Radosna Niepodległa pod takim hasłem odbywały się obchody Święta Niepodległości w Publicznej Szkole im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni- Letnisku. Poprzedziły je lekcje o doniosłości 100 rocznicy odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli, śpiewanie pieśni patriotycznych i wiele działań, które odbyły się w roku obchodów tej doniosłej rocznicy państwowej.
Dnia 9 listopada 2018 roku uczniowie klas młodszych pod opieką wychowawczyń brali udział w marszu ku Niepodległej. Widok wesoło wiwatującej grupy małych dzieci z flagami narodowymi w rękach chwytał za serca mieszkańców Jedlni. Towarzyszyły im oklaski i uśmiechy.
Dyrektor szkoły – pani Elżbieta Sobieraj w słowie wstępnym podkreśliła rangę uroczystości, jej cele i wspomniała o chlubnej przeszłości Polski.
Pan dyrektor Janusz Jemioł po wprowadzeniu sztandaru szkoły, której patronem jest Józef Piłsudski, zapowiedział wspólne odśpiewanie hymnu Polski. Nasza szkoła przyłączyła się akcji „Rekord dla Niepodległej”. Dzieci i młodzież z powagą, i dumą wspólnie z dorosłymi o godzinie 11.11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Atmosfera stała się podniosła i wzruszająca.
Zwyciężczyni konkursu recytatorskiego Ania Matyszczak z oddziału zerowego pięknie powiedziała wiersz „Co to jest Polska”, a uczniowie ze starszych klas przypomnieli, jak należy rozumieć patriotyzm.
W programie artystycznym „Radosna Niepodległa” uczniowie przytoczyli słowa Papieża Jana Pawła II: „patriotyzm to umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna”.
Zapewnili:
„O, Panie Marszałku,
O, Marszałku Piłsudski
Oto ślub nasz, Panie Marszałku:
Zachowajmy testament - dwa słowa:
Nakaz wielkości - strzec niepodległości”.
Wspomnieli o narodzie polskim, który w latach zaborów bronił polskości, przechowywał język narodowy i historię kraju jako dobro najwyższe, wielokrotnie zbrojnie walczył o wolność.
Wielcy Polacy: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty - to oni - PATRIOCI mimo wszelkich różnic ideowych, stawiali sobie za cel pierwszoplanowy Polskę niepodległą. I o nich oraz o rzeszach rodaków nie wolno zapomnieć. Trzeba czerpać radość z Niepodległości, a 100 rocznica jest jej wyjątkowym powodem.
Uczniowie zapewnili :
Przodkowie nauczyli mnie,
że niepodległość to cud w ofierze krwi i pracy zdobyty.
Czujność zachowam, w Polskę się wsłucham
i… niechby tylko coś jej groziło.
To bohaterowie sprzed stu lat
mnie się nie powstydzą.
A gdy jest, a gdy trwa: wolna i niepodległa,
To ja radość czuję i szczęście,
Oby zawsze Polska była Polską.
Pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu wokalnego współtworzyły radosną atmosferę spowitą nutą refleksji i wzruszenia. Publiczność wtórowała pieśniom: „O mój rozmarynie”, „Orła cień”, „Polskie kwiaty”, „Ojczyzno ma”, „Legiony”, „Piechota”, „Tango na głos”.
Wiktor Zuch i Sara Iatalese zagrali wersje instrumentalne utworu Szopena i „Pożegnanie Ojczyzny”.
W programie wzięli udział uczniowie z klasy IIIb i IIIc gimnazjum oraz VIIIb, Vb, VIa, VIIa szkoły podstawowej.
100 rocznica obchodów Niepodległości przemija, a w sercach szkolnej społeczności na zawsze pozostanie ona we wspomnieniach, droga, bliska, radosna:
„Jest takie miejsce, Taki kraj.
To Ojczyzna ma. To mój kraj”.