzeźwości
W dniu 8.10.2022r. uczniowie naszej szkoły działający w Szkolnym Kole Wolontariatu pomagali przy organizacji XVII Maratonu Trzeźwości organizowanego przez Stowarzyszenie Biegiem Radom. Po raz kolejny wspieraliśmy biegaczy organizując dla nich punkty odżywcze, dopingowaliśmy im w ich biegowych zmaganiach oraz wspieraliśmy dobrym słowem. Cieszymy się, że mogliśmy aktywnie spędzić wolny czas w pięknych okolicznościach przyrody, służąc przy tym pomocą innym.
Opiekun SK Wolontariatu Aneta Alberska
W poszukiwaniu nieznajomych – o pracy streetworkera z osobami w kryzysie bezdomności.
- 5
W dniu 5 października uczniowie klas 5 i 7b ,7c uczestniczyli w spotkaniu ze streetworkerami, czyli osobami pracującymi na ulicach Radomia. Którzy docierają z pomocą do osób uzależnionych i bezdomnych, pomagają osobom dotkniętych różnymi formami patologii społecznych bezpośrednio w miejscu ich przebywania np.: w pustostanach.
Pani Magdalena i pan Hubert mówili nam, że w swojej pracy starają się przede wszystkim być dobrymi pedagogami. Streetworker przez swoje umiejętności oraz posiadane cechy powinien oddziaływać na potrzebującego w taki sposób, by zechciał on skorzystać z oferowanej mu pomocy i wsparcia.
Uczniowie dowiedzieli się między innymi jak nawiązać kontakt z osobami bezdomnymi i w jaki sposób możemy im pomagać. Zaciekawieni uczniowie zadawali liczne pytania.
s. Bożena Molendowska
Kręgle na wesoło! – Dzień Chłopaka klas V
- 1
Klasy piąte 11 października 2022 roku wesoło bawiły się w kręgielni SPLIT bowling. Sześć torów, mistrzowskie rzucanie kulami, same strike i uśmiechnięte twarze. Dobrej zabawie nie było końca. Pełny sukces odniesiony – gra w kręgle to świetny sposób na miłe spędzenie czasu.
Polecamy SPLIT!
KULTURALNA SZKOŁA NA MAZOWSZU
- 56
„Od ziarenka do bochenka” Muzeum Wsi Radomskiej
w Radomiu 5 października 2022r -klasa 3A
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- 11
Biblioteka szkolna włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Dnia Głośnego Czytania. Wydarzenie to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, oraz nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. W tym roku dzieci z oddziałów przedszkolnych wysłuchały opowiadania pt.: „Skarby jesieni” z serii książek o Przygodach Fenka, a także recytacji wiersza „Stach i Strach” w wykonaniu uczennic z klasy 3b – Hanny Wosztyl i Zuzanny Rybczyńskiej. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć zabaw i zagadek związanych z tematem jesieni i skarbów jakie nam oferuje. Taka forma zajęć sprawiła dzieciom najwięcej radości i uśmiechu.
Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my – dorośli kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.
Światowy Dzień Zwierząt
- 13
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, który obchodzimy 4 października do świetlicy szkolnej przyjechały dwie urocze alpaki Fredzio i Pako. Pani Agnieszka - opiekunka zwierząt opowiedziała dzieciom wiele ciekawostek na temat ich życia, pochodzenia i zachowań. Uczniowie mięli okazję nakarmić, pogłaskać i poprowadzić na spacer te niezwykle milusińskie zwierzątka. Wspólnie spędzone chwile w towarzystwie przyjaznych alpak dostarczyły nam wiele wrażeń i radości.
Magdalena Jurczak – wych. świetlicy
Dzień Chłopaka w klasie 4a i 4d
- 8
Dnia 30 września 2022r. z okazji Dnia Chłopaka klasy 4a i 4d wybrały się pod opieką swoich wychowawczyń Marty Deja i Pauliny Kwiatkowskiej oraz Pani Agnieszki Kucharskiej do JumpWorld (Parku Trampolin) w Radomiu. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji
i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołów klasowych oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich.
Na terenie parku znajdują się: główna arena; basen z gąbkami; strefa basketu; strefa siatkówki; strefa dodgeball; strefa akrobatyczna; tor przeszkód; strefa gladiatorów oraz tor ninja. Przed wejściem na główną halę dzieci miały rozgrzewkę pod okiem profesjonalnej trenerki. Prawidłowo przeprowadzone ćwiczenia są niezbędne, aby uniknąć kontuzji. Po rozgrzewce, pod okiem instruktorów, uczniowie wykonywali ciekawe ćwiczenia, grali w zbijaka, a nawet próbowali robić salta. Pobyt w parku trampolin okazał się dla uczniów świetną zabawą. Uczniowie z klasy 4d Franciszek Pelc wygrał zawody w strefie gladiatora , Marysia Trocińska w strefie dodgeball, Miłosz Seweryn wygrał w skokach w dal, a Leon Mąkosa w skokach przez linę.
Z pewnością, dla każdego, ta niezwykła lekcja wf -u była ciekawym doświadczeniem. Zajęcia rozwijały w dzieciach cechy psychomotoryczne takie jak: orientacja w przestrzeni, zręczność, refleks, spostrzegawczość oraz poprawiały kondycję fizyczną. Park stanowi doskonałą alternatywę dla siłowni, czy innych sposobów spędzania czasu. Największą zaletą tego miejsca jest niezależność od pogody.
Pobyt w Parku Trampolin dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uświadomił nam uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Wróciliśmy do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach.Tego dnia chłopcy mieli różne niespodzianki : medale „SUPER CHŁOPAKA” oraz otrzymali upominki od JumpWorld wraz z bonami upoważniającymi do zniżek.
Świętujemy Dzień Jabłka
- 10
Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące.
Jabłko pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i Dzień Jabłka świętujemy ....
28 Września w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Święto Jabłka. Tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji, a wszystkie zabawy dominowały pod znakiem jabłka - były piosenki, tańce, a także zagadki i kalambury. Wiele emocji dostarczały dzieciom konkurencje zręcznościowe. Podczas zajęć, dzieci miały także okazję opowiadania o jabłkach i wzbogaciły swoją wiedzę z zakresu walorów zdrowotny tych owoców.
Dzieci z oddziałów zerowych również poznały walory odżywcze tego popularnego owoca , oraz wykonały prace plastyczne z jabłkiem w roli głównej. Przeprowadzone zabawy ruchowe wywołały wiele radości
i uśmiechu na twarzach najmłodszych uczniaków.
DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA -pierwszy dzień jesieni klasa 3A
- 16
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie