• Innowacja pedagogiczna "Be active and smart"

          • W ramach innowacji pedagogicznej Be active and smart. Język angielski na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie klasy 4c wyjeżdżają na basen do Kozienic, gdzie oprócz nauki pływania korzystają z jacuzzi, ponad 100 metrowej zjeżdżalni wodnej oraz innych atrakcji jakie zapewnia pływalnia.

          • PIELGRZYMKA KLAS ÓSMYCH DO CZĘSTOCHOWY

          • W czasie bezpośredniego przygotowania do egzaminu ósmoklasisty, a także w przeddzień Święta Konstytucji 3 maja i Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski oraz przystąpienia do sakramentu bierzmowania uczniowie klas ósmych odbyli pielgrzymkę do Częstochowy. Przed obrazem Czarnej Madonny została odprawiona Msza Święta sprawowana w intencji pomyślnego zdania egzaminu kończącego szkołę podstawową przez naszą młodzież. Poza Mszą świętą uczniowie mieli czas na spowiedź świętą, zwiedzanie kompleksu klasztornego na Jasnej Górze oraz zakup pamiątek. Poświęcone zostały także długopisy, które będą służyły w czasie majowego egzaminu. Ostatnim punktem pielgrzymki, w którym młodzież uczestniczyła była Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Czas podróży autokarowej posłużył nie tylko wzajemnej integracji, ale także, dzięki obecności Pani od historii, utrwaleniu wiadomości historycznych związanych z dniem 3 maja. W czasie pielgrzymki opiekę nad młodzieżą sprawowali wychowawcy: p. Małgorzata Nawrot, p. Maria Woźniak-Mąkosa i p. Robert Raciborski oraz ks. Jarosław Kęska. Mamy teraz nadzieję, że po duchowym przygotowaniu do egzaminów i przyjęcia sakramentu bierzmowania młodzi ludzie zintensyfikują przygotowania naukowe i świetnie zdadzą egzamin na zakończenie szkoły. Tego serdecznie życzymy.

          • Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku

          • Dwie drużyny reprezentowały naszą szkołę w rozgrywkach Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku w kategorii U10 i U12 zajmując II miejsca na szczeblu powiatu. Obie były o krok od awansu do rozgrywek wojewódzkich, zabrakło przysłowiowej jednej bramki, w przyszłym roku z pewnością taki awans wywalczymy, ponieważ postępy jakie czynią młodzi zawodnicy z naszej szkoły oraz ich ambitna, sportowa postawa na to wskazują. Na uwagę zasługuje również fakt, że w obu drużynach występowali chłopcy o rok młodsi (w U 12 stanowili połowę drużyny).Drużynę w kategorii U10 tworzyli: Ociepa Piotr, Szymanek Piotr, Firlej Stanisław, Oskar Gałek, Kacper Gałek, Rydz Ksawery, Spasiński Ksawery, Sikora Marcel, Jaworski Adam, Pasek Szymon.Skład drużyny U12, to: Derlatka Jan, Wójcicki Adam, Wożeński Aleksander, Duk Aleks, Płatos Oskar, Michałowski Antoni, Seweryn Miłosz, Wargacki Filip, Pelc Franciszek, Klocek Adrian.Opiekunem obu drużyn był nauczyciel wychowania fizycznego: Wojciech Kowalski.

          • Zawody sportowe

          • Drużyna piłkarska reprezentująca naszą szkołę w składzie: Jan Derlatka, Adam Wójcicki, Adam Gizan, Szymon Michowski, Aleksander Wożeński, Oskar Płatos, Aleks Duk, Adam Murawski, Igor Borkowski i Maciej Skóra zdobyła II miejsce w finale powiatu radomskiego w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w kategorii chłopców klas VI i młodszych. Opiekun: Wojciech Kowalski.

          • „OJCZYZNĘ KOCHA SIĘ NIE DLATEGO, ŻE WIELKA, ALE DLATEGO, ŻE WŁASNA".

          • Dzisiaj – 5 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, poświęcona 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na początku pani dyrektor Elżbieta Sobieraj uroczyście powitała gości: pana Piotra Leśnowolskiego  Burmistrza Jedlni - Letniska, panią Monikę Odzimek Dyrektora MOPS, pana Roberta Kowalskiego Dyrektora Ośrodka Zdrowia, pana Tomasza Siczka Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej oraz całą społeczność szkolną. Po  wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego pani dyrektor przypomniała, że w polskiej tradycji trzeci maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowania, dniem celebrowania naszej polskiej państwowości, której trzeciomajowa konstytucja jest fundamentem. Zaznaczyła również, że naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

            Dlatego w takim dniu warto zatrzymać się na chwilę i pozwolić, aby żywa lekcja historii przeniosła wszystkich w minione wieki.

            Po przemówieniu uczniowie słowem i piosenką przybliżyli wydarzenia związane z uchwaleniem tej Ustawy Rządowej. Konstytucja 3 Maja była bowiem pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzała zmiany zgodne z ideami oświecenia.  Podczas tej lekcji historii mogliśmy usłyszeć piękne patriotyczne pieśni. m.in. „Witaj Majowa Jutrzenko” oraz obejrzeć układy choreograficzne przygotowane przez najmłodszych uczniów naszej szkoły.

            Po występie nagrodzonym brawami głos zabrał pan Burmistrz Piotr Leśnowolski. Poinformował o nowych inwestycjach na rzecz bezpiecznej drogi do szkoły naszych uczniów. Podkreślił również, jak ważna jest pamięć o naszej historii i o tym, że wolność nie została nam dana raz na zawsze.

            Dzięki tej akademii, data 3 Maja 1791 roku  pozostanie dla wszystkich zgromadzonych datą znaczącą. Żyjemy w zawrotnym tempie, na co dzień towarzyszą nam: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu!

                                                                                                        Przygotowała

            Edyta Kaczmarczyk

            galeria zdjęć z akademii w artykule A było to 3 maja...

          • „A było to 3 maja …”

          • Z okazji zbliżającej się 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole w dniach od 24 kwietnia do 12 maja 2023 r. realizowany jest projekt edukacyjny „A było to 3 maja …”.

            W wykonanie tego przedsięwzięcia włączyli się nauczyciele i uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, klas IV – VIII oraz biblioteka i świetlica. W klasach I – III dzieci m.in. uczą się piosenki ,,Witaj majowa jutrzenko”, oglądają prezentacje o majowych świętach, wykonują prace plastyczno-techniczne: flaga Polski, biało-czerwone kwiaty i serca. Dzieci przebywające w świetlicy tworzą rysunki nawiązujące do święta 2 i 3 maja. W starszych klasach na lekcjach historii, wos-u, języka polskiego i religii przeprowadzane są tematy nawiązujące do wydarzeń czasów Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja oraz świąt majowych, na technice wykonywane kotyliony, na zajęciach plastycznych plakaty a na muzyce uczniowie poznają i śpiewają patriotyczne pieśni. Na godzinach wychowawczych przeprowadzane są lekcje o tematyce patriotycznej nawiązującej do Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi, mające na celu kultywowanie tradycji narodowych, wartości, ideałów oraz kształtowanie odpowiednich postaw wobec symboli narodowych.

            W ramach projektu uczniowie biorą udział w konkursach historycznych i plastycznych, zarówno szkolnych, jak i zewnętrznych.

            24 kwietnia Wiktoria Kiraga z klasy VI a reprezentowała szkołę w Radomiu na konkursie wiedzy dla klas IV-VI „Witaj Majowa Jutrzenko”, którego koordynatorem było Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Radomiu.

            27 kwietnia ośmiu uczniów tj.: Wiktoria Kiraga i Hanna Zawadzka z klasy VI a, Filip Kwiatkowski VI b, Wojciech Odzimek i Aleksander Maliszewski VI c, Igor Urbańczyk VII b, Malwina Kopczyńska VII c i Alicja Szczepańska z VIII b wzięło udział online w Ogólnopolskim konkursie historycznym dla szkół podstawowych „Wokół Konstytucji 3 Maja”, organizowanym przez Departament Szkolnictwa Wojskowego MON i Wojskową Akademię Techniczną pod honorowym patronatem ministra MON p. Mariusza Błaszczaka. Większość pytań była spoza podstawy programowej i trzeba było wykazać się wiedzą oraz refleksem, aby szybko zaznaczyć prawidłową odpowiedź.

            Na prawie dwa tysiące osób biorących udział Wiktoria Kiraga uzyskała 56 miejsce. Wielkie brawa! Pozostali uczestnicy też nieźle sobie poradzili. Gratulujemy.

            Nasi uczniowie bardzo licznie wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym „Wiwat Maj. Trzeci Maj”, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Jedlni – Letnisku, pod patronatem Burmistrza p. Piotra Leśnowolskiego. Czekamy na wyniki.

            W dniu 3 maja uczestniczymy w gminnych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Natomiast 5 maja o godz. 11.10 na świetlicy szkolnej odbędzie uroczysta akademia „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna” -  na którą serdecznie zapraszamy Rodziców.

            Tego dnia nasi uczniowie przyjdą do szkoły w galowych strojach a na ich piersiach przypięty będzie kotylion - jako oznaka miłości do Ojczyzny.

          • Bądź zdrowy jak ryba!

          • W ramach realizowanego w naszej szkole programu profilaktycznego dotyczącego wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości  klasa 6b przygotowała niecodzienną lekcję wychowawczą. Dwie uczennice: Nadia Szczygielska i Michalina Marecka  pokazały pozostałym uczniom przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną dotyczącą zdrowego odżywiania. Następnie poleciły swoim rówieśnikom narysować piramidę żywności oraz zredagować hasła promujące zdrowe odżywianie. Niektóre grupy do prezentacji swojej pracy dołączyły nawet układ choreograficzny :)

            Podsumowując dzisiejsze zajęcia, uczniowie świetnie wiedzą, co i jak należy jeść, aby być zdrowym!

             

            Tekst przygotowała Joanna Marszałek

          • Wyniki konkursu Osterkarte - najpiękniejsza kartka wielkanocna w języku niemieckim

          • Uczniowie klas 7 i 8 w marcu przygotowywali w domu wielkanocne kartki, wykonane dowolną techniką. Część kartek została wysłana, w ramach polsko-niemieckiej wymiany kartek świątecznych, do szkół w Polsce i w Niemczech. Wybrane kartki zostały przekazane na konkurs zorganizowany przez Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu.

            Ogółem na konkurs nadesłano 79 prac z 16 szkół podstawowych.

            W wyniku posiedzenia Jury nasi uczniowie zajęli:

            III miejsce – Joanna Karczewska kl. 8C

            wyróżnienie – Antoni Mazur kl. 8C

            Zwycięzcom gratuluję, a wszystkim uczniom dziękuję za zaangażowanie.

             

            Justyna Mąkosa

          • Program profilaktyczny na lekcji WDŻ

          • W ostatnim czasie na lekcjach WDŻ w ramach realizacji podstawy programowej oraz "programu profilaktyki" realizowanego w naszej szkole rozmawialiśmy na temat prawidłowego odżywiania i jego znaczenia dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.  Uczniowie mieli okazje przygotować samodzielnie zdrowy posiłek i omówić walory zdrowotne wykonanych potraw.  Podsumowaniem zajęć była degustacja wspólnie wykonanych potraw.

          • 3 Maja w zerówkach

          • 28.04.2023 w oddziałach zerowych odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pani Małgorzata Lao przybliżyła dzieciom znaczenie najważniejszych dat w miesiącu maj. Dzieci obejrzały film związany z tematem dzisiejszego dnia a na koniec wszyscy odśpiewali bardzo dobrze znany hymn Mazurka Dąbrowskiego.

          • Wyjazd do Urzędu Miasta

          • 27. 04. 2023 roku dzieci z oddziałów zerowych wyjechały do Radomia na przestawienie pt. " Księga Dżungli". W przedstawieniu pokazana była historia chłopca - Mowgli, który dorasta wśród dzikich zwierząt. Jego domem była dżungla. Niedźwiedź Baloo nauczył go mowy zwierząt i zapoznał z odwiecznymi prawami rządzącymi dżunglą.

             

          • DZIEŃ KSIĄŻKI - święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek.

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO, a jego data została ustanowiona na dzień 23 kwietnia.

            Książki fascynują ludzi od stuleci, fascynacja ta jednak nie wynika tylko z powodu ich ciekawej treści. Duży wpływ na zainteresowanie książką ma jej szata graficzna. Zanim książka trafi do czytelników musi przejść przez szereg etapów tworzenia, wydania i promocji, jest to praca autorów, ilustratorów, edytorów, wydawców, księgarzy i wielu jeszcze innych miłośników literatury.

            Jednak warto – książki mają magiczną moc, przenoszą czytelnika w świat marzeń, wyobraźni, ale także w świat nauki i realnego życia. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przekonali się o tym nasi najmłodsi uczniowie, uczestnicząc w zajęciach o książce, o jej drodze powstania i o przeznaczeniu.

            Zapoznanie najmłodszych ze światem książki na pewno zaowocuje w późniejszym etapie rozwoju. Pasja do czytania ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny i umysłowy dziecka.

            Czytanie nie powinno się kojarzyć z obowiązkiem i nudą, a przede wszystkim sprawiać przyjemność. Mamy nadzieję, że nasi czytelnicy czerpią jak najwięcej przyjemności i pozytywnych wzorców z literatury.

          • "Sprzątamy dla Polski”

          • Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Sprzątamy dla Polski”. Akcja ta związana jest z obchodzonym 22 kwietnia Dniem Ziemi. Z tej okazji uczniowie, chcąc dbać  o  czystość naszej planety, sprzątali dziś tereny zielone w naszej miejscowości i wokół niej. Byli także w lesie, gdzie czyścili groby i oddali hołd zamordowanym w czasie II  wojny światowej.

            Tekst przygotowała Joanna Marszałek

          • DZIEŃ ZIEMI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          • Jak co roku uczniowie uczęszczający do świetlicy wzięli udział  w  „ Dniu Ziemi”. Tegoroczne hasło brzmiało: Zainwestuj w naszą planetę”. Przez cały tydzień dzieci uczestniczyły w  zajęciach poszerzających ich wiedzę na temat ekologii. Oglądały filmy poświęcone ochronie środowiska, wykonywały gazetki okolicznościowe, plakaty oraz kolorowanki tematyczne.  Przypomnieli sobie, w jaki sposób segregować śmieci, jak oszczędzać energię elektryczną i wodę, a także utrwalili swoją wiedzę w zakresie oszczędzania produktów, które można wykorzystać na wiele sposobów. Stworzyły „ Eko – Stworki” wykonując je z różnorodnych odpadów i surowców wtórnych dając im drugie życie.

            Cieszymy się, że dzieci  tak chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach  i wykazały się dużą wiedzą, kreatywnością i umiejętnościami. Mamy nadzieję, że zaowocuje to wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

                                                                                                          Wychowawcy świetlicy

                                                                                                            Agnieszka Garbacz

                                                                                                            Magdalena Jurczak

                                                                                                            Marlena Gumińska

          • Spotkanie z policjantem - odpowiedzialność nieletnich za popełniane czyny

          • Po raz kolejny, w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami policji. Funkcjonariuszki przybyły  na zaproszenie pani dyrektor Elżbiety Sobieraj oraz pedagoga szkolnego pana Jacka Gałana.

            Podczas spotkania poruszono ważne tematy z zakresu:

            • bezpieczeństwa na drodze;
            • odpowiedniego zachowanie w miejscach publicznych
            • zastraszania, wyłudzania, kradzieży i innych czynów karalnych oraz konsekwencji
              z nich wynikające
            • odpowiedzialności karnej za popełnione czyny osób nieletnich i dorosłych

            Ponadto funkcjonariuszki wyjaśniły uczniom pojęcia zawarte w Ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz w Kodeksie Karnym i Kodeksie Wykroczeń. Przedstawiły problematykę charakterystyczną dla młodzieży w wieku szkolnym jak również poinformowały o odpowiedzialności nieletnich za popełniane czyny i konsekwencjach postępowania wbrew przepisom. Uczniowie usłyszeli o przejawach demoralizacji wśród dzieci i młodzieży, które stały się jednym z najgroźniejszych zjawisk społecznych dzisiejszych czasów.

            Omówiono również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz typy postępowań, jakie mogą toczyć się przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.

            Policjantki udzieliły fachowej odpowiedzi na  szereg pytań, które padały z sali.

            Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.

             

            Opracowała: Katarzyna Tysiak

          • Akcja charytatywna "Wielkopostne porządki".

          • W dniach 20.03 - 05.04.2023r. w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna Wielkopostne porządki. Organizatorem akcji była Fundacja Małych Stópek. Zbieraliśmy artykuły chemii gospodarczej dla Domu Opieki Społecznej w Wierzbicy. Placówka ta opiekuje się osobami z niepełnosprawnością intelektualną. 14 kwietnia przekazaliśmy zebrane dary na ręce Pani Dyrektor tej placówki. Cieszymy się, że i tym razem wrażliwe serca otworzyły się na potrzeby innych.

            Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Dziękujemy za wrażliwość i otwartość, za okazaną bezinteresowną pomoc, za każdy dar serca. Cieszmy się radością udzielonej pomocy.

          • W kwietniu bieżącego roku szkolnego został zorganizowany konkurs profilaktyczny pt: „Szkodliwość działania alkoholu na organizm ludzki”.

          • W naszej szkole postanowiliśmy zwiększać świadomość uczniów poprzez edukację na temat ogólnego wpływu alkoholu na organizm młodego człowieka, biorąc pod uwagę fakt, iż zarówno otyłość, jak i alkoholizm stanowią kwestie związane ze zdrowiem publicznym. Nadużywanie etanolu zdecydowanie negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

            W konkursie szkolnym  wzięło udział aż 30 osób z klas siódmych i ósmych.

            Celem konkursu było dostarczenie podstawowych wiadomości o substancjach uzależniających, napojach alkoholowych  i ich wpływie na organizm człowieka, propagowanie życia bez nałogów, skłanianie uczniów do zachowań asertywnych,  rozwijanie wyobraźni plastycznej i twórczej.
            Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie  plakatu na temat: „Szkodliwość działania alkoholu na organizm ludzki”.

            Komisja konkursowa, czyli nauczyciel fizyki,  chemii po obejrzeniu i przeanalizowaniu kilkunastu prac wyłoniła laureatów :
            Agata Sobczyk - klasa 7c -  I miejsce
            Jakub Marczewski – klasa 7a -  I miejsce
            Zofia Herbowicz – klasa 8b - II miejsce
            Julia Bień – klasa 8b - II miejsce
            Amelia Stanik – klasa 8b - III miejsce
            Zuzanna Rdzanek – klasa 8c - III miejsce chemia
            Maja Przyrowska – klasa 7b - wyróżnienie
            Michał Gospodarczyk – klasa 8c – wyróżnienie

            Uczniowie w swoich pracach pokazali, że alkohol etylowy jest powodem ciężkich schorzeń wątroby, nerek, żołądka i serca, negatywnie wpływa na układ nerwowy człowieka. Spożyty w większych ilościach upośledza racjonalne myślenie, zmniejsza samokrytycyzm oraz powoduje zamroczenie alkoholowe. Pojawiają się zaburzenia mowy i zanika koordynacja ruchów. Najbardziej narażeni są ludzie młodzi, gdyż uszkodzeniu ulegają ich rozwijające się komórki mózgowe.

            Laureaci konkursu otrzymali cząstkowe oceny z fizyki lub chemii.
            Nagrodzone prace  można podziwiać na wystawie pokonkursowej.

            Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
            Dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy kreatywności oraz wyobraźni twórczej.

            Organizatorki konkursu:

            Marta Deja

            Zofia Gałczyńska